×

Dersane öğretmenleri MEB sistemine entegre olacak

Eklenme Tarihi : 15.08.2013 | Okunma Sayısı : 1290 | Kategori : DİĞER

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, 28 Şubat sürecinde işinden istifa eden veya ettirilerek görevinden ayrılmak zorunda kalan bin 800 kişinin son 10 yılda tekrar görevine geri döndüğünü açıkladı. Bakan Avcı, dershanelerin kapatılması ile ilgilide açıklamalarda bulunan Avcı, "Dershanelerin özel okula dönüştürülmesi konusunda yasal düzenleme gerekiyor. Bu düzenleme Meclis açılınca yapılabilir. Bu düzenleme ile dershaneler özel okula dönüşecek ve yapılacak düzenleme 2014 - 2015 ders yılında geçerli olacak." dedi. Avcı, dershanelerde çalışan öğretmen, öğretici ve çalışanların bakanlığın sistemine entegre edilmesi içinde hazırlık yaptıklarını açıkladı.

Bir gazetecinin, "28 Şubat'tan sonra istifa eden veya istifaya zorlananlarda ilgili önemli bir karar alındı, başvurusu süresi başladı. Tahmini olarak bu konu kaç kişiyi ilgilendiriyor, düzenlemenin ayrıntılarını anlatır mısınız?" sorusuna Avcı şu cevabı verdi; "Bu uygulama 28 Şubatta disiplin kurulu ve alel usul gerçekleştirilmiş yargı yoluyla söz konusu idi. Bunların bir bölümü başta bakanlığımız olmak üzere değişik kamu kurumlarında haksız uygulamanın ortadan kaldırılması kapsamında tekrar görevlerine iade edildi. Kamuda çalışan her 3 kişiden biri bakanlığımızda. Bu mağduriyet dalgası içinde en fazla mağdur olan kesim bakanlığımız camiası oldu. Daha önce 1800 üzerinde öğretmen son 10 yıl içinde göreve başladı. Henüz bir şekilde görev başlamamış durumu netleşmemiş olan öğretmen ve eğitim çalışanlara böyle bir hakları olduğu hatırlatıldı. Öğretmen ve çalışanlar tekrar görevlerine dönebilecek. Kesin bir sayı veremiyoruz."

574 BİN ÖĞRENCİNİN ANADOLU LİSESİ DIŞINDA BAŞKA OKULLARA YÖNLENDİRİLECEĞİ YANLIŞ

Başka bir gazetecinin, "SBS'de sınav kazanamayan 574 bin aday açıkta kaldı bunlarla ilgili nasıl bir seçenek uygulanacak." şeklindeki soruya da Avcı, "Açıkta kalan tabiri doğru değil okul türleri azaltılması çalışması 2010 yılından bu yana sürüyor. Bu kapsamda düz liseler, Anadolu liseleri veya meslek lisesine dönüştü. Tercihleri Anadolu liseleri dışında olan öğrenciler için kontenjanlar var. Kamuoyunda herkesin birinci önceliği Anadolu lisesi. Birinci önceliğini kazanamayan öğrencilerin ister istemez sorunluluktan ötürü meslek ve imam hatibe gideceği şeklindeki algı doğru değil. Son dönemlerde meslek lisesine olan talep yukarı çekildi. Eğitim - sanayi işbirliği ile açılan meslek liseleri organize sanayi bölgelerinde açılan meslek liselerinde ciddi bir yükseliş var. Meslek liseleri bölümüne değişen 3 bin 500 ila 5 bin arası değişen devlet katkısı var. Hem eğitim kalitesi hem de özendirici tedbirler bakımından ciddi iyileştirmeler yapıldı. Kamuoyunda asıl olan Anadolu lisesi dışında mecbur kalındığı için meslek ve imam hatip lisesine gitme algısı yanlış. Meslek liseleri, kız meslek liseleri ve imam hatip liseleri konusunda haktan ciddi talep var. 574 bin öğrencinin Anadolu lisesini kazanamadığı için başka okullara yönlendirileceği ile ilgili açıklamalar tamamen yanlış." diye cevap verdi.

YENİ BİR SBS İCAT ETMİYORUZ YAZILI SINAVLARIN BAZILARI MEB DENETİMİNDE YAPILACAK

Avcı, başka bir gazetecinin, "SBS kaldırılacak demiştiniz? Bu yıl 8. sınıf öğrencileri detayları merak ediyor sınav test mi, yazılı yoklama olarak mı yapılacak?" sorusuna şu cevabı verdi; "Bu konularda ilgili tüm yaz boyunca ilgili paydaşlar, kamuoyu, öğretmen, yönetici, veliler ve öğrencilerle belli başlı şehirlerde danışma toplantıları yaptık. Sonuncusu 10 gün önce İstanbul'da yapıldı, geçmiş uygulama olası çözüm önerileri tartışıldı. SBS yerine öğrencilerin önümüzdeki 4 yılı etkileyecek tek sınav koymama kararlılığı devam ediyor. Yeni bir sınav yok. Öğrencilerin girdiği yazılı sınavlardan bazılarını daha denetimli yaparak bunları liseye geçişte kullanacağız. SBS yerine, yeni bir sınav icat etmiyoruz. Yazılı sınavların bazıları bakanlık denetim ve gözetiminde yapılacak."

DERSHANELER

Dershanelerin kapatılıp, kapatılmayacağı ile ilgili soruların dile getirilmesi üzerine Avcı, "'Bakan değişti dershanelerin kapatılması gündeme geldi' diye bir şey yok. Sayın başbakan 3 yıldır bunu açıkladı. Kapatmadan ziyade bir dönüşüm söz konusu. Tek bir sınava yönelik test becerilerin kazandıran kurum olmaktan çıkartıp özel okul olması için öteden beri bakanlığımız tarafından yürütülen çalışmalar var. Benim acele etmeyin deyişimin sebebi şu. Ocak ayında kayıtlar başlıyor, gerekli izinler ocak ayında yapılıyor. Benim açıklama yaptığım zaman dershaneler alım yaptı. Bu kayıt olan öğrenciler 2014 Haziran'a kadar kurslarına devam edecek. Kayıt olanlar ücretleri ödedi, kurslar başladı. Dershanelerin dönüştürülmesi konusunda yasal düzenleme gerekiyor. Bu düzenleme Meclis açılınca yapılabilir. Bu konuda tek başımıza bir düzenleme yapma yetkimiz yok. Meclis'in tasarrufunda. Meclis açılınca yapılacak düzenleme ile dershaneler özel okula dönüşecek. Önümüzdeki yasama döneminde yapılacak düzenleme ancak 2014-12015 ders yılında geçerli olacak. 3 yıldır düzenleme yapılacağını tüm sektör aktörleri biliyor. 4 yıllık bir geçiş süreci fiilen tanınmış oldu. Zaten bazı köklü kuruluşlar dönüşmeye başladı. Onların bu konuda şikayeti yok. Daha küçük kurumlar kendi aralarında birleşerek benzer bir dönüşü uygulayabilirler, uygulamalıdırlar. Bu kurumların özel okula dönüşmesi için başka teşvikler öngörüyoruz. Arsa, kredi kolaylıkları düşünüyoruz. Ayrıca dershanelerde çalışan öğretmen, öğretici ve çalışanların bakanlığımız sistemine entegre edilmesi için hazırlıklarımızı yapıyoruz." açıklamasında bulundu.

SON EKLENEN YAZILAR
Web tasarımı ve programlama 2. dönem 2. uygulama sınavı ve cevapları 2017 - 2018Veritabanı Organizasyonu 2. Dönem 2. Yazılı Soruları ve Cevapları 2017 - 2018Güvenli İnternet Sunusu2018 MEB LGS Nitelikli okulların listesiDeğerler Eğitimi İle İlgili Özlü Sözler
KADIN ÜST GİYSİLERİ DİKİMİ KURS PLANIANA DİLDE İLETİŞİM KURS PLANI12. sınıf Nesne tabanlı programlama 1. dönem 2. yazılı soruları 2017 - 201810. sınıf programlama temelleri 1. dönem 2. yazılı sınavı 2017 - 201810. sınıf paket programlar 1. dönem 2. uygulama sınavı 2017 - 2018
11. Sınıf Web tasarımı ve programlama 1. dönem 2. uygulama sınavı 2017 - 201811. Sınıf Veritabanı Organizasyonu 1. dönem 2. yazılı sınavı 2017 - 2018Derslerde Başarılı Olmak İçin Ne Yapmalıyım2017 - 2018 Web tasarımı ve programlama BEP Yıllık Planı2017 - 2018 Veritabanı Organizasyonu BEP Yıllık Planı
2017 - 2018 Temel Elektronik ve Ölçme BEP Yıllık Planı2017 - 2018 Bilişim Teknik Resmi BEP Yıllık Planı2017 - 2018 Programlama Temelleri BEP Yıllık Planı2017 - 2018 Paket Programlar BEP Yıllık Planı2017 - 2018 Grafik ve Animasyon BEP Yıllık Planı
2017 - 2018 Bilişim Teknolojilerinin Temelleri BEP Yıllık PlanıNesne Tabanlı Programlama 1. dönem 1. yazılı (3 saatlik)İnternet programcılığı 1. dönem 1. yazılı 2017 - 20182017 - 2018 Paket programlar yıllık planı2017 - 2018 Nesne tabanlı programlama yıllık planı ( 3 saatlik )

Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir. Sitemiz, 5651 sayılı yasada tanımlanan yer sağlayıcı olarak hizmet vermektedir. İlgili yasaya göre, site yönetiminin hukuka aykırı içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu nedenle, sitemiz uyar ve kaldır prensibini benimsemiştir. Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan bir biçimde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahipleri veya meslek birlikleri, fatih(at)ilketkinlik.com mail adresinden bize ulaşabilirler. Şikayet yerinde görüldüğü takdirde ihlal olduğu düşünülen içerikler sitemizden kaldırılacaktır.Sitemiz hiçbir şekilde kar amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

üst