×

Vergi haftası vergi bilincini geliştirme videoları 2019

Eklenme Tarihi : 26.02.2019 | Okunma Sayısı : 285 | Kategori : DİĞER

Kişilerin gereksinim duydukları ve tek başlarına üretemedikleri bazı mallar ve hizmetler vardır. Toplumun ortak ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik olan bu mal ve hizmetler genellikle devlet tarafından üretilir.

Ülkeyi korumak, kişilerin can ve mal güvenliğini sağlamak, toplumda adaleti sağlamak, baraj, liman, köprü yapmak, toplumun ortak ihtiyaçlarından bazılarıdır. Devlet, toplumun bu türden ortak ihtiyaçlarını karşılayabilmek için çalışır. Toplumun ortak ihtiyaçlarını karşılamak için devletin yerine getirmesi gereken hizmetlere (Örneğin sağlık, eğitim, güvenlik, adalet vb.) kamu hizmeti adı verilir.

Günümüz toplumlarında devletin sunması gereken kamu hizmetlerinin türü ve sayısı gittikçe çoğalmaktadır. Buna bağlı olarak kamu giderleri de artmaktadır. Kamu giderlerini karşılayacak parasal kaynaklar ise sınırlıdır.

Vergi, devletin kişilerden ve kurumlardan kamu hizmetlerinin finansmanını karşılamak üzere yasal olarak aldığı paralardır. Vergileme, yalnızca devlete ait bir yetkidir. Devlet, egemenlik gücüne dayanarak kişilerden ve kurumlardan vergi almaktadır. Anayasa’mızın 73. Maddesine göre herkes, kamu giderlerini karşılamak üzere mali gücüne göre vergiödemekle yükümlüdür.

İlköğretim öğrencileri için

Ortaokul öğrencileri için

Lise öğrencileri için

İlköğretim öğretmenleri için

Ortaokul öğretmenleri için

Lise öğretmenleri için

Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir. Sitemiz, 5651 sayılı yasada tanımlanan yer sağlayıcı olarak hizmet vermektedir. İlgili yasaya göre, site yönetiminin hukuka aykırı içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu nedenle, sitemiz uyar ve kaldır prensibini benimsemiştir. Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan bir biçimde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahipleri veya meslek birlikleri, fatih(at)ilketkinlik.com mail adresinden bize ulaşabilirler. Şikayet yerinde görüldüğü takdirde ihlal olduğu düşünülen içerikler sitemizden kaldırılacaktır.Sitemiz hiçbir şekilde kar amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

üst