×
liste
liste1

3. sınıf harikalar diyarı okuma anlama metni

Ekleyen: ilketkinlik | Okunma Sayısı: 304

HARİKALAR DİYARI

Bir zaman iki adam, bir havuzda yıkandılar. Olağanüstü bir etki altında kendilerinden geçtiler. Gözlerini açtıkları vakit, kendilerini acayip bir alemde gördüler. Burası öyle garip bir yerde ki; harika bir saraya, mükemmel bir şehre benziyordu. Hayretle etraflarına baktılar. Bu harika diyarda gezip dolaştılar. Değişik şekillerde konuşan bazı varlıklar gördüler. Fakat kendileri, bu varlıkların konuşmalarını anlamıyorlardı. Yalnız işaretlerinden önemli işler gördüklerini anladılar.

O iki adamdan birisi arkadaşına,

- Şu harika diyarın elbette bir idarecisi vardır. Biz çalışıp onu tanımalıyız. Çünkü anlaşılıyor ki, bizi buraya getiren odur. Bence hiç vakit kaybetmeden buraya kim tarafından niçin getirildiğimizi bulalım, dedi.

Arkadaşı:

- Ben seninle aynı fikirde değilim. Bu güzel diyardaki harika şeylerden istediğimiz gibi faydalanalım. Başka hiçbir şey düşünmeyelim, dedi.

İleri görüşlü diğer arkadaşı cevap verdi:

- Bizi buraya getireni tanımazsak kimden yardım isteyebiliriz? Dillerini bile bilmediğimiz, hem bizi tanımayan bu varlıklardan hangi yardımı umabiliriz?

Bu sorular üzerine, inatçı arkadaşı kendisine hak verdi.
- Galiba haklısın. Haydi, o zaman! Aklımızı kurcalayan soruların cevaplarını bulabilmek için çalışmaya başlayalım, dedi.

1) Masaldaki kahramanların olağanüstü bir etki altında kendilerinden geçmesine sebep olan olay aşağıdakilerden hangisidir?
A) Bir havuzda yıkanmaları
B) Garip bir sudan içmeleri
C) Bir çiçeği koklamaları

2) Aşağıdakilerden hangisi, harikalar diyarının benzetildiği yerlerden birisi değildir?
A) Harika bir saray
B) Dipsiz bir kuyu
C) Mükemmel bir şehir

3) Aşağıdakilerden hangisi metni göre yanlıştır?
A) Harikalar Diyarında, başka varlıklar da vardır.
B) İki adam, diğer varlıkların dillerini bilmemektedir.
C) İki adam her zaman aynı fikirleri paylaşmaktadır.

4) Metinde geçen "diyar" kelimesi, aşağıdaki hikaye unsurlarından hangisi ile ilgilidir?
A) olay B) yer C) zaman

SORULARI YANITLAYALIM

1. İki adam, harikalar diyarına nasıl gitmişlerdir?
___________________________________

2. Harikalar diyarı nasıl bir yerdir?
___________________________________

3. Harikalar diyarındaki varlıkların özellikleri nelerdir?
___________________________________

4. Gittikleri yerde yapacaklarıyla ile ilgili olarak kardeşlerin görüşleri nelerdir?
___________________________________

Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir. Sitemiz, 5651 sayılı yasada tanımlanan yer sağlayıcı olarak hizmet vermektedir. İlgili yasaya göre, site yönetiminin hukuka aykırı içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu nedenle, sitemiz uyar ve kaldır prensibini benimsemiştir. Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan bir biçimde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahipleri veya meslek birlikleri, fatih(at)ilketkinlik.com mail adresinden bize ulaşabilirler. Şikayet yerinde görüldüğü takdirde ihlal olduğu düşünülen içerikler sitemizden kaldırılacaktır.Sitemiz hiçbir şekilde kar amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

üst