×

Öğretmenler, seçmeli derslerde not verebilecek

Eklenme Tarihi : 28.09.2014 | Okunma Sayısı : 1391 | Kategori : DİĞER

4 YILLIĞINA GÖREVLENDİRME

10 Haziran'da Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren Milli Eğitim Bakanlığı'na Bağlı Eğitim Kurumları Yöneticilerinin Görevlendirilmelerine İlişkin Yönetmelik'in, Yönetici Görevlendirmede Esas Alınacak Hususlar başlığı altındaki 10'uncu maddesinde şu ifadeler var: "Yöneticiler 4 yıllığına görevlendirilir. Aynı unvanla aynı eğitim kurumunda 8 yıldan fazla süreyle yönetici olarak görev yapılamaz. Bulundukları eğitim kurumunda aynı unvanla 4 yıldan fazla, 8 yıldan az görev yapanlardan aynı eğitim kurumuna yönetici olarak görevlendirilenlerin görevleri, 8 yılın dolduğu tarih itibarıyla bu Yönetmelikte öngörüldüğü şekilde sonlandırılır. Yöneticilik görev süresi uzatılmayanlardan yeniden görevlendirilmek isteğinde bulunanlar, aynı görevlendirme dönemiyle sınırlı olmak üzere, en son görev yaptıkları eğitim kurumlarında görevlendirilemez. Öğrencilerinin tamamı kız olan eğitim kurumlarının müdürleri ile bu kurumlar ve yatılı kız öğrencisi bulunan eğitim kurumlarının müdür yardımcılarından en az biri kadın adaylar arasından görevlendirilir. Karma eğitim yapılan ve müdür yardımcısı sayısı 3 ve daha fazla olan eğitim kurumlarının müdür yardımcılarından en az biri kadın adaylar arasından görevlendirilir. (Yöneticilikte 4 yıllık görev süresini dolduranlardan görev yaptıkları eğitim kurumu bakımından 5'inci maddenin birinci fıkrasının (c) bendinde belirtilen şartı taşımayanların görev süreleri, görev yapmakta oldukları eğitim kurumunda uzatılamaz. Bunların görev süreleri istemeleri halinde 17'nci maddeye göre durumlarına uygun diğer eğitim kurumlarında uzatılabilir. Müdür görevlendirmesi yapılan eğitim kurumlarına müdür başyardımcısı ve müdür yardımcısı görevlendirmeleri yeni görevlendirilen müdürün inhası, il milli eğitim müdürünün teklifi ve valinin onayı ile yapılır. Yönetici görevlendirmeleri takvimi her yıl Bakanlıkça belirlenerek Bakanlık internet sitesinde duyurulur ve valiliklere yazı ile bildirilir."

ÖĞRETMENE ROTASYON

Torba kanunla öğretmenlere rotasyonun da önü açıldı. Rotasyonun bir okulda 10 yılını dolduran öğretmenleri kapsayacağı iddia ediliyor. Bakanlık açıklamasa da, eğitim sendikalarına göre 800 bini aşkın öğretmenden 400 bini rotasyondan etkilenecek. Yönetmelik henüz yayımlanmadığı için ayrıntılar netleşmedi. Buna göre MEB Kanunu'nda (yönetmeliği henüz çıkmadı) öğretmene rotasyon uygulanacağı belirtilmiş, ataması zorunlu hizmet bölgelerine yapılarak göreve başlayan öğretmenler kendi iline ya da yakın ile zaten en az 10 yıl sonra gelebiliyor. Torba kanun olarak tabir edilen İş Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması ile Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına Dair Kanun 10 Eylül'de TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi. 11 Eylül tarihli 1. Mükerrer Resmi Gazete'de yayımlandı. Kanunun 95'inci maddesinde öğretmenlere rotasyonun önünü açan ifadeler şöyle yer aldı: "MADDE 95 - 14/6/1973 tarihli ve 1739 sayılı Milli Eğitim Temel Kanunu'nun 43 üncü maddesinin beşinci fıkrasında yer alan 'Bakanlıkça ve Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi' ibaresi 'Bakanlıkça ve/veya Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi', altıncı fıkrasında yer alan 'yazılı ve sözlü sınava' ibaresi 'yazılı ve/veya sözlü sınava' şeklinde değiştirilmiş ve maddeye aşağıdaki fıkra eklenmiştir: 'Öğretmenlerin hizmet sürelerine ve/veya isteğe bağlı il içi veya il dışı yer değiştirmelerine ilişkin usul ve esaslar yönetmelikle belirlenir."

SEÇMELİ DERSLERDE NOT VERİLEBİLECEK

23 Ocak ve 27 Ocak'ta ortaöğretim kurumlarının 'haftalık ders çizelgeleri' değişti. Buna göre matematik, fizik, kimya ve biyoloji derslerinin ders saatleri mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarında arttırıldı. Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü, bütün ortaöğretim kurumlarında okutulmakta olan ortak dersler arasında yer alan yabancı dil, beden eğitimi, müzik, görsel sanatlar derslerini bazı sınıflar için kaldırdı. Bunun dışında yönetmelik, yönerge ve kanunla değişenlerden bazıları şunlar: Aynı binada ilkokul, ortaokul, lise gibi birden fazla okul açılmasının önü kapatıldı. Anaokullarından rehber öğretmen kadrosu alındı. Müdür yardımcısı ve başyardımcılığı kadrosu sayısına ilişkin kriterler değiştirildi. Anasınıflarında ücretli kulüp çalışmaları ilkokullara da getirildi. Yetiştirme kursları ilkokullarda açılamayacak, sadece ortaokul ve imam hatip ortaokullarında açılabilecek. Seçmeli derslere not verilmeye başlandı. İlkokullarda performans ve proje görevi kaldırıldı. Ortaokullarda ise performans görevi kaldırıldı.

DEVAMSIZLIK 10 GÜNE İNDİ VE KONTENJAN

Özürsüz devamsızlık ortaöğretim kurumlarında 10 güne indirildi. Liselere kayıt, eylül ayı boyunca her hafta nakil yapılması yoluyla okul kontenjanlarının tam kullanılmasına yönelik düzenleme yapıldı. Özel eğitim gerektiren öğrencilere fen ve sosyal bilimler liseleri dışındaki okullara her şubede en fazla 2 öğrenci olacak şekilde kayıt hakkı verildi. Bakanlık müfettişleri ile eğitim denetmenleri maarif müfettişleri unvanıyla birleştirildi. Bakanlığın merkez, taşra ve yurtdışı teşkilatının tamamını denetlemekle görevlendirildiler. Öğretmenlerin ders denetimi sona erdi, müfettişler kurum denetimi yapacak. Ortaokul ve bazı liselerdeki haftalık ders saatleri yeniden düzenlendi. Ortaokul ve bazı lise türlerindeki sınıflara göre haftalık 35, 36, 37 saat olan farklılık giderildi ve 35 olarak düzeltildi. Meslek liselerine kayıt yaptıran öğrenciler, gidecek bir okul bulduğu için rahat bir nefes alsa da asıl sorunu 9 ve 10'uncu sınıf sonunda yaşayacaklar. Çünkü yeni Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği'ne göre, tüm liselerde dersler ortak. Meslek liseleri ise alan seçimini 9'uncu sınıf, dal seçimini de 10'uncu sınıf sonunda yapacak. Fakat isteyen istediği bölüme gidemeyecek. Öğrencinin ders başarısına, sağlık durumuna, not ortalamasına vs bakılacak. Kriterler tutmazsa öğrenci istese de o bölüme gidemeyecek. Hatta şartlar sağlansa bile bölüm kontenjanı uygun değilse öğrenci başka okul veya bölüme gidebilecek.

Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir. Sitemiz, 5651 sayılı yasada tanımlanan yer sağlayıcı olarak hizmet vermektedir. İlgili yasaya göre, site yönetiminin hukuka aykırı içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu nedenle, sitemiz uyar ve kaldır prensibini benimsemiştir. Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan bir biçimde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahipleri veya meslek birlikleri, fatih(at)ilketkinlik.com mail adresinden bize ulaşabilirler. Şikayet yerinde görüldüğü takdirde ihlal olduğu düşünülen içerikler sitemizden kaldırılacaktır.Sitemiz hiçbir şekilde kar amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

üst