×

MEB, bisiklet ve okçuluk'u seçmeli ders yaptı

Eklenme Tarihi : 28.10.2013 | Okunma Sayısı : 1399 | Kategori : DİĞER

Yapılan düzenleme ile birlikte öğrenciler basketbol, bisiklet, okçuluk, tenis ve yüzme alanlarında eğitimalabilecek. Bu yıl sadece 5. sınıflarda verilecek olan bisiklet ve okçuluk olmak üzere 5 spor dersi, gelecek yıl da 5.6.7. ve 8 sınıflarda seçmeli ders olarak eğitime dahil olacak. Bu sayede öğrencilerinhem bireysel gelişimleri hem de olimpiyatlar gibi uluslararası spor organizasyonlarına hazırlanmaları sağlanacak.

Milli Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürlüğü teklifi üzerine Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı'nca ortaokul ve imam hatip ortaokulu Spor ve Fiziki Etkinlikler dersi (5, 6, 7 ve 8. Sınıflar) Öğretim Programı kabul edildi. Kabul edilen karar ile 2013-2014 öğretim yılından itibaren 5'inci sınıflardan başlamak ve kademeli olarak diğer sınıflarda uygulanmak üzere bisiklet, basketbol, tenis, okçuluk ve atletizm dersleri seçmeli oldu. Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı Spor ve Fiziki Etkinlikler dersleri öğrencinin belirli yeterliği kazanması için, belirli bir sistematik içinde modüler yapıda hazırladı. Bu kapsamında atletizm, basketbol, bisiklet, okçuluk, tenis ve masa tenisi, yüzme alanlarında modüler öğretim programları hazırlandı.

Tenis dersinde öğrencilerin tenisteki hareket yetkinliklerini eğlenceli ve katılımı teşvik eden bir öğrenme ortamında geliştirmeleri hedefleniyor. Program öğrencilerin 2 eğitimöğretim dönemini (36 hafta) kapsayacak şekilde planlandı. Programda 12 tema belirlendi. Programın birinci döneminde (ilk 18 hafta) öğretmen geleneksel öğretim yaklaşımlarını kullanarak öğrencinin tenis bilgi ve becerilerinin gelişmesine odaklanırken, 2. dönemde (ikinci 18 hafta) beden eğitiminde kullanılan öğretim modellerinden Spor Eğitimi Modeli kullanılarak teniste becerili, istekli ve tenise özgü değerleri benimseyen bireyler yetiştirilecek.

Doğa sporları grubundan seçilen bisiklet dersinde bisiklete özgü hareket yetkinliği gelişimi ile hedeflenen, öğrencilerin denge, pedal çevirme, direksiyon, doğru sürüş, doğru vites seçimi gibi bisiklete özgü hareket becerilerini, hareket kavram ve ilkelerini, bisiklete özgü strateji ve taktikleri öğrenmeleri ve geliştirmeleri hedefleniyor. Ders, 14 tema üzerinden bir eğitim öğretim yılını (36 hafta) kapsayacak şekilde planlandı. Öğretmenler, birinci eğitim öğretim dönemini öğrencilerde bisikletle ilgili hareket yetkinliği, fiziksel ve psikolojik uyum, spor bilgisi, öz yönetim, sosyal ve düşünme becerilerine altyapı oluşturmak için kullanacak. İkinci eğitim öğretim döneminde ise öğretmenler, Spor Eğitimi Modeli'nden yararlanaraköğrencilerin birinci eğitim öğretim döneminde öğrendikleri bilgi ve becerileri öğrenci merkezli bir ortamdageliştirmelerini sağlayacak.

ÖĞRENCİLER ATLETİZM VE BASKETBOL DERSLERİNİ DE SEÇEBİLECEK

Bireysel sporlar grubundan seçilen atletizm branşında öğrencilerin atletizme özgü hareket becerilerini (koşu, atma, atlama, engel geçişi vb. temel atletizm teknikleri), hareket kavram ve ilkelerini, atletizme özgü strateji ve taktikleri öğrenmeleri ve geliştirmeleri amaçlanıyor. Öğretim programı, 12 tema üzerinden bir eğitim öğretim yılını (36 hafta) kapsayacak şekilde planlandı.

Takım sporları grubundan seçilen basketbol sporun kapsamında spora özgü hareket yetkinliği gelişimi ile hedeflenen, öğrencilerin basketbola özgü hareket becerilerini (top kontrolü, pas, top sürme, şut vb.)hareket kavram ve ilkelerini, basketbola özgü strateji ve taktikleri öğrenmeleri istenecek. Öğretim programı, 11 tema üzerinden bir eğitim öğretim yılını (36 hafta) kapsayacak şekilde yürütülecek. Hedef venişan alma sporları grubundan seçilen okçuluk branşında öğrencilerin okçuluğa özgü hareket becerilerini (duruş, tutuş, çekiş, tam çekiş, nişan alma,bırakış, son taşıma vb. temel teknikler), hareket kavram veilkelerini, okçuluğa özgü strateji ve taktikleri öğrenmeleri ve geliştirmeleri amaçlanıyor. Öğretim programı, 12 tema üzerinden bir eğitim öğretim yılını (36 hafta) kapsayacak şekilde yürütülecek.

SON EKLENEN YAZILAR
Web tasarımı ve programlama 2. dönem 2. uygulama sınavı ve cevapları 2017 - 2018Veritabanı Organizasyonu 2. Dönem 2. Yazılı Soruları ve Cevapları 2017 - 2018Güvenli İnternet Sunusu2018 MEB LGS Nitelikli okulların listesiDeğerler Eğitimi İle İlgili Özlü Sözler
KADIN ÜST GİYSİLERİ DİKİMİ KURS PLANIANA DİLDE İLETİŞİM KURS PLANI12. sınıf Nesne tabanlı programlama 1. dönem 2. yazılı soruları 2017 - 201810. sınıf programlama temelleri 1. dönem 2. yazılı sınavı 2017 - 201810. sınıf paket programlar 1. dönem 2. uygulama sınavı 2017 - 2018
11. Sınıf Web tasarımı ve programlama 1. dönem 2. uygulama sınavı 2017 - 201811. Sınıf Veritabanı Organizasyonu 1. dönem 2. yazılı sınavı 2017 - 2018Derslerde Başarılı Olmak İçin Ne Yapmalıyım2017 - 2018 Web tasarımı ve programlama BEP Yıllık Planı2017 - 2018 Veritabanı Organizasyonu BEP Yıllık Planı
2017 - 2018 Temel Elektronik ve Ölçme BEP Yıllık Planı2017 - 2018 Bilişim Teknik Resmi BEP Yıllık Planı2017 - 2018 Programlama Temelleri BEP Yıllık Planı2017 - 2018 Paket Programlar BEP Yıllık Planı2017 - 2018 Grafik ve Animasyon BEP Yıllık Planı
2017 - 2018 Bilişim Teknolojilerinin Temelleri BEP Yıllık PlanıNesne Tabanlı Programlama 1. dönem 1. yazılı (3 saatlik)İnternet programcılığı 1. dönem 1. yazılı 2017 - 20182017 - 2018 Paket programlar yıllık planı2017 - 2018 Nesne tabanlı programlama yıllık planı ( 3 saatlik )

Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir. Sitemiz, 5651 sayılı yasada tanımlanan yer sağlayıcı olarak hizmet vermektedir. İlgili yasaya göre, site yönetiminin hukuka aykırı içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu nedenle, sitemiz uyar ve kaldır prensibini benimsemiştir. Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan bir biçimde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahipleri veya meslek birlikleri, fatih(at)ilketkinlik.com mail adresinden bize ulaşabilirler. Şikayet yerinde görüldüğü takdirde ihlal olduğu düşünülen içerikler sitemizden kaldırılacaktır.Sitemiz hiçbir şekilde kar amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

üst