liste
liste1

1. Dünya Savaşı Sebepleri, Sonuçları Soru - Cevap Konu Anlatımı

Ekleyen: ilketkinlik | Okunma Sayısı: 8712

Sanayileşmeyle başlayan sömürgecilik nedeniyle devletler arasında çıkar çatışmaları ve ekonomik rekabet başlamıştı. Sömürgecilik yarışına sonradan katılan Almanya ve İtalya İngilizlerin sömürgelerine ve pazarlarına göz dikmişti. Rusya’nın Balkanlarda yayılmacı bir siyaset izlemesi Avusturya-Macaristan İmparatorluğu’nun parçalanması tehlikesini yaratıyordu.


Almanya, Avusturya-Macaristan’ı destekliyor ve Osmanlılarla, topraklarından yararlanmak için yakınlaşıyordu. Bu durum İngiltere, Fransa ve Rusya’yı birbirine yakınlaştırdı.


   İşte bu siyasi, ekonomik gelişmelerle çıkar çatışmaları ileri gelen devletleri iki bloğa ayırdı.

  Buna göre bloklar nelerdir?
1)Üçlü İttifak(1882): Almanya, Avusturya-Macaristan, İtalya
2)Üçlü İtilaf(1907): İngiltere, Fransa, Rusya  I. Dünya Savaşı nasıl çıktı?
28 Haziran 1914’de Avusturya-Macaristan veliahdının Saray-Bosna’yı ziyareti sırasında Sırplı bir genç tarafından öldürülmesi ile savaş başladı. Avusturya-Macaristan Sırbistan’a, Rusya Avusturya-Macaristan’a, Almanya Rusya’ya, İngiltere ve Fransa Almanya’ya savaş açmıştır. İttifak Devletlerinden olmasına rağmen İtalya niçin İtilaf devletlerine katılmıştır?
Savaş başladığında İtalya hemen savaşa girmemiş ve İtilaf devletleriyle yaptığı Saint Jean de Maruanne anlaşması ile kendisine Osmanlı toprakları üzerinde pay verilmesi üzerine İtilaf devletlerine katılmıştır.  İttifak Devletlerini Osmanlıya karşı tutumu nasıldır?
Almanya Osmanlının kendi yanında savaşa girmesini istiyordu
  Çünkü:
1)Osmanlı savaşa girerse cepheler çoğalacak Almanya’nın üzerindeki baskı azalacaktı.
2)Osmanlı eğer Mısır’ı alırsa İngiltere’nin sömürgeleriyle irtibatı kesilecekti
3)Osmanlı Padişahı halife olduğu için İngilizlerin Müslüman sömürgelerinde isyan çıkarabilirdi


 
Osmanlı niçin Almanya’nın yanında savaşa girmek istedi?
?Almanyanın kazanacağı inancı
?Kaybettiği toprakların itilaf devletlerinde olması
?İtilaf devletlerinin sözlerine inanmaması
?İtilaf Devletlerine yaptığı teklifin kabul edilmemesi
 Osmanlı Devleti savaşa nasıl girmiştir?
Goben ve Breslav adlı iki Alman gemisinin İngilizlerden kaçarak Çanakkale önlerine geldi. Bu iki gemi içeri alınarak satın alındığı bildirildi. Yavuz ve Midilli adları verilen bu iki gemi Karadeniz’e çıkarak Rusya’nın Sivastopol ve Odessa limanlarını bombalaması üzerine savaşa girmiş oldu.


     
 Osmanlı Kafkas Cephesinde niçin başarısız olmuştur.?
Enver Paşa Rusları doğudan uzaklaştırmak, Bakû petrollerine ulaşmak ve Orta Asya Türkleri ile birleşmek için taarruza geçmiş ancak kışın düzenlenen bu seferde daha savaşmadan 90 bin askerimiz soğuktan ölünce başarısız olduk. Bu durumdan yararlanan Ruslar doğu Anadolu’yu işgal etmiştir.


 
 Osmanlı tehcir yasasını niye çıkarmıştır?
Ruslarla savaşırken bölgedeki Ermeniler karışıklıklar çıkarıp arkadan saldırınca Osmanlı Ermenileri zorunlu göçe tabi tutmuştur.


 
Bu cephede M. Kemal hangi başarıları elde etmiştir?
M. Kemal cepheye atandıktan sonra Bitlis ve Muş’u kurtarmıştır.  Ruslar bölgeden nasıl çıkmıştır?
Rusyada 1917 de ihtilal çıkınca 3 Mart 1918’de Brest-Litowsky anlaşması ile savaştan çekilmiştir. Bu anlaşma ile Osmanlı Berlin Anlaşması ile kaybettiği Kars, Ardahan ve Batum’u geri almıştır.  İtilaf devletleri niçin Çanakkale’ye saldırmıştır?
- Rusya’ya boğazlar üzerinden yardım götürmek
- İstanbul’u alarak Osmanlıyı savaş dışı bırakmak
- Almanya ve Avusturya-Macaristan’ı doğudan sarmak
- İngiliz ve Fransızlar denizden geçmeye çalışmış ancak Nusret Mayın gemisi Çanakkale Boğazına mayın döşediği için geçememiştir. Bunun üzerine itilaf devletleri sömürgelerinden getirdikleri askerlerle Gelibolu’dan kara çıkarması yapmıştır.

M. Kemal ve Türk askerlerinin üstün başarısı ile Anafartalar, Conkbayırı, Arıburnunda yapılan savaşları Osmanlı kazanarak “Çanakkale Geçilmez” dedirtmiştir


  
 Çanakkale Savaşının sonuçları nelerdir?
- I. Dünya Savaşının uzamsına neden oldu
- Rusya’ya yardım gitmediği için ihtilal çıktı ve Rusya savaştan çekildi
- Yarım milyon insan öldü.
- Bulgaristan Osmanlının yanında savaşa girdi.  Osmanlı niçin Kanal Cephesini açmıştır?
- Kaybettiği Mısırı geri alabilmek
- Mısırı alarak İngilizlerin sömürgeleri ile irtibatını kesmek
  Ancak Osmanlı bu cephede başarısız olmuş, geri çekilince Filistin cephesi açılmıştır


  
 Osmanlı Filistin Cephesinde niçin başarısız olmuştur?
Bu cephede İngilizlerin kışkırtması ile Hicaz emiri Şerif Hüseyin Osmanlıya karşı ayaklanınca başarısız olduk. Bunun üzerine Osmanlı geri çekilerek Süriye’ye çekilmiş ve M. Kemal bu cepheye atanmıştır. Ancak bu sırada Osmanlı Mondros anlaşmasını imzalamıştır.


 
Irak cephesi niçin açılmıştır?
Bu cephe İngilizlerin saldırısı ile açılmıştır. Amaçları ise:
- Irak petrollerini ele geçirmek
- Rusyaya İran üzerinden yardım götürmek
- Osmanlı’yı doğudan sarmak
 Osmanlı bu cephede başlangıçta başarılı olsa da İngilizler sömürgelerinden getirdiği takviye ile Kerkük’e kadar ilerlemiştir.

 
Savaşı bitiren anlaşmalar nelerdir?
Almanya - Versay ,  Avusturya - Sen Germen
Macaristan - Trıanon,  Bulgaristan - Nöyyi
Osmanlı - Mondros ateşkes ile savaştan çekildi ve Sevr anlaşmasını imzaladı.


 
 Savaşın sonuçları nelerdir?
1)İmparatorluklar yıkıldı. (Osmanlı,Alman, Rus ve Avusturya-Macaristan)
2)Yeni rejimler ortaya çıktı(Almanya’da Nazizm, İtalya’da Faşizm, Rusya’da Komünizm)
3)Yeni devletler ortaya çıktı(Çekoslovakya, Yugoslavya, Polonya)
4)Savaşları engellemek için Cemiyeti Akvam kuruldu
5)Tank ve denizaltı ilk defa kullanıldı
6)Sivil Savunmaya önem verildi

• İlketkinlik Online Test Merkezi

• İlketkinlik Eğlence Merkezi

SON EKLENEN YAZILAR
2016 - 2017 PANO SENE BAŞI 1. DÖNEM DAL ZÜMRESİELEKTRİK TESİSATI VE PANO "PANO" 2016-2017 YILLIK PLANIELEKTRİK TESİSATI VE PANO ZATE 2016-2017 YILLIK PLANI2016 - 2017 İnternet Programcılığı Yıllık Planı2016 - 2017 Grafik ve Animasyon Yıllık Planı
2016 - 2017 Açık Kaynak İşletim Sistemi Yıllık Planı2016 - 2017 Nesne Tabanlı Programlama Yıllık Planı ( 3 saatlik )2016 - 2017 Programlama Temelleri Yıllık Planı ( 3 - 4 Saatlik )2016 - 2017 Temel Elektronik ve Ölçme Yıllık Planı2016 - 2017 Bilişim Teknolojilerinin Temelleri (BTT) Yıllık Planı
2016 - 2017 Web Tasarım ve Programlama Yıllık Planı ( 10 - 12 Saatlik )2016 - 2017 Veritabanı Organizasyonu Yıllık Planı ( 2 - 3 Saatlik )2016 - 2017 Paket Programlar Yıllık Planı2016 - 2017 Bilişim Teknik Resmi Yıllık Planı2016 - 2017 Bilişim Teknolojileri alan zümre toplantı tutanağı
2015 - 2016 Bilişim Teknolojileri Alanı Sene Sonu Zümre Toplantı Tutanağı10. Sınıf Programlama Temelleri 2. Dönem 2. Yazılı Sınavı ve BEP4. sınıf matematik olasılık soruları3. Sınıf matematik sıvı problemleri ( 29 adet )2. Sınıf Matematik dört işlem, simetri, bölme işlemi, çıkarma işleminde verilmeyenler testi
4. Sınıf Türkçe 2. Dönem 3. Yazılı Soruları 2016Eba derste yaprak test paylaşımı resimli anlatımMantığın alanı ve ilkeleri konu anlatımı12. Sınıf Mesleki yabancı dil 2. dönem 2. yazılı soruları 112. Sınıf Mesleki yabancı dil 2. dönem 1. yazılı soruları 2

Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir. Sitemiz, 5651 sayılı yasada tanımlanan yer sağlayıcı olarak hizmet vermektedir. İlgili yasaya göre, site yönetiminin hukuka aykırı içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu nedenle, sitemiz uyar ve kaldır prensibini benimsemiştir. Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan bir biçimde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahipleri veya meslek birlikleri, fatih(at)ilketkinlik.com mail adresinden bize ulaşabilirler. Şikayet yerinde görüldüğü takdirde ihlal olduğu düşünülen içerikler sitemizden kaldırılacaktır.Sitemiz hiçbir şekilde kar amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

üst