liste
liste1

Alveol Nedir - Alveol Nerede Bulunur - Alveolların Özellikleri Nelerdir

Ekleyen: ilketkinlik | Okunma Sayısı: 10011
Kategori : Çeşitli Eğitim Kaynakları

Alveol Nedir
1 . Torba biçiminde küçük boşluk veya genişlemiş kısım.
2 . Akciğerde bronşçukların bittiği bölümde minik kese biçimindeki boşlukların son ucu.

Alveol: Bronşçukların uç kısmında bulunan etrafı kılcal damarlarla çevrilen Alyuvar ve kılcal damarlar arasında Oksijen ve Karbondioksit değişimini sağlayan Hava kesesi şeklindeki yapılara denir.

 

Akciğerlerin içinde bulunan sayısız bronşçuğun ucundaki üzüm salkımına benzeyen hava odacıkları. Bu odacıklar Gaz alışverişinin; yani Oksijenin kana karışmasının ve karbon dioksitin dışarı atılmasının gerçekleştiği yerlerdir. Çok ince bir zarla astarlanmışlardır. Sigara içildiğindeya da çok tozlu yerlerde uzun süre kalındığında bu zarlarda bozulma ve kalınlaşma ortaya çıkar ve oksijen alımında önemli aksamalar olur. Solunum nemli yüzeylerden yapıldığı için bu bölgeler her zaman mikropların saldırısına açıktır. Bu nedenle akciğerde sık sık rahatsızlanmalar öksürmeler ortaya çıkar.


Alveoller akciğerlerin içinde bulunan uçlarında kılcal damarlar denilen çok küçük damarlar bulunan yuvarlak yapılardır. Kılcal damarlarda olan Oksijeni alıp kılcal damarlara içlerinde olan Karbondioksiti verirler. Buna madde alışverişi denir. Alveoller kan dolaşımında da görevlidir. nefes aldığımızda hava burun ; yutak ; gırtlak ; soluk borusu ; akciğerler ; bronşlar ; bronşçuklar ve alveoller yolunu izler.

Alveollerde Havayı temizleyip;kılcal damarlara verir. Damarlar tüm vücuda dağıtır. Kirlenen kan geri kılcal damarlar ile Alveollere gelir. Alveoller karbondioksiti alırbronşlara verirbronşlar soluk borusuna soluk borusu buruna verir. Burundan da dışarı atılır.Yani alveoller gaz alış - verişini yapar.


Alveoller tek katlı ince bir epitel tabakasından meydana gelirler. Akciğer atardamarları alveoller etrafında kılcal damar ağları meydana getirir ve gaz alış verişi alveollerde olur.

• İlketkinlik Online Test Merkezi

• İlketkinlik Eğlence Merkezi

Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir. Sitemiz, 5651 sayılı yasada tanımlanan yer sağlayıcı olarak hizmet vermektedir. İlgili yasaya göre, site yönetiminin hukuka aykırı içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu nedenle, sitemiz uyar ve kaldır prensibini benimsemiştir. Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan bir biçimde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahipleri veya meslek birlikleri, fatih(at)ilketkinlik.com mail adresinden bize ulaşabilirler. Şikayet yerinde görüldüğü takdirde ihlal olduğu düşünülen içerikler sitemizden kaldırılacaktır.Sitemiz hiçbir şekilde kar amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

üst