×

Öğretmenlerin girdiği derslerde yapılan küçük değişiklikler

Eklenme Tarihi : 24.08.2013 | Okunma Sayısı : 1578 | Kategori : DİĞER

Yapılan değişiklikte en dikkat çekici yön, İlköğretim Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği mezunlarına yöneliktir. Bu bölüm mezunlarının Ortaöğretim kurumlarına atanamayacakları yönündeki kısıtlama kaldırılmıştır.

Yapılan bir diğer değişiklikte ise Analitik Geometri dersi matematik öğretmenlerinin aylık karşılığı okutabilecekleri dersler arasından çıkarılmıştır.

Diğer tüm değişikliklere aşağıda tek tek yer verilmiştir.

BEDEN EĞİTİMİ

Aylık karşılığı okutabileceği dersler arasında yer alan "Spor Etkinlikleri (6, 7 ve 8. sınıflar için)" ifadesi "Spor Etkinlikleri" olarak değiştirilmiştir.

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ

Bilişim Teknolojileri öğretmenlerinin, aylık karşılığı okutabileceği dersler arasına "Medya Okuryazarlığı" da eklenmiştir.

DENİZCİLİK/ GEMİ YÖNETİMİ VE KAPTANLIĞI

Bu alanda gerekli kontrolleri yapmış olmamıza, bir değişiklik görünmemektedir.

GEMİ MAKİNELERİ

Kaynak bölümler arasında yer alan "Otomotiv Öğretmenliği" ibaresi "Otomotiv Öğretmenliği/Eğitimi" olarak değiştirilmiştir.

GEMİ ELEKTRONİĞİ

Kaynak bölümler arasında yer alan;
- "Elektrik Öğretmenliği" ibaresi "Elektrik Öğretmenliği/Eğitimi" 
- "Elektronik Öğretmenliği" ibaresi "Elektronik Öğretmenliği/Eğitimi" olarak değiştirilmiştir.

SU ÜRÜNLERİ

Bu alanda gerekli kontrolleri yapmış olmamıza, bir değişiklik görünmemektedir.

DİN KÜLTÜRÜ VE AHLAK BİLGİSİ

İlköğretim Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği mezunlarının Ortaöğretim kurumlarına atanamayacakları yönündeki kısıtlama kaldırılmıştır.

ELEKTRİK - ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ ALANI

ELEKTRONİK

Kaynak bölümler arasında yer alan "Elektronik Öğretmenliği" ibaresi "Elektronik Öğretmenliği/ Eğitimi" olarak değiştirilmiştir.

GÖRSEL SANATLAR VE RESİM

Aylık karşılığı okutabileceği dersler arasında yer alan "Sanat Etkinlikleri (6, 7 ve 8 inci sınıflar için)" ifadesi "Sanat Etkinlikleri" olarak değiştirilmiştir. Ancak aylık karşılığı okutabilecekleri dersler arasında yer alan "Görme Engelliler Ilköğretim Okulu Modelaj-İş" ifadesindeki İlköğretim okulu ibaresi düzeltilmemiştir.

HASTA VE YAŞLI HİZMETLERİ

Kaynak bölümler arasına
- Sağlık Yüksekokulu Ebelik bölümü mezunları ile
- Sağlık Bilimleri Fakültelerinin Sağlık Memurluğu Bölümü (*), Hemşirelik Bölümü (*), Ebelik Bölümü (*),

mezunları da alınmıştır

İLKÖĞRETİM MATEMATİK

"Analitik Geometri" dersi, Aylık karşılığı okutulabilecek dersler arasından çıkarılmıştır.

KONAKLAMA VE SEYAHET HİZMETLERİ ALANI

Kaynak bölümler arasında yer alan;
- "Turizm İşletmeciliği Öğretmenliği" ibaresi "Turizm İşletmeciliği Öğretmenliği/Eğitimi" 
- "Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Öğretmenliği" ibaresi "Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Öğretmenliği/Eğitimi" olarak değiştirilmiştir.

LABORATUVAR HİZMETLERİ

Kaynak bölümler arasına "Toprak Bilimi ve Bitki Besleme(*)" bölümü de eklenmiştir.

MATEMATİK

"Analitik Geometri" dersi, Aylık karşılığı okutulabilecek dersler arasından çıkarılmıştır.

MOTORLU ARAÇLAR TEKNOLOJİSİ

Kaynak bölümler arasında yer alan "Otomotiv Öğretmenliği/" ibaresi "Otomotiv Öğretmenliği/Eğitimi" olarak değiştirilmiştir.

ÖĞRETMENLİK MESLEK BİLGİSİ DERSLERİ

Kaynak bölümler arasına
"Eğitim Bilimleri Fakültesi ile fakültelerin ; 
- Eğitim Programları ve Öğretimi, 
- Eğitim Yöneticiliği ve Deneticiliği, 
- Eğitimde Ölçme ve Değerlendirme, 
- Eğitim Yönetimi Teftişi ve Plânlaması, 
- Halk Eğitimi ile Eğitimde Psikolojik Hizmetler Bölüm/Anabilim Dalları" da alınmıştır.

RAYLI SİSTEMLER TEKNOLOJİSİ

1) Raylı Sistemler Elektrik Elektronik

Kaynak bölümler arasında yer alan;
- "Elektrik Öğretmenliği" ibaresi "Elektrik Öğretmenliği/Eğitimi" 
- "Elektronik Öğretmenliği" ibaresi "Elektronik Öğretmenliği/Eğitimi" olarak değiştirilmiştir.

2) Raylı Sistemler Makine

Kaynak bölümler arasında yer alan;
- "Talaşlı Üretim (Tesviye) Öğretmenliği" ibaresi "Talaşlı Üretim (Tesviye) Öğretmenliği/Eğitimi" 
- "Makine Öğretmenliği" ibaresi "Makine Öğretmenliği/Eğitimi",
- "Otomotiv Öğretmenliği" ibaresi "Otomotiv Öğretmenliği/ Eğitimi"olarak değiştirilmiştir.

SAĞLIK

RAYOLOJİ

Kaynak bölümler arasınde yer alan "Tıp Fakültesi (Radyoloji) (*)" ibaresi "Tıp Fakültesi (Anestezi ) (*)" olarak değiştirilmiştir.

SAĞLIK HİZMETLERİ SEKRETERLİĞİ

Kaynak bölümler arasına;
- Sağlık Eğitimi Bölümü
- Sağlık Bilimleri Fakültesi/ Sağlık Yönetimi (*)
- Hemşirelik Yüksekokulu (*)

bölümleri eklenmiştir.

ORTOPEDİK PROTEZ VE ORTEZ

Kaynak bölümler arasınde yer alan "Tesviye (Talaşlı Üretim) Öğretmenliği" ibaresi "Tesviye (Talaşlı Üretim) Öğretmenliği/Eğitimi" olarak değiştirilmiştir.

SERAMİK VE CAM TEKNOLOJİSİ

Kaynak bölümler arasında yer alan "Seramik Öğretmenliği" ibaresi "Seramik Öğretmenliği/Eğitimi" olarak değiştirilmiştir.

TARIM TEKNOLOJİLERİ

BAHÇE VE TARLA BİTKİLERİ

Kaynak bölümler arasına, 
-Tarımsal Yapılar ve Sulama (*)
-Bitki Koruma (*)
-Toprak Bilimi ve Bitki Besleme (*) 
bölümleri de alınmıştır.

BAHÇE PEYZAJ

Kaynak bölümler arasına, Bitki Koruma (*) bölümü de alınmıştır.

TEKNOLOJİ VE TASARIM

2012 tarihli kararda kaynak bölümler olarak şunlar gösterilmiştir: 1. Endüstriyel Teknoloji Öğretmenliği, 2. İş ve Teknik Eğitimi Öğretmenliği, 3. Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü (*), 4. Endüstriyel Tasarım Bölümü (*)

Yeni belirleme de bu bölümler araına Çicek-Örgü-Dokuma Öğretmenliği ( **) bölümü eklenmiştir. Ancak, Çicek-Örgü-Dokuma Öğretmenliği mezunları 1,2,3, 4’üncü sıradaki bölüm mezunları ile Esasların Geçici 4’üncü maddesinde belirtilen yükseköğretim programları mezunlarınca ihtiyacın karşılanamaması durumunda atanacaktır. Yani bir anlamda 2. önceliklidir.

UÇAK BAKIM

UÇAK ELEKTRONİĞİ

Kaynak bölümler arasında yer alan " Elektronik Öğretmenliğ" ibaresi "Elektronik Öğretmenliği/Eğitimi" olarak değiştirilmiştir.

UÇAK GÖZDE MOTOR

"Otomotiv Öğretmenliği/Eğitimi" bölümü de kaynak bölümler arasına alınmıştır

YENİ ALAN- TASARIM TEKNOLOJİLERİ

Tasarım Teknolojileri adıo altında yeni bir alan oluşturulmuştur. Bu alan öğretmenliğine kaynak bölümler şu şekildedir:

"1.Makine Resmi ve Konstrüksiyon Öğretmenliği
2.Tasarım ve Konstrüksiyon Öğretmenliği
3.Model Öğretmenliği
4.Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü (*)
5.Endüstriyel Tasarım Bölümü (*)
6. İmalat Mühendisliği (*)"

İKİ ALAN İÇİN ÖZEL AÇIKLAMA

Yeni Halk Kültürü: Öncelikle Halkbilim ve Türk Halkbilimi mezunu olup hâlen sınıf öğretmeni veya farklı alanlarda görev yapan öğretmenler olmak üzere Türkçe, Türk Dili ve Edebiyatı, Sosyal Bilgiler ve Tarih öğretmenleri tarafından aylık karşılığı okutulur.
Eski Halk Kültürü: Öncelikle Halkbilim ve Türk Halkbilimi mezunu olup hâlen sınıf öğretmeni veya farklı alanlarda görev yapan
öğretmenler olmak üzere Türkçe ve Türk Dili ve Edebiyatı öğretmenleri tarafından aylık karşılığı okutulur.

Yeni: Medya Okuryazarlığı: Öncelikle üniversitelerin Basın Yayın Yüksekokulları/ İletişim Fakültelerinden mezun olup hâlenSınıf Öğretmeni olarak görev yapanlar ile Gazetecilik Alanı, Halkla İlişkiler ve Organizasyon Hizmetleri Alanı, Radyo- Televizyon Alanı Öğretmenleri olmak üzere, Sosyal Bilgiler,Türkçe ve Bilişim Teknolojileri Öğretmenleri tarafından aylık karşılığı okutulur.
Eski: Medya Okuryazarlığı: Öncelikle üniversitelerin Basın Yayın Yüksekokulları/İletişim Fakültelerinden mezun olup hâlen Sınıf Öğretmeni olarak görev yapanlar ile Gazetecilik Alanı, Halkla İlişkiler ve Organizasyon Hizmetleri Alanı, Radyo-Televizyon Alanı Öğretmenleri olmak üzere Sosyal Bilgiler ve Türkçe Öğretmenleri tarafından aylık karşılığı okutulur.

Millî Eğitim Bakanlığına Bağlı Eğitim Kurumlarına Öğretmen Olarak Atanacakların Atamalarına Esas Olan Alanlar ile Mezun Oldukları Yükseköğretim Programları ve Aylık Karşılığı Okutacakları Derslere İlişkin Esaslar ile Eki Çizelge ve Bazı Derslerin Hangi Alan Öğretmenleri Tarafından Okutulacağına İlişkin Açıklamalar için tıklayınız.

SON EKLENEN YAZILAR
Web tasarımı ve programlama 2. dönem 2. uygulama sınavı ve cevapları 2017 - 2018Veritabanı Organizasyonu 2. Dönem 2. Yazılı Soruları ve Cevapları 2017 - 2018Güvenli İnternet Sunusu2018 MEB LGS Nitelikli okulların listesiDeğerler Eğitimi İle İlgili Özlü Sözler
KADIN ÜST GİYSİLERİ DİKİMİ KURS PLANIANA DİLDE İLETİŞİM KURS PLANI12. sınıf Nesne tabanlı programlama 1. dönem 2. yazılı soruları 2017 - 201810. sınıf programlama temelleri 1. dönem 2. yazılı sınavı 2017 - 201810. sınıf paket programlar 1. dönem 2. uygulama sınavı 2017 - 2018
11. Sınıf Web tasarımı ve programlama 1. dönem 2. uygulama sınavı 2017 - 201811. Sınıf Veritabanı Organizasyonu 1. dönem 2. yazılı sınavı 2017 - 2018Derslerde Başarılı Olmak İçin Ne Yapmalıyım2017 - 2018 Web tasarımı ve programlama BEP Yıllık Planı2017 - 2018 Veritabanı Organizasyonu BEP Yıllık Planı
2017 - 2018 Temel Elektronik ve Ölçme BEP Yıllık Planı2017 - 2018 Bilişim Teknik Resmi BEP Yıllık Planı2017 - 2018 Programlama Temelleri BEP Yıllık Planı2017 - 2018 Paket Programlar BEP Yıllık Planı2017 - 2018 Grafik ve Animasyon BEP Yıllık Planı
2017 - 2018 Bilişim Teknolojilerinin Temelleri BEP Yıllık PlanıNesne Tabanlı Programlama 1. dönem 1. yazılı (3 saatlik)İnternet programcılığı 1. dönem 1. yazılı 2017 - 20182017 - 2018 Paket programlar yıllık planı2017 - 2018 Nesne tabanlı programlama yıllık planı ( 3 saatlik )

Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir. Sitemiz, 5651 sayılı yasada tanımlanan yer sağlayıcı olarak hizmet vermektedir. İlgili yasaya göre, site yönetiminin hukuka aykırı içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu nedenle, sitemiz uyar ve kaldır prensibini benimsemiştir. Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan bir biçimde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahipleri veya meslek birlikleri, fatih(at)ilketkinlik.com mail adresinden bize ulaşabilirler. Şikayet yerinde görüldüğü takdirde ihlal olduğu düşünülen içerikler sitemizden kaldırılacaktır.Sitemiz hiçbir şekilde kar amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

üst