liste
liste1

3. sınıf okuma anlama metni ve soruları

Ekleyen: ilketkinlik | Okundu : 285
Kategori : 3. Sınıf Türkçe Etkinlikleri

KIŞ GELİYOR

Yaren ile babası çarşıya gitmek için yolda yürüyorlardı. Yaren: "Baba kış yaklaştı. Bak bulutlar karardı, havalar soğumaya başladı", dedi. Babası da başını sallayarak kızını onayladı. Yaren ile babasının çarşıda işleri kısa sürdü. Birlilkte evlerine döndüler.

Annesi, babası, Yaren hep birlikte salonda oturuyorlardı. Baba: "Yaren ile yolda konuştuk. Kış yaklaşıyor. Odun, kömür alarak kışa hazırlık yapmalıyız." dedi. Anne: "Kaç ton yakıt almalıyız", diye sordu. Baba: "Beş ton kömür ile iki ton odunun yeteceğini düşünüyorum," dedi.

Yaren'in babası çarşıdan, konuştukları kadar yakacak aldı. Evdeki soba ve borular da eskimişti. Onlar da yenileriyle değiştirildi. Alınan yakacakları işçiler kömürlüğe taşıdı. Sobayı da annesinin gösterdiği yere sobacılar kurup "güle güle kullanın" diyerek gidiyorlardı ki;. Yaren'in babası: "Çocuklar durun, bir dakika bekleyin." dedi. Yakacak taşıyanlara, sobayı kuranlara bir miktar bahşiş verdi. Onlar da bu nazik davranışları için Yaren'in babasına teşekkür ettiler.

Bahşiş; "Yarım elma, gönül alma" cinsinden yaşatmaya çalıştığımız önemli bir geleneğimizdi...

Artık, yakacakları alınmış; sobalarını da yenilemişlerdi. Yaren'in babası yeni sobalarını güzelce yaktı. Yeni soba çok güzeldi. Soba iyce ısınınca annesi kestane getirdi. Ela ile birlikte kestaneleri çizip sobanın üzerine koydular. Babası da kestaneleri bir güzel kebap yaptı. Bu arada annesi çayı demlemişti. Çaylarını içerek, kestanelerini yiyerek, hep birlikte yeni sobalarını kutladılar. Artık Yarenlerin evleri kışa hazırdı...

Okuma anlama metni soruları

1- Yaren ile babası nerede gidiyorlardı?

2- Yaren babasına ne dedi?

3- Yaren ile babası çarşıda ilşleri bitince nereye döndüler?

4- Yarenlere o yıl ne kadar yakacak gerekliydi?

5- Yarenlerin sobası nasıldı?

6- Yaren'in babası kimlere bahşiş verdi?

7- Önemli geleneklerimizden birisin de adı nedir?

8- "Bahşiş" nedir?

9- Sobayı yaktıktan sonra Yaren ile annesi ne yaptılar?

10- Yarenlerin evleri neye hazırdı?

• İlketkinlik Online Test Merkezi

• İlketkinlik Eğlence Merkezi

Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir. Sitemiz, 5651 sayılı yasada tanımlanan yer sağlayıcı olarak hizmet vermektedir. İlgili yasaya göre, site yönetiminin hukuka aykırı içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu nedenle, sitemiz uyar ve kaldır prensibini benimsemiştir. Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan bir biçimde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahipleri veya meslek birlikleri, fatih(at)ilketkinlik.com mail adresinden bize ulaşabilirler. Şikayet yerinde görüldüğü takdirde ihlal olduğu düşünülen içerikler sitemizden kaldırılacaktır.Sitemiz hiçbir şekilde kar amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

üst