×

Yeni tüketici kanunu yarın yürürlüğe giriyor

Eklenme Tarihi : 27.05.2014 | Okunma Sayısı : 1105 | Kategori : DİĞER

Milyonlarca tüketicinin yaşamını kolaylaştıracak yeni Tüketici Yasası yarın yürürlüğe giriyor. Vatandaşı bezdiren ücret ve komisyonlara sınırlama getiren yasa ile ücretsiz kredi kartı dönemi de başlıyor. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), aidatsız kartın ücretini yapılan alışveriş ya da taksitlere gizli komisyon şeklinde yansıtan bankalar hakkında işlem yapacak. Böylece, bankalar ücretsiz karta yapılan iki ya da üçten fazla her taksit için bir komisyon koyarak yıllık aidat ücretinin faturasını çıkaramayacak.

UYMAYANA 5 MİLYON LİRA CEZA

Yasa, vatandaşa büyük haklar getirirken cezai yaptırımları da artırdı. Yeni yasa ile bankalar tüketicilere bu haftadan itibaren zorunlu olarak yıllık üyelik aidatı ve benzer isim altında ücret tahsil etmedikleri kart verecek. Aykırı davrananlara da bir ay süre verilecek. Bu süre sonunda düzenlemeye uymayan kuruluşlara 5 milyon liraya kadar ceza kesilecek. Gümrük Bakanlığı, yasa kapsamında ilgili yönetmelikleri de bu hafta yayımlayacak.

GARANTİ SÜRESİ GENİŞLİYOR

Yasayla değiştirilen mallarda garanti süresinin en az bir yıl olması öngörülüyor. Tüketicinin ürünle ilgili "onarım hakkını" seçmesi halinde satıcı işçilik masrafı, parça bedeli ve başka bir ücret isteyemeyecek. Tüketicinin sözleşmeden dönme veya ayıp oranında bedelden indirim hakkını seçtiği durumlarda, satıcı, bedelin tümünü derhal tüketiciye iade etmek zorunda olacak. Malın ayıpsız misliyle değiştirilmesi durumunda satıcı veya üretici, azami 30 iş günü içinde, talebi yerine getirecek.

Gerçeği yansıtmayan indirimli satışlar yasaklanıyor

Malların güvenli kullanımına ilişkin bilgilerin Türkçe olması zorunlu olacak.

Kamuoyunda 'saadet zinciri' olarak bilinen piramit satış yöntemi yasaklanacak.

Bazı ilçelerde birden fazla oluşturulacak olan Tüketici Hakem Heyetleri ile birlikte 3 bin TL'ye kadar çıkan, tüketici uyuşmazlıklarını çözümlemesi kolaylaşacak.

Vatandaş imzaladığı elektrik, su, doğalgaz, telefon, internet gibi abonelik sözleşmesini feshedebilecek.

Fesihte vatandaştan bedel talep edilemeyecek. İnternetten yapılan abonelikler yine internet üzerinden bitirilebilecek.

KREDİ KARTIMI AİDATSIZA ÇEVİR

 • Bankalar aidatsız kredi kartı çıkarmak zorunda. Bankaya giderek 'kartımı aidatsızla değiştirin' demek mümkün olacak.
 • Hangi hizmetlerden ücret, komisyon ve masraf alınacağı, BDDK tarafından belirlenecek.
 • Sözleşmedeki yazılar 12 puntodan küçük olmayacak, okunabilir düzeyde olacak.
 • Sözleşme şartları tüketici aleyhine değiştirilmeyecek.
 • Sözleşme dışında, herhangi bir hizmet kalemi adı altında ek bedel istenemeyecek.
 • Bankalar artık her işlem için tüketiciden ücret talep edemeyecek, kredi için açılan hesaptan hesap işletim ücreti alamayacak.
 • Tüketici işlemlerinde bileşik faiz uygulanmasına son veriliyor.

DEVRE TATİLDE CAYMA SÜRESİ 14 GÜNE ÇIKTI

 • Kapıdan yapılan satışlarda ve mesafeli satışlarda 7 gün, devre tatilde ise 10 gün olan cayma süresi 14 güne çıkarılıyor.
 • Talimat olmadan bankalar, kredili mevduat yapamayacak.
 • Yapı ruhsatı alınmadan, ön ödemeli ev satışı yapılamayacak.
 • Büyük projelerde bina tamamlama sigortası zorunlu olacak.
 • Tüketici, 14 gün içinde ön ödemeli konut satışından cayma hakkına sahip olacak.
 • Aboneliğe son verme isteği, zamanında yerine getirilmezse, tüketiciden bedel alınmayacak.

DAVA ARTARSA KARAR TEMSİL EDİLEBİLİR

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, kanun ile ilgili düzenlediği basın toplantısının ardından soruları yanıtladı. Yazıcı, 'hesap işletim ücreti'nin tamamen yasaklandığını söyledi. Yazıcı, her bankanın farklı sayılarda faiz dışı gelir kalemi olduğunu belirterek "Bunlar kaça iner, bilemiyorum. Bu konuda uzman kuruluş BDDK" dedi. Kart aidatı ve dosya masraflarının iadesi konusunda ise bireysel davanın devam edeceğini belirten Yazıcı, eğer bu yönde açılan dava sayısı artarsa bu yönde alınan kararların genele yayılmasının (teşmil) mümkün olacağını söyledi.

SON EKLENEN YAZILAR
Web tasarımı ve programlama 2. dönem 2. uygulama sınavı ve cevapları 2017 - 2018Veritabanı Organizasyonu 2. Dönem 2. Yazılı Soruları ve Cevapları 2017 - 2018Güvenli İnternet Sunusu2018 MEB LGS Nitelikli okulların listesiDeğerler Eğitimi İle İlgili Özlü Sözler
KADIN ÜST GİYSİLERİ DİKİMİ KURS PLANIANA DİLDE İLETİŞİM KURS PLANI12. sınıf Nesne tabanlı programlama 1. dönem 2. yazılı soruları 2017 - 201810. sınıf programlama temelleri 1. dönem 2. yazılı sınavı 2017 - 201810. sınıf paket programlar 1. dönem 2. uygulama sınavı 2017 - 2018
11. Sınıf Web tasarımı ve programlama 1. dönem 2. uygulama sınavı 2017 - 201811. Sınıf Veritabanı Organizasyonu 1. dönem 2. yazılı sınavı 2017 - 2018Derslerde Başarılı Olmak İçin Ne Yapmalıyım2017 - 2018 Web tasarımı ve programlama BEP Yıllık Planı2017 - 2018 Veritabanı Organizasyonu BEP Yıllık Planı
2017 - 2018 Temel Elektronik ve Ölçme BEP Yıllık Planı2017 - 2018 Bilişim Teknik Resmi BEP Yıllık Planı2017 - 2018 Programlama Temelleri BEP Yıllık Planı2017 - 2018 Paket Programlar BEP Yıllık Planı2017 - 2018 Grafik ve Animasyon BEP Yıllık Planı
2017 - 2018 Bilişim Teknolojilerinin Temelleri BEP Yıllık PlanıNesne Tabanlı Programlama 1. dönem 1. yazılı (3 saatlik)İnternet programcılığı 1. dönem 1. yazılı 2017 - 20182017 - 2018 Paket programlar yıllık planı2017 - 2018 Nesne tabanlı programlama yıllık planı ( 3 saatlik )

Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir. Sitemiz, 5651 sayılı yasada tanımlanan yer sağlayıcı olarak hizmet vermektedir. İlgili yasaya göre, site yönetiminin hukuka aykırı içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu nedenle, sitemiz uyar ve kaldır prensibini benimsemiştir. Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan bir biçimde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahipleri veya meslek birlikleri, fatih(at)ilketkinlik.com mail adresinden bize ulaşabilirler. Şikayet yerinde görüldüğü takdirde ihlal olduğu düşünülen içerikler sitemizden kaldırılacaktır.Sitemiz hiçbir şekilde kar amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

üst