liste
liste1

Liselerde matematik ders saati artırıldı, felsefe zorunlu hale getirildi

Eklenme Tarihi : 31.01.2014 | Okunma Sayısı : 1544 | Kategori : DİĞER

Eğitim Bakanlığı (MEB) Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı (TTK) aldığı kararla liselerin ders çizelgesini değiştirdi. 2014-2015 eğitim-öğretim yılında başlayacak uygulama ile özellikle uluslar arası sınavlarda Türkiye'nin matematik ve fen bilimlerindeki başarısını artırmak hedefleniyor. TTK, haziranda aldığı bir kararla, Anadolu liseleri 9'uncu sınıfta 4 saat olan matematik ve 2 saat olan geometri derslerini birleştirmişti. Böylece matematik dersi haftalık 6 saat olarak belirlenmişti. TTK, aldığı son kararla genel liselerin 10'uncu sınıflarında da 6 saat matematik dersi verilmesi kararını aldı. 10'uncu sınıflar için de 9'uncu sınıflarda olduğu gibi 6 saat matematik dersinin verilmesi benimsendi.

İMAM HATİPLERE DE AYARLAMA

Genel liseler için ayrıca daha önce 10'uncu sınıf çizelgesinde yer almayan fizik ve kimya için 2 saat, biyoloji için ise 3 saat ders eklendi. Böylece genel liselerin ders saatleri Anadolu ve fen liseleri ile denkleştirilmiş oldu. Genel liselerde yapılan Anadolu ve fen lisesi ayarının aynısı imam hatip liseleri için de yapıldı. Matematik ve fen ders saatleri Anadolu ve fen liseleri ile eşitlendi. Söz konusu dersler 10'uncu sınıf imam hatip öğrencilerine hiç verilmiyordu.

FELSEFE ZORUNLU DERS

MEB, aynı TTK kararı ile dikkat çeken bir değişiklik yaptı. 4+4+4 eğitim sisteminin işlemeye başlaması ile müfredata eklenen seçmeli derslerin bazıları kaldırıldı. 9 ve 12. sınıflarda haftada 1 veya 2 saat verilmesi öngörülen seçmeli felsefe dersi, seçmeli dersler listesinden çıkarıldı. Böylece 11. sınıflara sadece 2 saat zorunlu felsefe dersi kaldı.

Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir. Sitemiz, 5651 sayılı yasada tanımlanan yer sağlayıcı olarak hizmet vermektedir. İlgili yasaya göre, site yönetiminin hukuka aykırı içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu nedenle, sitemiz uyar ve kaldır prensibini benimsemiştir. Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan bir biçimde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahipleri veya meslek birlikleri, fatih(at)ilketkinlik.com mail adresinden bize ulaşabilirler. Şikayet yerinde görüldüğü takdirde ihlal olduğu düşünülen içerikler sitemizden kaldırılacaktır.Sitemiz hiçbir şekilde kar amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

üst