liste
liste1

KPDS dil sınavına esas yönetmelik değişti

Eklenme Tarihi : 04.01.2013 | Okunma Sayısı : 861 | Kategori : DİĞER

4 Ocak 2013 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan yönetmelik ile, KPDS dil sınavına esas 2007 tarihli yönetmelik değiştirilmiştir.

SADECE 5 DİLDE, SINAV İKİ KEZ YAPILACAK

Daha önceki yönetmelikte her dil için yılda iki kezsınav yapılması öngörülmüştü. Bu düzenleme değiştirilmiştir. Yeni hükme göre, sadece Almanca, Arapça, Fransızca, İngilizce ve Rusça dilleri için yıldaiki kez sınav yapılacak, diğer diller için yılda bir kez sınav yapılacaktır.

SINAV YAPILACAK DİLLER DEĞİŞMEDİ

Hem önceki yönetmelikte hem de bu yönetmelikte, KPSS yabancı dil sınavının Almanca, Arapça, Bulgarca, Çince, Danimarkaca (Danish), Ermenice, Farsça, Fransızca, Gürcüce, Hollandaca (Dutch), İngilizce, İspanyolca, İtalyanca, Japonca, Korece, Lehçe, Macarca, Portekizce, Rumence, Rusça, Sırpça, Ukraynaca ve Yunanca dillerinde yapılması öngörülmüştür.

BAŞARI PUANLARI DEĞİŞMEDİ

Yabancı dil bilgisi seviyesine dair hükümde değişiklik olmadı. Buna göre; 
a) 90-100 arasında puan alanlar (A) seviyesinde,
b) 80-89 arasında puan alanlar (B) seviyesinde,
c) 70-79 arasında puan alanlar (C) seviyesinde,
ç) 60-69 arasında puan alanlar (D) seviyesinde,
d) 50-59 arasında puan alanlar (E) seviyesinde
kabul edilecektir.

SINAV SONUÇLARI KURUMLARIN ERİŞİMİNE AÇILACAK

Sınav sonuçları Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı tarafından internet aracılığı ile adaylara duyurulacaktır. Yeni bir hüküm olarak, sonuçlar ÖSYM tarafından kurumlara bildirilmeyecek ve sonuçlar internetortamından kurumların erişimine açılacaktır.

SINAV GENEL BİR SINAV HALİNE GELDİ

1- Kamu personeli dil sınavı genel bir hale geldi. Bu çerçevede yönetmeliğin ismi ismi “Yabancı Dil Bilgisi Seviye Belirleme Usul Ve Esasları Hakkında Yönetmelik”(YDS) olarak değiştirilmiştir.

2- Kapsama 2802 sayılı Hakimler ve Savcılar Kanunu ile 3269 sayılı Uzman Erbaş Kanunu ilave edilmiştir, yani kapsam genişlemiştir

3- Sınav yürütme kurulu kalkmıştır. Sınav usullerinin belirlenmesi çoklu protokol ile öngörülmüştür. 8. maddeye göre, Devlet Personel Başkanlığı, Maliye Bakanlığı ve ÖSYM çoklu protokol ile farklı usul belirleyebilecek.

Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir. Sitemiz, 5651 sayılı yasada tanımlanan yer sağlayıcı olarak hizmet vermektedir. İlgili yasaya göre, site yönetiminin hukuka aykırı içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu nedenle, sitemiz uyar ve kaldır prensibini benimsemiştir. Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan bir biçimde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahipleri veya meslek birlikleri, fatih(at)ilketkinlik.com mail adresinden bize ulaşabilirler. Şikayet yerinde görüldüğü takdirde ihlal olduğu düşünülen içerikler sitemizden kaldırılacaktır.Sitemiz hiçbir şekilde kar amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

üst