×

Zamlara karşı cep dostu tüyoları dikkatlice okuyun

Eklenme Tarihi : 03.01.2014 | Okunma Sayısı : 1219 | Kategori : DİĞER

CEBİNİZDE OLMAYAN PARAYI HARCAMAKTAN SAKININ

Yaşar Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimleri Fakültesi akademisyenleri finansmanla ilgili tasarruf önerilerini şöyle sıraladı:

-Kredi kartı sayısını azaltın, hatta mümkünse tek kredi kartı kullanmayı tercih edin. Bu sayede öncelikle harcamalarınızı kontrol altına almış olursunuz. Ayrıca daha fazla kart aidatı ödemek zorunda kalmaz ve birden fazla kartı takip etme yükümlülüğünden de kurtulmuş olursunuz.

-Tüm bankacılık ve yatırım işlemlerinizde ve ayrıca fatura, vergi gibi kurum ödemelerinde internet bankacılığını tercih edin. Böylece yüksek işlem ücretleri ödemekten muafiyet sağlamış ve zamandan da tasarruf etmiş olursunuz.

- Kredi kullanırken ödeyebileceğiniz en kısa vadeyi seçerek, faizi en düşüğe indirmeye çalışın.

- Birikimlerinizi mevduat hesapları ile değerlendirebilirsiniz.

- Kredi başvurusu yapmadan önce mutlaka ihtiyaç kredisi karşılaştırma araçlarını kullanarak taksitleri en hesaplı krediyi bulun.

- Tüm harcamalarınızı nakit yapmaya çalışın.

- Özel günlerdeki harcamalarınızı kontrollü yapın.

- Cebinizde olmayan parayı harcamaktan kaçının.

- Yatırım haberlerini ve yatırım araçlarını takip edin.

- Elinize geçen paraları birikim için kullanmaya özen gösterin.

- Faturalarınızı zamanında ödeyerek faiz ödemek zorunda kalmayın

ENERJİDEN YÜZDE 30 TASARRUF MÜMKÜN

Türkiye'de 4 kişilik bir ailenin ısıtma, soğutma, aydınlatma, yemeklerin pişirilmesi ve saklanması gibi ihtiyaçlarda harcadığı elektrik enerjisi yılda 10 bin kilowatt saati buluyor. Yaşar Üniversitesi MYO Alternatif Enerji Kaynakları Teknolojisi Programı akademisyenleri, konutlarda yüzde 30 oranında tasarruf sağlayacak basit ve pratik önlemler sundu.

-Pencereler çift camlı olmalı.

Evlerde ısı kazanlarını düşük sıcaklıkta gece-gündüz yakmak, gündüzleri yakıp gece söndürmekten daha ekonomiktir. Evinizin sıcaklığını ortalama 20 derece olarak ayarlayın.

-Antre, koridor, merdiven holü, bodrum ve kullanılmayan kiler ve odalardaki radyatörler iptal edilmeli, her radyatöre termostatik vana monte edilmeli ve uygun sıcaklıkta ayarlanmalı.

-Mümkünse sıcak su elde etmek için, güneş enerjisi kullanın.

-Kombi, klima, kalorifer, ısı merkezlerinin yıllık bakımları mutlaka yaptırılmalı.

-Elektrik ve yakıt tüketimleri düşük, verimliliği yüksek ve düşük emisyona sahip çevreci cihazlar tercih edilmeli. Cihazların enerji tasarruf özelliği olmalı. 1 saatteki yakıt tüketimi en az olan tercih edilmeli.

-Kullanılmadığı takdirde cihazları prizden çekilmeli. Bilgisayar, televizyon gibi aletler kapalı olsalar dahi fişten çekilmedikleri takdirde enerji harcamaya devam eder.

- Musluklarınızı fotoselli seçerek yüzde 50'nin üzerinde su tasarrufu sağlanabilir, bulaşık ve çamaşır makinası alırken de suyu ve elektriği ne kadar harcadığına dikkat edilmeli.

- Bulaşıkları elde yıkamak yerine, durulamadan koyup makinayı tercih edin, çamaşır makinanız dolmadan çalıştırmayın. Bu yüzde 20 tasarruf sağlar.

- Akıllı sayaçlar taktırarak indirimli elektrik tarifelerinden yararlanılabilir, özellikle elektriğin indirimli olduğu saatlerde cihazlar kullanılabilinir.

İKİ YILDA BİR CEP TELEFONU DEĞİŞTİRİYORUZ

İletişimde tasarrufun yollarını ise Yaşar Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ümit Atabek anlattı. Tasarruf oranlarını artırmaya yönelik kamuyu bilinçlendirme kampanyaları yapılması gerektiğini kaydeden Atabek, önerilerini şöyle sıraladı:

- Gelişmekte olan ülkeler arasında en düşük tasarruf oranı Türkiye'de. Bu oran yüzde 12-13 civarında, Çin'de yüzde 50'ler civarında. Bu nedenle tüketimi değil, hane halkı tasarrufunu artırıcı kamusal iletişim kampanyaları yapılmalı.

- Gençlerin özellikle elektronik tüketim mallarını çok sık değiştirdikleri gözleniyor. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu verilerine göre ortalama iki yılda bir cep telefonu yeniliyoruz. Bu ise, neredeyse bütünüyle ithalata dayanan tüketici elektroniği sektörünün en önemli dış açık nedenlerinden biri haline gelmesine neden oluyor.

- Teknoloji fetişizmini değil, teknoloji verimliliğini ve tekno-ekolojiyi öne çıkaran kamusal iletişim kampanyalar yapılmalı.

- Eğer GSM hattınızda internet paketiniz varsa, uygun programlarla konuşma ve SMS giderlerinden tasarruf edebilirsiniz.

YEMEKLER DÜDÜKLÜDE PİŞMELİ

-Haftalık bir yemek listesi oluşturarak, eksiklerinizi tespit ederek gıda alışverişinizi yapabilirsiniz. Böylece ihtiyaçlarınız doğrultusunda hareket ederek ekstra ödeme yapmazsınız.

-Market alışverişlerinde, ürünü farklı seçeneklerle ve farklı fiyatlarla bulma şansına sahip olabilirsiniz.

-Peynir, et, balık gibi çabuk bozulan ürünleri ihtiyacınız kadar alın ve tüketin.

-Sebze ve meyve ihtiyaçlarınızı haftalık olarak semt pazarından daha taze ve hesaplı şekilde temin edebilirsiniz. Pazarlarda akşam saatlerinde fiyatların düşmesine bağlı olarak daha uygun fiyatla alım yapabilirsiniz.

-Mutfak alışverişine çıkarken karnınız tok olsun, gereksiz harcamalar yapmayın.

-Hazır gıdalar yerine evinizde taze gıdalar kullanarak hem sağlıklı hem de ekonomik yemekler yapabilirsiniz.

-Uygun olan yemekleri düdüklü tencerede pişirerek hem tasarruf sağlamış hem de besleyici değerini kaybetmemiş olursunuz.

-Günlük ihtiyaca göre ekmek alınmalıdır. Ekmekleri yemek masasına dilimlenmiş olarak konulmalı, kopartılarak yenmeden kalan parçaların ziyan olması ve çöpe atılmasını engelleyebilirsiniz.

SON EKLENEN YAZILAR
Web tasarımı ve programlama 2. dönem 2. uygulama sınavı ve cevapları 2017 - 2018Veritabanı Organizasyonu 2. Dönem 2. Yazılı Soruları ve Cevapları 2017 - 2018Güvenli İnternet Sunusu2018 MEB LGS Nitelikli okulların listesiDeğerler Eğitimi İle İlgili Özlü Sözler
KADIN ÜST GİYSİLERİ DİKİMİ KURS PLANIANA DİLDE İLETİŞİM KURS PLANI12. sınıf Nesne tabanlı programlama 1. dönem 2. yazılı soruları 2017 - 201810. sınıf programlama temelleri 1. dönem 2. yazılı sınavı 2017 - 201810. sınıf paket programlar 1. dönem 2. uygulama sınavı 2017 - 2018
11. Sınıf Web tasarımı ve programlama 1. dönem 2. uygulama sınavı 2017 - 201811. Sınıf Veritabanı Organizasyonu 1. dönem 2. yazılı sınavı 2017 - 2018Derslerde Başarılı Olmak İçin Ne Yapmalıyım2017 - 2018 Web tasarımı ve programlama BEP Yıllık Planı2017 - 2018 Veritabanı Organizasyonu BEP Yıllık Planı
2017 - 2018 Temel Elektronik ve Ölçme BEP Yıllık Planı2017 - 2018 Bilişim Teknik Resmi BEP Yıllık Planı2017 - 2018 Programlama Temelleri BEP Yıllık Planı2017 - 2018 Paket Programlar BEP Yıllık Planı2017 - 2018 Grafik ve Animasyon BEP Yıllık Planı
2017 - 2018 Bilişim Teknolojilerinin Temelleri BEP Yıllık PlanıNesne Tabanlı Programlama 1. dönem 1. yazılı (3 saatlik)İnternet programcılığı 1. dönem 1. yazılı 2017 - 20182017 - 2018 Paket programlar yıllık planı2017 - 2018 Nesne tabanlı programlama yıllık planı ( 3 saatlik )

Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir. Sitemiz, 5651 sayılı yasada tanımlanan yer sağlayıcı olarak hizmet vermektedir. İlgili yasaya göre, site yönetiminin hukuka aykırı içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu nedenle, sitemiz uyar ve kaldır prensibini benimsemiştir. Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan bir biçimde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahipleri veya meslek birlikleri, fatih(at)ilketkinlik.com mail adresinden bize ulaşabilirler. Şikayet yerinde görüldüğü takdirde ihlal olduğu düşünülen içerikler sitemizden kaldırılacaktır.Sitemiz hiçbir şekilde kar amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

üst