liste
liste1

2011 Hac Kayıtları İçin İzlenecek Yol - Hac Konaklama Türleri

Eklenme Tarihi : 24.04.2011 | Okunma Sayısı : 2545 | Kategori : DİĞER

2011 YILI HAC KAYITLARI İÇİN İZLENECEK YOL

1- 2011 yılı Hac Kayıtları 2010 yılında kur’aya katılanlar için “Kayıt Yenileme ” ilk defa müracaat edecekler için de “İlk Defa Kayıt Yaptırma” şeklinde yapılacaktır.

2- “Durumunuzu Sorgulayın” ekranından T.C Kimlik numaranızı girerek; Hacca gitmeye mani bir durumunuzun olup olmadığını ilk defa mı hac müracaatında bulunacağınızı veya hangi yıldan itibaren peş peşe hacca müracaat ettiğinize dair bilgileri öncelikle kontrol ediniz.

3- 2011 yılı hac organizasyonlarına katılmak isteyen hacı adaylarıyla bunlardan kur'aya birlikte katılarak beraber hacca gitmek isteyenler müracaatlarını 25 Nisan - 06 Mayıs 2011 tarihleri arasında elektronik ortamda veya il ve ilçe müftülüklerine doğrudan yapabileceklerdir.

4- İlk defa kayıt yaptıracaklar; web sayfamızdan isimleri bildirilen bankalardan herhangi birine kişi başına 15.-TL kayıt ücreti yatırdıktan sonra; doğrudan internet üzerinden kayıtlarını yapabilecekleri gibi Banka dekontunu / belgesini ve nüfus cüzdanlarının fotokopileri ile birlikte kaydını yaptırmak istediği İl veya İlçe Müftülüklerimizden birine giderek Müftülüklerimizden temin edecekleri “ 2011 YILINDA TEK BAŞINA VEYA BİRİNCİ DERECEDE YAKINLARIYLA ( eş anne baba kayınvalide kayınbaba kardeş çocuk ) BİRLİKTE HACCA GİTMEK İSTEYENLERE AİT MÜRACAAT FORM DİLEKÇESİ” ni doldurarak kayıtlarını yapabileceklerdir.

5- Kayıt yenileyenler ise; bankaya para yatırmadan doğrudan internet üzerinden veya nüfus cüzdanlarının fotokopileri ile birlikte kaydını yaptırmak istediği İl veya İlçe Müftülüklerimizden birine giderek Müftülüklerimizden temin edecekleri “ 2011 YILINDA TEK BAŞINA VEYA BİRİNCİ DERECEDE YAKINLARIYLA ( eş anne baba kayınvalide kayınbaba kardeş çocuk gibi ) BİRLİKTE HACCA GİTMEK İSTEYENLERE AİT MÜRACAAT FORM DİLEKÇESİ” ni doldurarak kayıtlarını yapabileceklerdir.

6- İnternet üzerinden kayıt yaptıracak vatandaşlarımızın; açıklamaları dikkatlice okuduktan ve kendilerine uygun olan hac tercihlerini belirledikten sonra kayıtlarını yapmaları

7- İnternet üzerinden kayıtlar T.C Kimlik numarası ile yapılacağından girilen T.C kimlik numarasının doğru girilmesi ve gelen kimlik ile kayıt bilgilerinin dikkatlice kontrol edilmesi

8- İnternet üzerinden kayıt yapacakların; kayıtlarını tamamladıktan sonra kendilerine verilecek olan elektronik şifre ile yazıcıdan alacakları kayıt durumlarını gösterir çıktıları muhafaza etmeleri

9- Elektronik şifreler kayıt süresi içerisinde yapılacak itiraz ve düzeltmelerde ve hacla ilgili iş ve işlemlerin internet üzerinden takibinde kullanılacağından bu şifrelerin dikkatlice muhafaza edilmesi ve ilgisi bulunmayan kişi veya kişilerce paylaşılmaması gerekmektedir.

10- İnternet üzerinden yapılacak kayıtlarla ilgili; birinci dereceden akrabaların birlikte müracaatları kayıt olacağı il ve ilçe tercihleri ile hac konaklama türü tercihleri bağlayıcı ve daha sonra da değiştirilmesi mümkün olmayacağından bu tercihlerin dikkatlice yapılması gerekmektedir.

 

2011 YILI HAC KONAKLAMA TÜRLERİ

Hacca gidecek vatandaşlarımıza farklı hizmet seçenekleri sunabilmek maksadıyla Mekke ve Medine’deki bina ve otellerin fiziki yapıları ve Harem’e olan mesafeleri dikkate alınarak hac konaklama türleri aşağıdaki şekilde düzenlenmiştir.

A) NORMAL

Bu türde genel olarak

Binadaki ikamet durumu genelde oda sistemine uygun olan fiziki yapısı iyi asansör sayısı yeterli lobisi geniş ve ferah müstakil yemekhane / irşat salonu bulunan ortak kullanım mekanları hacı sayısına göre yeterli kadın ve erkeklerin ayrı ayrı odalarda en çok 5 kişinin birlikte kalacağı ve genel olarak değerlendirildiğinde diğer normal tür standardındaki binalara göre daha olumlu özellikleri ve rahatlığı bulunan

Mekke’de Harem avlusuna en fazla 7 km. Medine’de ise Merkeziyede veya Hareme en fazla 700 metre mesafede yer alan binalarda ve her bir odada asgari 4 m²’ ye 1 kişi düşecek şekilde uçak programına uygun olarak konaklama yaptırılacaktır.

Kalış süresi uçak programına göre tahminen 25 - 45 gün arasında; otel ücretlerinin de tahmini olarak: 2.350 - 2.750 AVRO arasında olması öngörülmüştür.

B) MÜSTAKİL

Bu türde genel olarak

Mekke’de Harem avlusuna en fazla 7 km. Medine’de ise Merkeziyede veya Harem avlusuna en fazla 700 metre mesafede yer alan standart otel hizmeti verilmeyen

İçinde tuvalet banyo ve buzdolabı bulunan 2 veya 3 kişilik odalarda konaklama yaptırılacaktır.

Mekke’de müstakil konaklama türündeki hacılar ile normal konaklama türündeki hacıların aynı binada iskan edilmeyecektir.

Medine’de ise Merkeziyedeki yeni binaların genelde müstakil konaklama tür standardında inşa edilmesi sebebiyle uçak programlarının zorunlu kılması halinde müstakil konaklama tür ve normal konaklama tür kriterlerine uymak kaydıyla bu binalarda aynı anda her iki kategorideki hacı adaylarının da iskan edilebilecektir.

Müstakil konaklama türü için belirlenen fiziki özellikleri taşımayan binaların bu türler için kullanılmayacaktır.

Kalış süresinin uçak programına göre takriben 15 - 30 gün arasında; Otel ücretlerinin de tahmini olarak: 3.500 - 4.750 AVRO arasında olması öngörülmüştür.

Bu türün binaların harem avlusuna takribi uzaklıklarına ve verilecek hizmet durumlarına göre 3 ayrı kategoride düzenlenebilecektir.

Bunlar;

1- Müstakil-1

Harem avlusuna olan mesafesinin : 0 - 1500 metre ;

2- Müstakil-2

Harem avlusuna olan mesafesinin : 1501 - 3500 metre;

3- Müstakil-3

Harem avlusuna olan mesafesinin : 3501 - 7000 metre olarak belirlenmiştir.

C) OTEL

Bu türde genel olarak

Mekke ve Medine standartlarına göre lüks oteller ile yıldızlı statüde olup günlük oda temizliği çarşaf ve havluların değişimi vb. hizmet veren otellerin kiralanacaktır.

Bu otellerde 2 veya talep olması halinde 3 kişilik odalarda konaklama yaptırılabilecektir.

Anlaşmaya göre 2 veya 3 öğün açık büfe yemek verilecektir.

Kiralanan otellerde sunulacak hizmet kalitesi ve otellerin harem avlusuna olan takribi uzaklıklarına göre 2 ayrı kategoride organizasyon düzenlenebilecektir.

Otel ücretlerinin de tahmini olarak: 5.500 AVRO ve üzeri olarak öngörülmüştür.

1- Otel-1

Medine’de Merkeziyede Mekke’de ise Hareme en fazla 800 metre mesafede bulunan lüks otellerden birinde konaklama yaptırılıp

Tahmini kalış süresi uçak programına uygun olarak 12 - 18 gün olarak belirlenmiştir.

2- Otel-2

Mekke’de Hareme en fazla 1.500 metre mesafede Medine’de ise Merkeziyede yer alan yıldızlı statüde hizmet veren otellerde konaklama yaptırılıp

Tahmini kalış süresi uçak programına uygun olarak 14 - 25 gün olarak belirlenmiştir.

Yukarıda belirtilen bütün hac konaklama türlerine ait tavan ücretleri bilahare belirlenecektir.

Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir. Sitemiz, 5651 sayılı yasada tanımlanan yer sağlayıcı olarak hizmet vermektedir. İlgili yasaya göre, site yönetiminin hukuka aykırı içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu nedenle, sitemiz uyar ve kaldır prensibini benimsemiştir. Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan bir biçimde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahipleri veya meslek birlikleri, fatih(at)ilketkinlik.com mail adresinden bize ulaşabilirler. Şikayet yerinde görüldüğü takdirde ihlal olduğu düşünülen içerikler sitemizden kaldırılacaktır.Sitemiz hiçbir şekilde kar amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

üst