liste
liste1

1. Dünya Savaşı Sebepleri, Sonuçları Soru - Cevap Konu Anlatımı

Ekleyen: ilketkinlik | Okunma Sayısı: 6212

Sanayileşmeyle başlayan sömürgecilik nedeniyle devletler arasında çıkar çatışmaları ve ekonomik rekabet başlamıştı. Sömürgecilik yarışına sonradan katılan Almanya ve İtalya İngilizlerin sömürgelerine ve pazarlarına göz dikmişti. Rusya’nın Balkanlarda yayılmacı bir siyaset izlemesi Avusturya-Macaristan İmparatorluğu’nun parçalanması tehlikesini yaratıyordu.


Almanya, Avusturya-Macaristan’ı destekliyor ve Osmanlılarla, topraklarından yararlanmak için yakınlaşıyordu. Bu durum İngiltere, Fransa ve Rusya’yı birbirine yakınlaştırdı.


   İşte bu siyasi, ekonomik gelişmelerle çıkar çatışmaları ileri gelen devletleri iki bloğa ayırdı.

  Buna göre bloklar nelerdir?
1)Üçlü İttifak(1882): Almanya, Avusturya-Macaristan, İtalya
2)Üçlü İtilaf(1907): İngiltere, Fransa, Rusya  I. Dünya Savaşı nasıl çıktı?
28 Haziran 1914’de Avusturya-Macaristan veliahdının Saray-Bosna’yı ziyareti sırasında Sırplı bir genç tarafından öldürülmesi ile savaş başladı. Avusturya-Macaristan Sırbistan’a, Rusya Avusturya-Macaristan’a, Almanya Rusya’ya, İngiltere ve Fransa Almanya’ya savaş açmıştır. İttifak Devletlerinden olmasına rağmen İtalya niçin İtilaf devletlerine katılmıştır?
Savaş başladığında İtalya hemen savaşa girmemiş ve İtilaf devletleriyle yaptığı Saint Jean de Maruanne anlaşması ile kendisine Osmanlı toprakları üzerinde pay verilmesi üzerine İtilaf devletlerine katılmıştır.  İttifak Devletlerini Osmanlıya karşı tutumu nasıldır?
Almanya Osmanlının kendi yanında savaşa girmesini istiyordu
  Çünkü:
1)Osmanlı savaşa girerse cepheler çoğalacak Almanya’nın üzerindeki baskı azalacaktı.
2)Osmanlı eğer Mısır’ı alırsa İngiltere’nin sömürgeleriyle irtibatı kesilecekti
3)Osmanlı Padişahı halife olduğu için İngilizlerin Müslüman sömürgelerinde isyan çıkarabilirdi


 
Osmanlı niçin Almanya’nın yanında savaşa girmek istedi?
?Almanyanın kazanacağı inancı
?Kaybettiği toprakların itilaf devletlerinde olması
?İtilaf devletlerinin sözlerine inanmaması
?İtilaf Devletlerine yaptığı teklifin kabul edilmemesi
 Osmanlı Devleti savaşa nasıl girmiştir?
Goben ve Breslav adlı iki Alman gemisinin İngilizlerden kaçarak Çanakkale önlerine geldi. Bu iki gemi içeri alınarak satın alındığı bildirildi. Yavuz ve Midilli adları verilen bu iki gemi Karadeniz’e çıkarak Rusya’nın Sivastopol ve Odessa limanlarını bombalaması üzerine savaşa girmiş oldu.


     
 Osmanlı Kafkas Cephesinde niçin başarısız olmuştur.?
Enver Paşa Rusları doğudan uzaklaştırmak, Bakû petrollerine ulaşmak ve Orta Asya Türkleri ile birleşmek için taarruza geçmiş ancak kışın düzenlenen bu seferde daha savaşmadan 90 bin askerimiz soğuktan ölünce başarısız olduk. Bu durumdan yararlanan Ruslar doğu Anadolu’yu işgal etmiştir.


 
 Osmanlı tehcir yasasını niye çıkarmıştır?
Ruslarla savaşırken bölgedeki Ermeniler karışıklıklar çıkarıp arkadan saldırınca Osmanlı Ermenileri zorunlu göçe tabi tutmuştur.


 
Bu cephede M. Kemal hangi başarıları elde etmiştir?
M. Kemal cepheye atandıktan sonra Bitlis ve Muş’u kurtarmıştır.  Ruslar bölgeden nasıl çıkmıştır?
Rusyada 1917 de ihtilal çıkınca 3 Mart 1918’de Brest-Litowsky anlaşması ile savaştan çekilmiştir. Bu anlaşma ile Osmanlı Berlin Anlaşması ile kaybettiği Kars, Ardahan ve Batum’u geri almıştır.  İtilaf devletleri niçin Çanakkale’ye saldırmıştır?
- Rusya’ya boğazlar üzerinden yardım götürmek
- İstanbul’u alarak Osmanlıyı savaş dışı bırakmak
- Almanya ve Avusturya-Macaristan’ı doğudan sarmak
- İngiliz ve Fransızlar denizden geçmeye çalışmış ancak Nusret Mayın gemisi Çanakkale Boğazına mayın döşediği için geçememiştir. Bunun üzerine itilaf devletleri sömürgelerinden getirdikleri askerlerle Gelibolu’dan kara çıkarması yapmıştır.

M. Kemal ve Türk askerlerinin üstün başarısı ile Anafartalar, Conkbayırı, Arıburnunda yapılan savaşları Osmanlı kazanarak “Çanakkale Geçilmez” dedirtmiştir


  
 Çanakkale Savaşının sonuçları nelerdir?
- I. Dünya Savaşının uzamsına neden oldu
- Rusya’ya yardım gitmediği için ihtilal çıktı ve Rusya savaştan çekildi
- Yarım milyon insan öldü.
- Bulgaristan Osmanlının yanında savaşa girdi.  Osmanlı niçin Kanal Cephesini açmıştır?
- Kaybettiği Mısırı geri alabilmek
- Mısırı alarak İngilizlerin sömürgeleri ile irtibatını kesmek
  Ancak Osmanlı bu cephede başarısız olmuş, geri çekilince Filistin cephesi açılmıştır


  
 Osmanlı Filistin Cephesinde niçin başarısız olmuştur?
Bu cephede İngilizlerin kışkırtması ile Hicaz emiri Şerif Hüseyin Osmanlıya karşı ayaklanınca başarısız olduk. Bunun üzerine Osmanlı geri çekilerek Süriye’ye çekilmiş ve M. Kemal bu cepheye atanmıştır. Ancak bu sırada Osmanlı Mondros anlaşmasını imzalamıştır.


 
Irak cephesi niçin açılmıştır?
Bu cephe İngilizlerin saldırısı ile açılmıştır. Amaçları ise:
- Irak petrollerini ele geçirmek
- Rusyaya İran üzerinden yardım götürmek
- Osmanlı’yı doğudan sarmak
 Osmanlı bu cephede başlangıçta başarılı olsa da İngilizler sömürgelerinden getirdiği takviye ile Kerkük’e kadar ilerlemiştir.

 
Savaşı bitiren anlaşmalar nelerdir?
Almanya - Versay ,  Avusturya - Sen Germen
Macaristan - Trıanon,  Bulgaristan - Nöyyi
Osmanlı - Mondros ateşkes ile savaştan çekildi ve Sevr anlaşmasını imzaladı.


 
 Savaşın sonuçları nelerdir?
1)İmparatorluklar yıkıldı. (Osmanlı,Alman, Rus ve Avusturya-Macaristan)
2)Yeni rejimler ortaya çıktı(Almanya’da Nazizm, İtalya’da Faşizm, Rusya’da Komünizm)
3)Yeni devletler ortaya çıktı(Çekoslovakya, Yugoslavya, Polonya)
4)Savaşları engellemek için Cemiyeti Akvam kuruldu
5)Tank ve denizaltı ilk defa kullanıldı
6)Sivil Savunmaya önem verildi

• İlketkinlik Online Test Merkezi

• İlketkinlik Eğlence Merkezi

SON EKLENEN YAZILAR
Analitik düzlemde nokta, doğrunun eğimi ve denklemi test soruları - 62 SoruBir noktanın bir doğruya olan uzaklığı, paralel iki doğru arasındaki uzaklık test sorularıBir doğrunun grafiği, iki doğrunun birbirine göre durumları test soruları ve konu anlatımıBir doğrunun eğimi ve eğim açısı, doğrunun denklemi, özel doğru denklemleri örnekli konu anlatımı10. Sınıf Paket Programlar 2. Dönem 1. Uygulama Sınavı Soruları ve Cevapları
Üçgenin ağırlık merkezi, analitik düzlem çözümlü test soruları - 20 SoruAnalitik düzlem, iki nokta arasındaki uzaklık, üçgenin ağırlık merkezi ile ilgili test soruları ve özet konu anlatımıBağımsız olaylar, koşullu olasılık, sonsuz örnek uzay çözümlü test soruları10. Sınıf Bilişim Teknolojilerinin Temelleri 2. Dönem 1. Yazılı Soruları ve Cevapları10. Sınıf Programlama Temelleri 2. Dönem 1. Yazılı Soruları ve Cevapları
11. Sınıf Grafik ve Animasyon 2. Dönem 1. Uygulama Sınavı ve CevaplarıFonksiyonlar konusu üniversite sınavında çıkmış sorular - 21 SoruFonksiyonlar konusuyla ilgili test soruları - 54 SoruArtan ve Azalan Fonksiyonlar, Fonksiyonun Maksimum ve Minimum Noktalarıyla İlgili SorularFonksiyonların bileşkesi alıştırma soruları - 14 Soru
Kombinasyon, faktöryel, permütasyon, binom açılımı, olasılık ile ilgili test soruları - 95 SoruKoşullu olasılık, bağımsız olaylar, sonsuz örnek uzayıyla ilgili sorular - 28 SoruBinom açılımıyla ilgili sorular ve özet konu anlatımı - 17 SoruFonksiyonların bileşkesiyle ilgili sorular - 16 SoruBir fonksiyonun tersiyle ilgili sorular - 14 Soru
Tek ve çift fonksiyonlarla ilgili sorular - 10 AdetFonksiyonların simetrileriyle ilgili sorular - 20 AdetFaktöryel, olasılık, permütasyon üniversite sınavında çıkmış sorular - 30 SoruOlasılık ile ilgili test soruları - 30 SoruKombinasyon ve binom açılımı ile ilgili test soruları - 32 Soru

Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir. Sitemiz, 5651 sayılı yasada tanımlanan yer sağlayıcı olarak hizmet vermektedir. İlgili yasaya göre, site yönetiminin hukuka aykırı içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu nedenle, sitemiz uyar ve kaldır prensibini benimsemiştir. Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan bir biçimde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahipleri veya meslek birlikleri, fatih(at)ilketkinlik.com mail adresinden bize ulaşabilirler. Şikayet yerinde görüldüğü takdirde ihlal olduğu düşünülen içerikler sitemizden kaldırılacaktır.Sitemiz hiçbir şekilde kar amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

Üst

Sözlük
  • dictionary
  • sözlük
  • İngilizce Türkçe Sözlük

Sayfa üzerindeki bir kelimeye çift tıkla yada bir kelime yaz:

Powered by DictionaryBox