liste
liste1

2. Sınıf kazma ile kürek metni okuma anlama etkinliği

Ekleyen: ilketkinlik | Okunma Sayısı: 589

KAZMA İLE KÜREK

Yeni bir kürek, eski bir kazma ile yan yana düşmüş. Kürek, ilk günler iş yerini pis, kazmayı da çirkin bulmuş. Hep geldiği aydınlık yerleri düşünmüş. Bu pis yerden kaçıp kurtulmayı tasarlamış.

Aradan günler geçmiş. Kazma gibi o da çalıştıkça boyaları dökülmüş. Sert toprak, taş parçaları yüzünü köreltmiş. Kazmadan daha çirkin bir duruma düşmüş.

Çirkinliğini gördükçe yüreğini acılarla doldurmuş. Umutsuzluğa kapılmış. “Ölsem daha iyi!” demeye başlamış.

Kazma:

-Arkadaş, demiş, üzülmen gereksiz, ikimiz de aynı durumdayız. Çalışıyor, alnımızın teriyle yaşıyoruz. Bununla gurur duymalıyız. Ne sen benden üstünsün ne de sen benden aşağıyım.

Bunun üzerine küreğin yüzü utancından kıpkırmızı olmuş. O günden sonra birlikte daha mutlu yaşamışlar.

Aşağıda verilen soruları metine göre cevaplayınız.

1) Kürek niçin kaçmak istemiş?

2) Kazmayı neden beğenmemiş?

3) Kürek niçin kazmadan daha çirkin bir duruma düşmüş?

4) Kazma küreğe nasıl cevap vermiş?

• İlketkinlik Online Test Merkezi

• İlketkinlik Eğlence Merkezi

Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir. Sitemiz, 5651 sayılı yasada tanımlanan yer sağlayıcı olarak hizmet vermektedir. İlgili yasaya göre, site yönetiminin hukuka aykırı içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu nedenle, sitemiz uyar ve kaldır prensibini benimsemiştir. Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan bir biçimde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahipleri veya meslek birlikleri, fatih(at)ilketkinlik.com mail adresinden bize ulaşabilirler. Şikayet yerinde görüldüğü takdirde ihlal olduğu düşünülen içerikler sitemizden kaldırılacaktır.Sitemiz hiçbir şekilde kar amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

üst