×
liste
liste1

4. sınıf maddelerin hal değiştirmesi oku ve yaz

Ekleyen: ilketkinlik | Okunma Sayısı: 84

MADDELERİN HAL DEĞİŞTİRMESİNDE ISININ ETKİSİ

Maddeler katı, sıvı ve gaz hallerinde bulunurlar. Maddeler ısı alarak veya ısı vererek bir halden başka bir hale geçebilirler. Bu duruma hal değiştirme denilir. Erime, donma ve buharlaşma birer hal değişimidir.

ERİME:

Katı bir maddenin ısı alarak sıvı hale geçmesine erime denir. Örneğin; katı haldeki buz ısı alınca erir ve sıvı haldeki suya dönüşür. Tavadaki tereyağı ısınınca erir ve sıvılaşır.

DONMA:

Sıvı haldeki bir maddenin ısı vererek katı hale geçmesine ise donma denir. Örneğin; Buzdolabının buzluk kısmına konulan sıvı haldeki su, ısı vererek donar ve katı haldeki buz olur.

BUHARLAŞMA:

Sıvı hâldeki bir maddenin ısı alarak gaz hâle geçmesine buharlaşma denir. Örneğin; Elimize kolonya döktüğümüzde elimizin serinlemesi, ıslak çamaşırların kuruması, yağmurda ıslanan asfalt yolun bir süre sonra kuruması buharlaşma ile gerçekleşir.

• İlketkinlik Online Test Merkezi

• İlketkinlik Eğlence Merkezi

Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir. Sitemiz, 5651 sayılı yasada tanımlanan yer sağlayıcı olarak hizmet vermektedir. İlgili yasaya göre, site yönetiminin hukuka aykırı içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu nedenle, sitemiz uyar ve kaldır prensibini benimsemiştir. Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan bir biçimde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahipleri veya meslek birlikleri, fatih(at)ilketkinlik.com mail adresinden bize ulaşabilirler. Şikayet yerinde görüldüğü takdirde ihlal olduğu düşünülen içerikler sitemizden kaldırılacaktır.Sitemiz hiçbir şekilde kar amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

üst