×

TEOG'da yüzdelik dilim ne kadar etkili olur

Eklenme Tarihi : 02.08.2014 | Okunma Sayısı : 2383 | Kategori : SBS

Bu yıl ilk kez uygulanan TEOG sonuçları Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Danıştay kararı üzerine yeniden hesaplandı. Tercihlerin başladığı ilk gün açıklanan yeni yüzdelik dilimlerin öğrencilerde birtakım tedirginliklere neden olduğu ifade eden Uğur Dershanesi Rehberlik Danışmanı Damla Argan öğrencileri ve velileri rahat olmaları konusunda uyardı.

Tercih işleminde yüzdelik dilimi temel aldıklarını vurgulayan Argan, "Milli Eğitim Bakanlığı tarafından tekrardan hesaplanan yüzdelik dilimler 31 Ağustos'ta açıklandı. İkili kopya nedeniyle oluşan bu değişikliğin, sonuçlarda büyük değişikliklere neden olmadığını gördük. Yüzde 1 ve 2'lik oynamalar var. Dolayısıyla öğrencilerin tedirgin olacağı bir durum yok. 31 Ağustos günü okulda tercihlerini yapmış öğrenciler 8 Ağustos'a kadar tekrar tercih yapmalıdırlar" dedi.

A VE B GRUBU TERCİH LİSTELERİNE DİKKAT

Bu yılki lise tercihlerinde A ve B gruplarından oluşan tercih listelerinin uygulanacağını belirten Argan, "Öğrenciler A ve B grubundan oluşan 2 tane tercih listesi oluşturacak. A grubu tercih listesinde 15 tane tercih hakkı bulunuyor. A grubu tercih listesinde öğrenciler, isterlerse evlerine yakın bir meslek lisesini ya da şehir dışındaki herhangi bir liseyi tercih edebilecekler. B grubu tercih listesinde ise, 6 tane okul türünden 4 tanesini tercih etmek gerekiyor.

Bunlar Fen Lisesi, Anadolu Lisesi, Sosyal Bilimler Lisesi, Anadolu Meslek ve Teknik Lisesi, Çok Programlı Anadolu Lisesi ve Anadolu İmam Hatip Lisesi olacak. Tercih sistemi bu şekilde işleyecek. Tercih yaparken öğrenciler yüzdelik dilimi temel alarak tercih yapıyorlar. Bu durum daha sağlıklı olacaktır ve yüzdelik dilimimizin üstünde ve altına tercihler bulundurmalıyız. Öğrenciler tercihlerini hem internet üzerinden hem de mezun oldukları ilkokullarından yapabilecekler" ifadelerine yer verdi.

Tercih sonucunda yerleşemeyen öğrencilerin neler yapacağı hakkında bilgi veren Argan, şunları söyledi: "A grubu tercih listesinde 15 tercih yapmış bir öğrenci, 15. Tercihine yerleşemediği takdirde B grubu listesine bakılacak. Bu listeden de 4. Tercihine yerleşemeyen bir öğrenci evinin bulunduğu ilçede ve civarındaki 3 ilçedeki herhangi bir okula yerleştirilebilecek."

"E-OKULDA YER ALAN '?' İŞARETİNE DİKKAT EDİN"

Öğrenci ve velilerin e-okulda yayınlanan kontenjan tabloları listesindeki sağ sütunda yer alan '(?)' işaretini tıklayarak okulda hangi alan ve dalların olduğunu bilmeleri konusunda uyaran Argan "Öğrenciler Anadolu ve Fen Liselerini tercih ederken bu yüzdelik dilime göre yapılıyor. Meslek liselerinde herhangi bir puan ve yüzdelik dilim açıklanmadı. Dolayısıyla öğrenciler öncelikle kendilerine bir bölüm belirlesinler. Bölüm araştırması yapsınlar. E-okul sisteminde okulun yanında bulunan soru işaretin tıklayarak bu teknik bilgiye ulaşabilirler ve okulda okutulacak, okutulması planlanan alanları görebilirler" dedi.

AİLELER SEÇİMİ ÖĞRENCİLERE BIRAKSIN

Öğrencilerin senenin başından itibaren sistemin getirdiği yeniliklerden dolayı tedirgin ve stresli olduğunu ifade eden Argan tercih döneminde ailelerin baskıcı olmamaları konusunda uyararak, "Aileler tercih döneminde seçimi öğrencilere bıraksınlar. Mutlaka velilerimizin tecrübeleri var ama bu okula gidip gelecek ve mesleği yapacak olan öğrenciler. Bu nedenle aileler açısından çocuklarının fikirlerini göz önünde bulundurmak önemli" dedi.

31 Temmuz döneminde başlayan tercih işlemleri 8 Ağustos'ta sona erecek ve sonuçlar 22 Ağustos'ta açıklanacak.

Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir. Sitemiz, 5651 sayılı yasada tanımlanan yer sağlayıcı olarak hizmet vermektedir. İlgili yasaya göre, site yönetiminin hukuka aykırı içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu nedenle, sitemiz uyar ve kaldır prensibini benimsemiştir. Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan bir biçimde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahipleri veya meslek birlikleri, fatih(at)ilketkinlik.com mail adresinden bize ulaşabilirler. Şikayet yerinde görüldüğü takdirde ihlal olduğu düşünülen içerikler sitemizden kaldırılacaktır.Sitemiz hiçbir şekilde kar amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

üst