×

Ankara Valiliği kantin genelgesi yayımladı

Eklenme Tarihi : 06.10.2013 | Okunma Sayısı : 1096 | Kategori : DİĞER

Vali Alaaddin Yüksel, "Bulaşıcı hastalıklar ile gıda zehirlenmelerinin kaynağını büyük ölçüde gıda güvenliği kurallarına uyulmadan üretilen, satışa veya tüketime sunulan gıda maddelerinin teşkil ettiği göz önüne alınarak, gıda güvenliği bakımından bilhassa çocuklarımızın güvenliğinin sağlanması vesağlıklarının korunması gerekmektedir. Bu bağlamda okulların açılması, okul çağındaki çocuklarımızın ve gençlerimizin sağlıklı ve dengeli bir şekilde beslenmelerinin sağlanabilmesi amacı ile özellikle okul kantinlerinde asgari teknik ve hijyenik şartlar ile gıda güvenliğine ait şartların oluşturulması ve bunların sürekli olarak gerek okul idarelerince ve gerekse ilgili kurumlarca takip ve kontrol edilmesi kanuni zorunluluktur." dedi.

KANTİNLERDE ÇİĞ ET BULUNDURULMAYACAK

Vali Yüksel, "Aileleri tarafından devletimize teslim edilen ve geleceğimiz olan çocuklarımız ve gençlerimizin güvenli olmayan gıdalarla sağlıklarının ve yaşamlarının tehdit edilmesinin önlenmesine esas olmak üzere tüm sıralı ilgililerin görev ve sorumluluklarını yerine getirmelerini önemle rica ederim." dediği genelgesinde uygulanacak esasları şöyle sıraladı: "Gıdaların ambalajsız ve açıkta satışıyapılmayacak, ambalajlı ve soğuk ortamda saklanması gereken gıdalar (Süt, ayran, yoğurt vb.) mutlaka buzdolabında muhafaza edilecektir.

Kantinlerde çiğ et ve ürünleri hiçbir şekilde bulundurulmayacak ve bu ürünler kantinlerde pişirilerek satışasunulmayacaktır. Hazır veya yarı hazır halde işlenmiş et ve et ürünleri ise soğuk zincir kırılmadan uygun şartlarda muhafaza edilecektir.

Servise sunulan gıdaların tüketimi için tercihen tek kullanımlık araç-gereçler (Bardak, tabak, çatal, kaşıkvb.) kullanılacak ve tek kullanımlık kaplar kullanıldıktan sonra mutlaka atılmak suretiyle başka amaçlar için kullanılmayacaktır.

El ile temas etme zorunluluğu olan gıda maddelerinin satış ve servisi uygun malzeme ve alet/donanım ile yapılacak, hazırlama ve ambalajsız ürünlerin servisi sırasında mutlaka tek kullanımlık eldivenkullanılacaktır.

Tuvaletler kantinlerdeki gıda üretim, satış ve tüketim yapılan yerlerden uygun uzaklıklarda bulunacak, tuvaletler doğrudan satış veya tüketim yerlerine mücavir açılmayacaktır.

Ankara ilinde bulunan eğitim kurumlarının yatılı veya pansiyonlu yemekhaneleri de dahil olmak üzere okul kantinlerinde doğal maden suları hariç, dengesiz beslenmeye ve şişmanlığa (Obezite) sebep olabilecek, enerji yoğunluğu yüksek ancak besin değeri düşük olan enerji içecekleri, gazlı, kolalı ve aromalıiçecekler ile kızartma ve cipslerin satışı yaptırılmayacak ve otomatik satış yapan makinelerdebulundurulmayacaktır. Bunların yerine süt, ayran, yoğurt, meyve suyu, taze sıkılmış meyve suyu ve tane ile satışı yapılabilen meyve bulundurulması ile ilgili olarak okul kantin sözleşmesine hükümler konacaktır.

Yetersiz ve dengesiz beslenmeye neden olabilecek gıda maddelerinin tüketimini özendirici her türlü reklam, promosyon ve tanıtım amaçlı afiş, poster, broşür ve benzeri kullanılmayacak, reklam, promosyonve tanıtım amaçlı afiş, poster, broşür ve benzerlerinin öğrencilerin sağlıklı beslenmelerini olumlu yöndeetkileyecek nitelikte olmasına özen gösterilecektir.

Gıda maddeleri ve gıda ile temas eden madde ve malzemeler, temizlik malzemeleri ile aynı yerdebulundurulmayacak ve özellikle kırtasiye malzemeleri ile gıda maddeleri ayrı bölümlerde satışasunulacaktır.

Çalışanların yerine getirmesi gereken hususlar (Tüberküloz taraması, portör muayenesi vb.) ilgili mevzuathükümleri çerçevesinde aksatılmadan yürütülecektir. Çalışanların tırnakları kısa kesilmiş ve temiz olacak, iş kıyafetleri temiz, üretim ve servis aşamalarında eldiven, maske ve bone kullanılması ile bunun gibi kişisel hijyen kurallarına uyulması mutlaka sağlanacaktır.

Satışı yapılan gıdaların tüketimi için kantin önünde uygun, hijyenik ve güvenilir tüketim alanları oluşturulacak ve ayrıca kantinin görünür bir yerinde uygulanan fiyat tarifesi rahatlıkla okunabilecek bir şekilde mutlaka bulundurulacaktır."

SON EKLENEN YAZILAR
Web tasarımı ve programlama 2. dönem 2. uygulama sınavı ve cevapları 2017 - 2018Veritabanı Organizasyonu 2. Dönem 2. Yazılı Soruları ve Cevapları 2017 - 2018Güvenli İnternet Sunusu2018 MEB LGS Nitelikli okulların listesiDeğerler Eğitimi İle İlgili Özlü Sözler
KADIN ÜST GİYSİLERİ DİKİMİ KURS PLANIANA DİLDE İLETİŞİM KURS PLANI12. sınıf Nesne tabanlı programlama 1. dönem 2. yazılı soruları 2017 - 201810. sınıf programlama temelleri 1. dönem 2. yazılı sınavı 2017 - 201810. sınıf paket programlar 1. dönem 2. uygulama sınavı 2017 - 2018
11. Sınıf Web tasarımı ve programlama 1. dönem 2. uygulama sınavı 2017 - 201811. Sınıf Veritabanı Organizasyonu 1. dönem 2. yazılı sınavı 2017 - 2018Derslerde Başarılı Olmak İçin Ne Yapmalıyım2017 - 2018 Web tasarımı ve programlama BEP Yıllık Planı2017 - 2018 Veritabanı Organizasyonu BEP Yıllık Planı
2017 - 2018 Temel Elektronik ve Ölçme BEP Yıllık Planı2017 - 2018 Bilişim Teknik Resmi BEP Yıllık Planı2017 - 2018 Programlama Temelleri BEP Yıllık Planı2017 - 2018 Paket Programlar BEP Yıllık Planı2017 - 2018 Grafik ve Animasyon BEP Yıllık Planı
2017 - 2018 Bilişim Teknolojilerinin Temelleri BEP Yıllık PlanıNesne Tabanlı Programlama 1. dönem 1. yazılı (3 saatlik)İnternet programcılığı 1. dönem 1. yazılı 2017 - 20182017 - 2018 Paket programlar yıllık planı2017 - 2018 Nesne tabanlı programlama yıllık planı ( 3 saatlik )

Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir. Sitemiz, 5651 sayılı yasada tanımlanan yer sağlayıcı olarak hizmet vermektedir. İlgili yasaya göre, site yönetiminin hukuka aykırı içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu nedenle, sitemiz uyar ve kaldır prensibini benimsemiştir. Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan bir biçimde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahipleri veya meslek birlikleri, fatih(at)ilketkinlik.com mail adresinden bize ulaşabilirler. Şikayet yerinde görüldüğü takdirde ihlal olduğu düşünülen içerikler sitemizden kaldırılacaktır.Sitemiz hiçbir şekilde kar amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

üst