×

Çizgi Tagem, meslek liseleri bilişim bilgi yarışması 1 Mart - 15 Mayıs

Eklenme Tarihi : 04.03.2015 | Okunma Sayısı : 1410 | Kategori : DİĞER

Türkiye’de yüzlerce Meslek Lisesi bulunduğunu ve bu eğitim kurumlarından mezun olanların nitelikli ara eleman olarak kolaylıkla iş bulamadıklarını görüyoruz. Bu durumun sebeplerinin başında iş arayanların sahip olduğu yetkinliklerin işverenlerin iş gücü profillerine uygun olmaması ve ne yazık ki meslek liselerinden mezun olanların çoğunun kendi alanında çalışmayı hedeflemiyor olması gelmektedir. Dünyanın karmaşıklığı ve eğitimde çoklu disiplin yaklaşımı, günümüzde gençlerin başarılı olabilmek için daha fazlasını bilmeye ve daha fazlasını yapabilmeye olan ihtiyacını gösteriyor. Bundan dolayı gençlerin aldığı örgün eğitim yanında her türlü imkanları kullanarak çalışma hayatında ihtiyaç duyacakları yetkinlikleri kazanabilmeleri gerektiğini düşünüyoruz.

2014 yılında 30,000 soru ile oluşturulan sınav ve sertifika sistemi öğrencilerin tekrar tekrar kendilerini sınayarak deneme yanılma süreçlerinde eğitilmelerini sağlamakta ve Bilişim Sektöründe gereken yetkinlikler konusunda farkındalık yaratmayı amaçlamaktadır. Türkiye’nin önde gelen bilgisayar markalarından Exper’in sponsorluğunda hazırlanan  Bilişim Meslek Liseleri Bilgi Yarışması bu amaçla düzenlenmiştir.

Yarışma sayafasına ulaşmak için tıklayınız.

Katılım ve Değerlendirme

  • Yarışma 1 Mart – 15 Mayıs tarihleri arasında yapılacak ve yarışma için uzaktan erişilebilen sınavlar oluşturulacaktır. Bazı sınavların cevapları sınav sonunda verilecek ancak her denemede öğrenciye çok yüklü bir soru havuzundan farklı sıralanmış sorular sorulacaktır. Bazı sınavların cevapları ise açık olmayacaktır.
  • Yarışma esas olarak Meslek Liselerini hedeflemekte ancak Endüstri, Anadolu veya diğer düz liseler için de bir sınırlama koymamaktadır. Sorulan teknik bazda olduğu bilinmelidir.
  • Yarışmaya katılan öğretmenler öğrencilerini sisteme kayıt ederken sınıf adı ile kodlama yaparsa sonuçları inceleme imkanı bulabilir. (Örneğin “Gelibolu_11C_Hasan”)
  • İsteyen öğretmenler birden fazla sınıfta yarışmaya katılabilirler, ancak her sınıfta minimum 10 kişilik katılım beklenmektedir.
  • Sınıf başarısı sınıfta en başarılı 10 öğrencinin ortalaması alınarak hesaplanacaktır.

Ödüller

  • Ortalaması en yüksek öğrenciye EXPER XCELLERATOR NoteBook
  • Ortalaması en yüksek sınıftaki ilk 10 öğrenciye birer tane EXPER T7Q Tablet
  • Ortalaması en yüksek sınıfın öğretmenine EXPER ACTIVE Masaüstü Bilgisayar

Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir. Sitemiz, 5651 sayılı yasada tanımlanan yer sağlayıcı olarak hizmet vermektedir. İlgili yasaya göre, site yönetiminin hukuka aykırı içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu nedenle, sitemiz uyar ve kaldır prensibini benimsemiştir. Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan bir biçimde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahipleri veya meslek birlikleri, fatih(at)ilketkinlik.com mail adresinden bize ulaşabilirler. Şikayet yerinde görüldüğü takdirde ihlal olduğu düşünülen içerikler sitemizden kaldırılacaktır.Sitemiz hiçbir şekilde kar amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

üst