liste
liste1

3. sınıf balıkçı ve yunus okuma - anlama

Ekleyen: ilketkinlik | Okunma Sayısı: 415
Kategori : 3. Sınıf Türkçe Etkinlikleri

BALIKÇI İLE YUNUS

Deniz kenarında, yüksekçe bir tepenin üzerinde yaşayan yoksul bir adam varmış. Geçimini balıkçılık yaparak kıt kanaat sürdürmüş. Balıkçı her sabah küçük teknesi ile denize açılır akşama kadar nasibini ararmış. Kimi zaman birkaç kilo balık yakalarken kimi zaman da eli boş evine dönermiş. Yine de tüm olumsuzluklara rağmen mutlu bir hayat sürermiş.

Balıkçı yine bir sabah erkenden uyanmış. Sabahın alaca karanlığında teknesi ile denize açılmış. Erkenden denize açılmasının nedeni sabah serinliğinde şansını denemek istiyormuş. Sahilden epey uzaklaşmış. Uygun bir yere gelince oltalarını tek tek denize atıp beklemeye başlamış. Bu esnada bir şey tutmuş. Sesin geldiği yana doğru baktığında bir yunusun balıkçı ağlarına takıldığını görmüş. Teknesiyle yunusa yaklaşmış. Yunus, tuhaf sesler çıkarıp, çırpınarak kurtulmaya çalışıyormuş.

Balıkçı, teknesi ile ağlara yaklaşıp yunusu kurtarmış. Teknesine alıp yaralarını temizlemiş ve yunusu tekrar salıverilmiş. Yunus deniz yüzeyine çıkarak balıkçıya teşekkür etmiş. Etrafında sevinç taklaları attıktan sonra gözden kaybolmuş.

Günlerden bir gün balıkçı denizde avlanırken fırtınaya yakalanmış. Teknesi alabora olmuş. O sırada bir ses duymuş. Kafasını kaldırıp ileriye baktığında yunusun kendine doğru geldiğini görmüş. Yunus, hemen balıkçının yanına gelmiş. Altından geçip balıkçıyı yukarı doğru kaldırmaya çalışmış. Balıkçı, yunusun yüzgecini sıkıca yakalamış. Yunus, balıkçıyı süratle kıyıya doğru götürerek hayatını kurtarmış. Balıkçı yaptığı iyiliğin karşılığını almış. Yapılan iyiliklerin karşılıksız kalmayacağını anlamış.

ÇOKTAN SEÇMELİ SORULARI CEVAPLAYALIM

1) Öyküde balık ağlarına takılan nedir?
A) Yunus
B) Sazan
C) Balina

2) Yaşlı adam, geçimini nasıl sağ-larmış?
A) Tarlada çalışarak
B) Balıkçılık yaparak
C) Fabrikada çalışarak

3) Teknesi alabora oldu cümlesi öyküde hangi anlamda kullanıl-mıştır?
A) Beklenen fırtınaya yakalanma-sı
B) Teknenin yan yatması
C) Teknenin suyla dolması

4) Öyküye göre, aşağıdaki yargı-lardan hangisine ulaşabiliriz?
A) İnsanların mutlu olması için zengin olması gerekir.
B) İyilik ancak para karşılığı ya-pılmalıdır.
C) Yapılan iyilikler hiçbir zaman karşılıksız kalmaz.

DOĞRU İSE "D", YANLIŞ İSE "Y" YAZALIM

( ) Balıkçı, sabahın alaca karanlığında teknesi ile denize açıldı.
( ) Balıkçı, çok zengin biriymiş.
( ) Balıkçı, yunusu takıldığı ağdan kurtarmış.
( ) Balıkçının teknesini köpek balıkları yan yatırmış.

HİKAYENİN UNSURLARI

Masalın Adı:

 

Masalın Kahramanları:

 

Olayın Geçtiği Yer:

 

Zaman:

 

• İlketkinlik Online Test Merkezi

• İlketkinlik Eğlence Merkezi

Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir. Sitemiz, 5651 sayılı yasada tanımlanan yer sağlayıcı olarak hizmet vermektedir. İlgili yasaya göre, site yönetiminin hukuka aykırı içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu nedenle, sitemiz uyar ve kaldır prensibini benimsemiştir. Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan bir biçimde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahipleri veya meslek birlikleri, fatih(at)ilketkinlik.com mail adresinden bize ulaşabilirler. Şikayet yerinde görüldüğü takdirde ihlal olduğu düşünülen içerikler sitemizden kaldırılacaktır.Sitemiz hiçbir şekilde kar amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

üst