×
liste
liste1

24 Kasım Öğretmenler Günü Konuşma Metni

Ekleyen: ilketkinlik | Okunma Sayısı: 1695

Sayın İdareci ve Değerli öğretmen arkadaşlarım, Sevgili öğrenciler…

Burada 24 Kasım Öğretmenler günü kutlama programını gerçekleştirmek için toplanmış bulunuyoruz. Bu onurlu öğretmenlik mesleğini yapan bir kişi olmanın kıvancıyla hepinizi en içten duygularımla selamlıyorum.

Aslında, Öğretmenler Günü, daha çok öğrencilerimizin içtenlikle ve coşkuyla kutlamak istedikleri önemli bir gündür. Elbette ki 24 Kasım bizim içinde çok anlamlıdır. Dünyada hiçbir meslek manevi olarak öğretmenlik kadar tatmin edici değildir. Öğrencilerimizin çalışkan, dürüst, topluma yararlı insanlar olması, biz öğretmenlerine verebilecekleri en güzel armağandır.

Sevgili öğrenciler, siz, sizlerden önceki mezun olan arkadaşlarınızdan devraldığımız bayrağı daha ileriye götürmenin çabası içerisinde olmalısınız. Biz öğretmenleriniz size bu uğurda her zaman yardıma hazırız.

Bir öğretmen, mesleğe başladığı günden yaşamının sona erdiği ana kadar görevini yapmaya devam eder. Hatta öldükten sonra bile fikirleri öğrencileri aracılığıyla yaşamaya devam edecektir.

Baş öğretmen Atatürk "Öğretmenler; yeni nesil sizin eseriniz olacaktır" Sözleriyle biz öğretmenlere çok önemli bir misyon yüklemiştir. Nasıl ki; Bir heykeltraş, heykeller yaparak, bir ressam resimler çizerek eserler yaratırlarsa, biz öğretmenler de öğrencilerini kültürlü, erdemli ve topluma faydalı, kişiler olarak yetiştirmek suretiyle, canlı eserler yaratmaktayız. Bu anlamda sizler, bizim sanat eserlerimizsiniz. Yani bizler "en değerli cevhere" şekil veren sanatkarlarız.

Ulu önder Atatürk Modern Türkiye'nin yaratılmasında öğretmenlere büyük görevler düştüğünü düşünerek "Ulusları kurtaracak olanlar, yalnız ve ancak öğretmenlerdir." diyerek ülkenin geleceği için öğretmenlerin ne kadar önemli olduğunu vurgulamıştır.

Sevgili meslektaşlarımın Atatürk'ün kendilerine yüklediği misyonla çevrelerini aydınlatma çabalarını sürdürken, onurlarına yakışan bir yaşam tarzının sağlanması gerekir. Mesleğini en iyi şekilde yapmaktan başka kaygılarının olmadığı, verilen sözlerin tutulduğu günlere kavuşmayı özlemle beklediğimizi belirtmeden geçemeyeceğim. Kendilerine verilen değerin ve saygınlığın arttırılması, aynı zamanda onların motivasyonlarınıda artıracağından ülkenin geleceğine imza atacak olan gençlerin yetiştirilmelerinde çok daha özenli olup, gözleri kamaştırırcasına daha fazla ışık saçacaklarından kimsenin en ufak şüphesi olmasın

Konuşmama son verirken bugün hayatta olmayan tüm öğretmenlerimizi rahmet ve şükran duygularımla anmak isterim. Bütün eğitim emekçilerinin öğretmenler gününü kutlar, içlerindeki "ışığının" hiç sönmemesini arzu ederim.

Beni sabırla dinlediğiniz için teşekkür eder, hepinize saygı ve sevgilerimi sunarım.

Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir. Sitemiz, 5651 sayılı yasada tanımlanan yer sağlayıcı olarak hizmet vermektedir. İlgili yasaya göre, site yönetiminin hukuka aykırı içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu nedenle, sitemiz uyar ve kaldır prensibini benimsemiştir. Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan bir biçimde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahipleri veya meslek birlikleri, fatih(at)ilketkinlik.com mail adresinden bize ulaşabilirler. Şikayet yerinde görüldüğü takdirde ihlal olduğu düşünülen içerikler sitemizden kaldırılacaktır.Sitemiz hiçbir şekilde kar amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

üst