liste
liste1

Anneler Günü Nasıl Ortaya Çıktı

Ekleyen: ilketkinlik | Okundu : 2945
Kategori : Anneler Günü

Bugün alışageldiğimiz “anneler günü” anlamında olmasa da anneler için yapılan kutlamalar Sümerlere dek dayandırılabilir Matriyarkal (anaerkil) düzenin hüküm sürdüğü tarihin ilkçağlarından bu yana İştar Kybele Rhea ve daha bir çok yerel ve dönemsel isimlerle analık doğurganlık niteliğiyle ön plana çıkmış ve doğanın uyandığı yeniden doğduğu bahar mevsimi ile özdeşleşmiştir Patriyarkal düzenin yerleşmeye başlaması zaman zaman kutlamaların içeriğinin ve şeklinin değişmesine ve hatta bazı dönemlerde gizli olarak yapılmasına sebep olmuşsa da kesintiye uğratamamış; her bahar coşkulu kutlamalar ve sunularla bir gelenek halini alarak binlerce yıl kesintisiz olarak sürmüştür.


Anneler günü nasıl ortaya çıktı Daha yakın tarihlere uzanacak olursak günümüzden birkaç yüzyıl önce 1600'lü yıllarda İngilizler arasında “mothering sunday” adı ile lent döneminin 4 Pazar günü kutlamalar yapılmaya başlandı İçinde bulundukları dönemde zor koşullar altında yaşayan ve çoğu zaman çalıştıkları yerlerde barınan İngilizler bu özel günde izinli sayılırlar ve tüm günlerini evlerinde anneleri ile geçirirlerdi Hatta biraz da hristiyan aleminin yortu geleneğinin etkisiyle olsa gerek “mothering cake” adını verdikleri bir tür pasta götürme adeti yerleşmişti.


Hristiyanlığın Avrupa’da yaygınlaşmasından sonra bu kutlama onlara hayat veren ve kötülüklerden koruyan ruhani bir güç sayılan “Anneler Kilisesi” ni onurlandırmak amacıyla değişti Zamanla kilise festivali Anneler pazarı kutlamaları ile birleşerek beraber kutlanmaya başlandı.


Anneler günüyle ilgili ilk resmi kutlama önerisi Amerika’da 1872 yılında Julia Ward Howe tarafından barışa adanan bir gün olarak tasarlandı İlk defa Boston’da bir yürüyüş düzenlenerek kutlandı1907 yılında Philadelphia’da Ana Jarvis annesinin ölüm yıldönümü olan Mayıs ayının ikinci pazarının Anneler Günü olarak kutlanması için bir kampanya başlattı Bir sene sonra Philadelphia’da kutlanan Anneler Günü Ana Jarvis’in izleyenleri tarafından bakanlara işadamlarına ve politikacılara ulaştırılarak ulusal olarak kutlanmaya başlandı.


1911 yılına gelindiğinde hemen hemen her ülkede kutlanmaya başlanmıştı 1914 yılında ABD başkanı Wilson tarafından resmi bir açıklamayla Mayıs ayının ikinci pazarı Anneler Günü olarak duyuruldu
Böylece Mezopotamya ve Anadolu uygarlıklarının binlerce yıl önce başlattığı gelenek 20 yüzyılın başından itibaren dünya çapında kabul görmüş oldu.

Sitemizde Online Test Çözün

İlketkinlik Eğlence Merkezi

Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir. Sitemiz, 5651 sayılı yasada tanımlanan yer sağlayıcı olarak hizmet vermektedir. İlgili yasaya göre, site yönetiminin hukuka aykırı içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu nedenle, sitemiz uyar ve kaldır prensibini benimsemiştir. Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan bir biçimde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahipleri veya meslek birlikleri, fatih(at)ilketkinlik.com mail adresinden bize ulaşabilirler. Şikayet yerinde görüldüğü takdirde ihlal olduğu düşünülen içerikler sitemizden kaldırılacaktır.Sitemiz hiçbir şekilde kar amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

üst