×

Ösym, pedagojik formasyon klavuzunu yayınladı, tercihler başladı

Eklenme Tarihi : 30.11.2013 | Okunma Sayısı : 1747 | Kategori : DİĞER

2013 PEDAGOJİK FORMASYON EĞİTİMİ SERTİFİKA PROGRAMI TERCİH KILAVUZU (ÖSYM)

2013 PEDAGOJİK FORMASYON EĞİTİMİ SERTİFİKA PROGRAMI TERCİH KILAVUZU (YÖK)

2013 Pedagojik Formasyon Eğitimi Sertifika Programlarına yerleştirme işlemleri ÖSYM tarafından yapılacaktır. Programlara yerleştirme için adaylardan tercih alınacaktır. Adaylar tercihlerini, 28 Kasım-6 Aralık 2013 tarihleri arasında, kılavuzlarda yer alan kurallara göre, ÖSYM'nin https://ais.osym.gov.trinternet adresinden TC Kimlik Numaraları ve şifrelerini kullanarak kendileri yapacaklardır. ÖSYM'ye postayoluyla gönderilen veya elden verilen tercih listeleri geçerli olmayacaktır. Tercih süresi uzatılmayacaktır.

Bu amaçla hazırlanan kılavuzlara aşağıdaki bağlantılardan erişilebilecektir. Yerleştirme için tercih yapacak adayların kılavuzları dikkatle incelemeleri gerekmektedir.

2013 PEDAGOJİK FORMASYON EĞİTİMİ SERTİFİKA PROGRAMI

TERCİHLERİN ALINMASI

Tercih işlemleri 28 Kasım - 6 Aralık 2013 tarihleri arasında yapılacaktır.

2010 ALES Sonbahar Dönemi ile 2011-2012-2013 yıllarında ALES'e katılan ve puanı hesaplanan adaylartercih yapabileceklerdir. Adaylar tercihlerini, TC Kimlik Numaraları ve şifrelerini kullanarak, bireysel olarak https://ais.osym.gov.tr İnternet adresinden elektronik ortamda yapacaklardır.

Adayların, ÖSYM Aday İşlemleri Sistemindeki program/üniversite bilgileri son girdiği sınavdaki bilgileridir. Mezun olduğu program/üniversite bilgisinde değişiklik yapmak isteyen adaylar bu bilgilerini, tercih süresi içinde https://ais.osym.gov.tr İnternet adresinden yapabileceklerdir.

Tercih ücreti 10,00 TL olacaktır. Tercih yapılmadan önce ücretin yatırılmış olması gerekmektedir.

Adaylar, Pedagojik Formasyon Eğitimi yapılabilecek programlardan en çok 30 tercih yapabileceklerdir.Tercihlerin tümünün kullanılması zorunlu değildir. Tercih işlemi tamamlandıktan sonra yazıcıdan tercihlistesi alınmalı ve saklanmalıdır.

Tercih bildirim işlemi gerçekleştirildikten sonra "Tercih Süresi" içerisinde https://ais.osym.gov.tr internetadresinden tercihlerde değişiklik yapılabilecektir. Tercihlerde değişiklik/iptal talep eden dilekçelerMerkezimizce işleme alınmayacaktır.

Bu yerleştirme ile ilgili olarak YÖK tarafından belirlenen usul ve esaslar, YÖK Tercih Kılavuzunda yeralmaktadır. Tercihlerinizi belirlemeden önce ilgili kılavuzu dikkatlice inceleyiniz.

AKADEMİK NOT ORTALAMALARI

Adayların akademik not ortalamaları, 100'lük sistem üzerinden değerlendirmeye alınacaktır. Mezun olduğuyükseköğretim kurumunun 100'lük sistemine göre akademik not ortalaması bildirilemeyen 4'lük sistemegöre bildirilen adayların, akademik not ortalamalarının 4'lük sistemden 100'lük sisteme dönüştürmeişlemlerinde Yükseköğretim Kurulu tarafından hazırlanan dönüşüm tablosu kullanılacaktır. YükseköğretimKurulu tarafından hazırlanan dönüşüm tablosu, Tablo-3 olarak ekte yer almaktadır.

Mezun olduğu Üniversite tarafından Akademik Not Ortalaması ÖSYM'ye bildirilen adayların Akademik Not Ortalaması tercih işlemlerinde aday tarafından görülebilecektir. Bu bilgisi bulunmayan veya bilginin eksik veya yanlış bildirilmesi nedeniyle düzeltme gerektiren adayların kendi üniversitesine başvurarak bu bilgilerinin tercih süresi içinde düzeltilmesini sağlamaları gerekmektedir. Bu bilgi üniversite tarafındandüzeltildikten sonra elektronik olarak ÖSYM kayıtlarını yansıtılacak aday tarafından da görülebilecektir.

YERLEŞTİRME

Yerleştirmede; adayların geçerliliği devam eden tercih edilen programın puan türündeki en yüksek ALESpuanı (2010 ALES Sonbahar Dönemi, 2011-2012-2013 yılları) ve akademik not ortalamasından oluşturulan "Formasyon Yerleştirme Puanı" kullanılacaktır.

Yerleştirme, adayların Yerleştirme Puanları ve tercihleri ile programların kontenjanları göz önünde tutularak bilgisayarla yapılacaktır. Adaylar arasından, bir programı tercih edenler puan sırasına koyularak en yüksekpuan alandan başlanmak üzere kontenjan sayısı kadar aday ilgili programa yerleştirilecektir. Aynıprogramı tercih etmiş olan adayların puanlarının eşit olması durumunda, söz konusu programı daha üsttercihinde gösterene, eşitlik yine sürdüğü takdirde mezuniyet tarihi günümüze daha yakın (yeni mezun) olana, eşitlik yine de sürdüğü takdirde doğum tarihi günümüze daha yakın (yaşı küçük) olana öncelikverilecektir.

YERLEŞTİRME SONUÇLARININ BİLDİRİLMESİ VE KAYIT İŞLEMLERİ

Yerleştirme sonuçları ÖSYM'nin İnternet sayfasında yayımlanacak, adaylara belge gönderilmeyecektir.Programlara yerleşen adayları gösteren fotoğraflı yerleştirme sonuçları, adayların yerleştirildikleriprogramların bağlı olduğu üniversite rektörlüklerine ÖSYM tarafından elektronik ortamda gönderilecektir.Üniversiteler tarafından kayıtlar yerleştirme sonuçları açıklandıktan sonra 5 iş günü içerisinde yapılacaktır.

Yerleşen adaylar kayıt işlemleri için ilgili üniversiteye başvuracaklardır. ÖSYM'nin yükseköğretimkurumlarındaki kayıt işlemleri ile hiçbir ilişkisi yoktur. Bu konudaki başvuruların doğrudan ilgiliyükseköğretim kurumlarına yapılması gerekmektedir.

TERCİH ÜCRETİNİN YATIRILMASI

Adayların, tercih ücretini yatırırken banka görevlisine; Pedagojik Formasyon Eğitimi Sertifika Programıtercih ücretini yatıracağını, T.C. Kimlik Numarasını, ad ve soyadı bilgilerini söylemeleri yeterlidir. Tercihücreti bankaya yatırılmadan tercih işlemi yapılamaz. Tercih ücretini yatıran adayların banka şubesindenayrılmadan önce, kendilerine verilen banka dekontunu dikkatle incelemeleri, bilgilerinde yanlışlık yoksabankadan ayrılmaları, yanlışlık varsa mutlaka düzelttirerek bankadan ayrılmaları gerekmektedir.

BANKALAR*

T.C. Ziraat Bankasının tüm şubeleri ve İnternet bankacılığı

VakıfBankın tüm şubeleri ve İnternet bankacılığı (KKTC'den başvuracak adaylar hariç)

T. Halk Bankasının tüm şubeleri ve İnternet bankacılığı

Akbankın tüm şubeleri ve İnternet bankacılığı (KKTC'den başvuracak adaylar hariç)

Kuveyt Türk Katılım Bankasının tüm şubeleri ve İnternet bankacılığı (KKTC'den başvuracak adaylar hariç)

Türk Ekonomi Bankasının tüm şubeleri ve İnternet bankacılığı

Denizbank'ın tüm şubeleri ve İnternet bankacılığı (KKTC'den başvuracak adaylar hariç)

Tüm PTT İş Yerleri (KKTC'den başvuracak adaylar ASPOS-Gazi Magusa)

"Tercih ücreti ÖSYM'nin İnternet sayfasında yer alan "ÖDEMELER" alanından kredi kartı/banka kartı ile de yatırılabilecektir.

YÖK Başkanı Çetinsaya: Formasyon 2.054TLyi geçemeyecek.
Sevgili pedagojik formasyon adayları, başvuru kılavuzu yarın ÖSYM tarafından açıklanarak başvuru süreci başlayacak. Hayırlı olsun
Bugune kadar yaşanan sorunlara bir çözüm olarak, ilk defa merkezi yapilan ve bu sene kontenjani 20 bine yukseltilen bu yerleştirmede, not ortalamasında alt sınır olmayacak; . üniversitelerin not dönüşüm tablosu kullanılacak; ücret devlet ve vakıfta 2.054TLyi geçemeyecek.

SON EKLENEN YAZILAR
Web tasarımı ve programlama 2. dönem 2. uygulama sınavı ve cevapları 2017 - 2018Veritabanı Organizasyonu 2. Dönem 2. Yazılı Soruları ve Cevapları 2017 - 2018Güvenli İnternet Sunusu2018 MEB LGS Nitelikli okulların listesiDeğerler Eğitimi İle İlgili Özlü Sözler
KADIN ÜST GİYSİLERİ DİKİMİ KURS PLANIANA DİLDE İLETİŞİM KURS PLANI12. sınıf Nesne tabanlı programlama 1. dönem 2. yazılı soruları 2017 - 201810. sınıf programlama temelleri 1. dönem 2. yazılı sınavı 2017 - 201810. sınıf paket programlar 1. dönem 2. uygulama sınavı 2017 - 2018
11. Sınıf Web tasarımı ve programlama 1. dönem 2. uygulama sınavı 2017 - 201811. Sınıf Veritabanı Organizasyonu 1. dönem 2. yazılı sınavı 2017 - 2018Derslerde Başarılı Olmak İçin Ne Yapmalıyım2017 - 2018 Web tasarımı ve programlama BEP Yıllık Planı2017 - 2018 Veritabanı Organizasyonu BEP Yıllık Planı
2017 - 2018 Temel Elektronik ve Ölçme BEP Yıllık Planı2017 - 2018 Bilişim Teknik Resmi BEP Yıllık Planı2017 - 2018 Programlama Temelleri BEP Yıllık Planı2017 - 2018 Paket Programlar BEP Yıllık Planı2017 - 2018 Grafik ve Animasyon BEP Yıllık Planı
2017 - 2018 Bilişim Teknolojilerinin Temelleri BEP Yıllık PlanıNesne Tabanlı Programlama 1. dönem 1. yazılı (3 saatlik)İnternet programcılığı 1. dönem 1. yazılı 2017 - 20182017 - 2018 Paket programlar yıllık planı2017 - 2018 Nesne tabanlı programlama yıllık planı ( 3 saatlik )

Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir. Sitemiz, 5651 sayılı yasada tanımlanan yer sağlayıcı olarak hizmet vermektedir. İlgili yasaya göre, site yönetiminin hukuka aykırı içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu nedenle, sitemiz uyar ve kaldır prensibini benimsemiştir. Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan bir biçimde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahipleri veya meslek birlikleri, fatih(at)ilketkinlik.com mail adresinden bize ulaşabilirler. Şikayet yerinde görüldüğü takdirde ihlal olduğu düşünülen içerikler sitemizden kaldırılacaktır.Sitemiz hiçbir şekilde kar amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

üst