liste
liste1

Atatürk ve Öğretmen okuma anlama metni

Ekleyen: ilketkinlik | Okundu : 673
Kategori : 3. Sınıf Türkçe Etkinlikleri

ATATÜRK VE ÖĞRETMEN

Her işin kendine göre zor yanları vardır. Her iş, her meslek saygıdeğerdir. Ancak toplumda en önemli, en zor işlerden biri olan öğretmenlik, kutsal bir meslektir. Öğretmenin görevi saymakla bitmez. Ünlü kişiler, bilim adamları, yargıçlar, doktorlar, işçiler hepsi öğretmenin eseridir.

Bir gün Atatürk'e sorarlar:

-Kurtuluş Savaşı'nı kazandınız. Cumhuriyeti kurdunuz. Şimdi ne yapmak istiyorsunuz?

Atatürk bu soruyu şöyle yanıtlar:

-Milli eğitimi yükseltmek istiyoruz.

Bu amaçla Atatürk, her gittiği yerde okullara uğrardı. Bir seferinde yolu bir köye rastladı. Okula girdi. Atatürk sınıfa girince öğretmen ayağa kalktı. Yerini ona vermek istedi. Atatürk:

-Hayır, dedi. Yerinize oturunuz ve dersinizi yapınız. İzin verirseniz biz de sizden yararlanalım. Unutmayınız ki cumhurbaşkanı bile sınıfta öğretmenden sonra gelir.

Aşağıdaki soruları metne göre cevaplayınız.

1-Toplumda zor iş hangi meslekmiş?

2-Öğretmenin görevleri nelerdir?

3-Atatürk'e ne sormuşlar?

4-Atatürk gittiği yerlerde nerelere uğrarmış?

5-Öğretmen niçin ayağa kalkmış?

Sitemizde Online Test Çözün

İlketkinlik Eğlence Merkezi

Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir. Sitemiz, 5651 sayılı yasada tanımlanan yer sağlayıcı olarak hizmet vermektedir. İlgili yasaya göre, site yönetiminin hukuka aykırı içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu nedenle, sitemiz uyar ve kaldır prensibini benimsemiştir. Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan bir biçimde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahipleri veya meslek birlikleri, fatih(at)ilketkinlik.com mail adresinden bize ulaşabilirler. Şikayet yerinde görüldüğü takdirde ihlal olduğu düşünülen içerikler sitemizden kaldırılacaktır.Sitemiz hiçbir şekilde kar amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

üst