×
liste
liste1

4. sınıf saf maddeler ve karışımlar oku ve yaz

Ekleyen: ilketkinlik | Okunma Sayısı: 102

SAF MADDELER VE KARIŞIMLAR

Doğada bulunan bazı maddelerin yapısında tek bir madde bulunurken bazılarının yapısında ise birden fazla madde bulunur.

Yapısında kendinden başka madde bulunmayan maddelere saf maddeler denir. Saf su, şeker, tuz, demir, altın, bakır, gümüş, naftalin, alüminyum, oksijen, alkol saf maddelerdir. Saf madde, maddenin doğada bulunan en doğal halidir. Saf maddeler ayrıştırılamazlar. Birden çok maddelerin bir araya gelerek oluşturdukları yeni maddelere karışım denir.

Şekerli su, tuzlu su, çorba, salatalar, çay, ayran, toprak, hava, süt, kan, kum, limonata, deniz suyu, ekmek, benzin, sütlü kahve, zeytinyağı birer karışımdır. Karışımlar iki veya daha fazla maddeden oluşur. Karışımı oluşturan maddeler özelliğini kaybetmezler. Karışımlar çeşitli yöntemlerle ayrıştırılabilirler.

• İlketkinlik Online Test Merkezi

• İlketkinlik Eğlence Merkezi

Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir. Sitemiz, 5651 sayılı yasada tanımlanan yer sağlayıcı olarak hizmet vermektedir. İlgili yasaya göre, site yönetiminin hukuka aykırı içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu nedenle, sitemiz uyar ve kaldır prensibini benimsemiştir. Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan bir biçimde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahipleri veya meslek birlikleri, fatih(at)ilketkinlik.com mail adresinden bize ulaşabilirler. Şikayet yerinde görüldüğü takdirde ihlal olduğu düşünülen içerikler sitemizden kaldırılacaktır.Sitemiz hiçbir şekilde kar amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

üst