×
liste
liste1

3. Sınıf Matematik Kat ve Fazlalık Problemleri (24 Adet)

Ekleyen: ilketkinlik | Okunma Sayısı: 2837

Bir sepetteki ayva ve narların toplamı 52 dir. Narlar ayvaların 2 katından 4 fazla olduğuna göre ayvalar kaç tanedir?

Uğur’un 32 öykü kitabı var. Meltem’in kitapları Uğur’unkilerin 3 katından 18 fazladır. Meltem’in kaç öykü kitabı vardır?

Marketteki birinci rafta 58 tane yağ, ikinci rafta bunun 3 katından 36 fazla yağ vardır. İkinci rafta kaç tane yağ vardır?

Bir spor sahasındaki kız sporcularla erkek sporcuların sayıları arasında 88 fark vardır. Erkek sporcular kızların 3 katından 6 fazla olduğuna göre erkek sporcular kaç kişidir?

Bir ağıldaki, koyun ve keçilerin sayısı 248’dir. Koyunlar keçilerin 3 katı olduğuna göre , ağılda kaç koyun vardır?

Okulumuzdaki kız ve erkek öğrencilerin toplamı 384’tür. Erkekler kızların 2 katı olduğuna göre okulumuzda kaç kız öğrenci vardır?

Bir çuvalda 60 kg pirinç, diğer çuvaldaki pirinç ise, birinci çuvaldaki pirincin 2 katından 25 kg fazladır. İkinci çuvalda kaç kg pirinç vardır?

Ceyda ile annesinin yaşları toplamı 49’dur. Annesinin yaşı Ceyda’nın yaşının 6 katı olduğuna göre, annesi kaç yaşındadır?

İki kasada 84 tane ayran vardır. Kasalardaki ayranların biri diğerinin 3 katı olduğuna göre az olan kasada kaç ayran vardır?

75 balonu iki kardeşe biri diğerinin 2 katı olacak şekilde paylaştırırsam çok alan kaç balon almış olur?

Bahçemdeki güllerin sayısı 96’dır. Beyaz güller, sarı güllerin 5 katı olduğuna göre bahçemde kaç tane beyaz gül vardır?

Bir otobüste 70 yolcu vardır. Bayanlar, erkeklerin 4 katı olduğuna göre bayan yolcular kaç tanedir?

Bir defter ile kaleme 72 lira ödedim. Defterin fiyatı, kalemin fiyatının iki katı ise kalem kaç liradır?

İki kardeşin yaşları toplamı 50’dir. Büyük olanın yaşı, küçüğün yaşının 4 katı ise büyük kaç yaşındadır?

8 katı ile 5 katının farkı 51 olan sayı kaçtır?

3 katı ile 4 katının toplamı 84 olan sayı kaçtır?

Kıvanç ile dedesinin yaşlarının farkı 51’dir. Dedesinin yaşı Kıvanç’ın yaşının 4 katı olduğuna göre dedesi kaç yaşındadır?

Deniz ile Gökçe’nin kütleleri farkı 21 kilogramdır. Gökçe’nin kütlesi Deniz’in kütlesinin 4 katı olduğuna göre Gökçe kaç kilogramdır

Dicle ile Figen’in okudukları kitabın sayfa sayısı farkı 80’dir. Figen’in kitabının sayfa sayısı Dicle’nin kitabının sayfa sayısının 6 katıdır. Figen’in kitabı kaç sayfadır ?

Bir kutuda bulunan kırmızı kalemlerle siyah kalemlerin sayısının farkı 56’dır. Kırmızı kalemler siyah kalemlerden 5 kat fazla olduğuna göre kaç tane kırmızı kalem vardır?

Bir ağılda bulunan koyunların sayısının keçilerin sayısından farkı 65’tir. Koyunlar keçilerden 6 kat fazla olduğuna göre koyunların sayısı kaçtır?

Lidya ile İlayda’nın paraları farkı 25 liradır. Lidya’nın parası İlayda’nın parasının 5 katından 5 lira fazladır. Lidya’nın kaç lira parası vardır?

Birsen’in cevizleri kardeşinin cevizlerinin 5 katından 7 eksiktir. Birsen ile kardeşinin cevizlerinin farkı 57 olduğuna göre Birsen’in kaç cevizi vardır?

Okulumuzdaki erkek öğrenciler kız öğrencilerin 4 katından 9 fazladır. Erkek öğrenciler ile kız öğrencilerin farkı 81 olduğuna göre sınıfımızda kaç erkek öğrenci vardır?

• İlketkinlik Online Test Merkezi

• İlketkinlik Eğlence Merkezi

Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir. Sitemiz, 5651 sayılı yasada tanımlanan yer sağlayıcı olarak hizmet vermektedir. İlgili yasaya göre, site yönetiminin hukuka aykırı içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu nedenle, sitemiz uyar ve kaldır prensibini benimsemiştir. Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan bir biçimde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahipleri veya meslek birlikleri, fatih(at)ilketkinlik.com mail adresinden bize ulaşabilirler. Şikayet yerinde görüldüğü takdirde ihlal olduğu düşünülen içerikler sitemizden kaldırılacaktır.Sitemiz hiçbir şekilde kar amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

üst