liste
liste1

MEB, erken çocukluk eğitimi için çalışmalarını sürdürüyor

Eklenme Tarihi : 18.06.2013 | Okunma Sayısı : 1029 | Kategori : DİĞER

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Okul Öncesi Eğitim Genel Müdürü Funda Kocabıyık, erken çocukluk eğitimi almasını sağlamada eksiklerinin olduğunu belirterek, ''Fakat üç yılı aşkın bir süredir yürüttüğümüz Okul Öncesi Eğitimin Güçlendirilmesi Projesiyle daha fazla çocuğumuzun bu eğitimi alması açısından önemli adımlar attık'' dedi.

Avrupa Birliği, UNICEF ve MEB'in ortaklaşa sürdürdüğü Okul Öncesi Eğitimin Güçlendirilmesi Projesi kapsamında ''Türkiye'de Erken Çocukluk Eğitiminde Yeni Yönelimler: Kalite, Erişim ve Hakkaniyet'' konulu konferans Swissotel'de başladı.

Konferansın açılışında konuşan MEB Okul Öncesi Eğitim Genel Müdürü Kocabıyık, projenin 3 yıldır devam ettiğini hatırlatarak, erken çocuklukta eğitimin önemine değindi.

Erken çocukluk eğitiminin, eğitimin ilk basamağı olduğunu belirten Kocabıyık, ''Çocuklarımızın iyi yetişmiş bireyler olmaları için bu binanın temellerinin sağlam atılması gerekmektedir. Biz de bu amaçla hakkaniyetin sağlanması açısından kaliteli erken çocukluk hizmetini en dezavantajlı olanlar dahil tüm çocuklarımıza ulaştırmaya çalışmaktayız'' diye konuştu.

Tüm çocukların erken çocukluk eğitimi almasını sağlamada eksikliklerinin olduğunu ifade eden Kocabıyık, şöyle devam etti:

''Fakat üç yılı aşkın bir süredir büyük bir sahiplik ve istikrarla yürüttüğümüz Okulöncesi Eğitimin Güçlendirilmesi Projesiyle daha fazla çocuğumuzun bu eğitimi alması, ayrıca hayata dezavantajlı koşullarda başlayan çocuklarımızın diğer çocuklarla eşit çocuklarla eşit şartlarda hayatına devam edebilmesi ve adaletin sağlanması açısından önemli adımlar atmış bulunmaktayız. Çocuklarımızın kaliteli erken çocukluk eğitimi alması ülkemizin refahı ve gelişmesi için en verimli yatırımdır.''

Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu, Mali İşbirliği, Altyapı, Sosyal ve Bölgesel Projeler, Bölüm Başkanı Javier Menendez Bonilla, eğitim konusunun Avrupa Birliği'nin önem verdiği bir konu olduğunu ifade ederek, okul terk oranlarının düşürülmesi, 4 yaştan sonra okul öncesi eğitime erişim oranının daha da artırılması için çaba gösterildiğini söyledi.

Okul öncesi eğitimde yaratılacak fırsatların hem toplumun hem de bireyin gelişimi için önemli olduğunu vurgulayan Bonilla, Türkiye'nin de bu konuda ciddi çabalar sarfettiğini belirtti.

UNICEF Türkiye Temsilci Yardımcısı Regina De Dominicis de proje kapsamında yürütülen çalışmaları anlattı.

Konferans, 19 Haziran Çarşamba günü sona erecek.

Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir. Sitemiz, 5651 sayılı yasada tanımlanan yer sağlayıcı olarak hizmet vermektedir. İlgili yasaya göre, site yönetiminin hukuka aykırı içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu nedenle, sitemiz uyar ve kaldır prensibini benimsemiştir. Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan bir biçimde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahipleri veya meslek birlikleri, fatih(at)ilketkinlik.com mail adresinden bize ulaşabilirler. Şikayet yerinde görüldüğü takdirde ihlal olduğu düşünülen içerikler sitemizden kaldırılacaktır.Sitemiz hiçbir şekilde kar amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

üst