liste
liste1

Atatürk ve Bilim Okuma Metni

Ekleyen: ilketkinlik | Okunma Sayısı: 1376

Ulu önder Atatürk, zorlukları yenerek başarıya ulaşan dünyadaki önemli liderlerden biridir. Yıkılan bir imparatorluğun yerine çağdaş bir devlet kurmak için çok çalışmıştır. Bunun için pek çok alanda devrim yapmıştır. Ulusumuzu
tarihteki layık olduğu yere kavuşturmuştur.

Atatürk, tüm bu çalışmaları yaparken akılcılığı ve bilimi kendisine rehber edinmiştir. Türk milletinin ancak bilim ve teknikle ilerleyeceğine inanmıştır. "Dünyada her şey için, medeniyet için, hayat için, başarı için en gerçek yol gösterici ilimdir, fendir. İlim ve fennin dışında yol gösterici aramak gaşettir, cahilliktir, doğru yoldan sapmaktır." diyerek bilimin hayattaki önemini belirtmiştir.

Büyük bir kumandan, büyük bir devlet adamı olan Atatürk’ün şu sözü de onun bilime ve akılcılığa verdiği önemi açıkça belirtir: "Memleketimizin en bakımlı, en şirin, en güzel yerlerini üç buçuk yıl kirli ayaklarıyla çiğneyen düşmanı mağlup eden zaferin sırrı nerededir, bilir misiniz? Orduların sevk ve idaresinde bilim ve teknik prensiplerini rehber kabul etmededir".

Atatürk, bilimin önündeki en büyük engelin taassup olduğunu görmüştür. 1923 yılındaki bir konuşmasında, "Taassup cahilliğe dayanır. Bundan dolayı taassubu olan cahildir. Bilim mutlaka cahilliği yener. O hâlde halkı aydınlatmak zorunludur." demiştir. Atatürk, bilim ve teknolojinin her işte doğru yolu ve tekniği gösterdiğine inanmıştır. Milletimizin, dünyadaki her türlü bilim ve buluşlardan, ilerlemeden, teknolojiden yararlanmasını istemiştir.

Başarıya ulaşmak için akıl ve bilim ışığında yürümek, teknolojik ürünler elde etmek ve bunları kullanmak zorunluluktur. Bu nedenle ulusumuzu çağdaş uluslar düzeyinin üstüne çıkarmak için Atatürk’ün akılcılık, bilim ve fen konusunda gösterdiği yolda durmadan yürümeliyiz.

• İlketkinlik Online Test Merkezi

• İlketkinlik Eğlence Merkezi

Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir. Sitemiz, 5651 sayılı yasada tanımlanan yer sağlayıcı olarak hizmet vermektedir. İlgili yasaya göre, site yönetiminin hukuka aykırı içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu nedenle, sitemiz uyar ve kaldır prensibini benimsemiştir. Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan bir biçimde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahipleri veya meslek birlikleri, fatih(at)ilketkinlik.com mail adresinden bize ulaşabilirler. Şikayet yerinde görüldüğü takdirde ihlal olduğu düşünülen içerikler sitemizden kaldırılacaktır.Sitemiz hiçbir şekilde kar amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

üst