liste
liste1

Atatürk'ün getirdiği yenilikler oku ve yaz

Ekleyen: ilketkinlik | Okunma Sayısı: 270
Kategori : 3. Sınıf Hayat Bilgisi Etkinlikleri

Atatürk insan hak ve hürriyetlerine büyük önem verirdi. Türk halkı bir çok hak ve hürriyete Atatürk sayesinde kavuşmuştur. Kurtuluş Savaşı'nı Türk Milleti'nin özgürlüğü için başlatmıştır. Cumhuriyetin ilanından sonra yaptığı ilke ve inkılaplarla hak ve hürriyetlere verdiği önemi göstermiştir.

Bu yeniliklerin bazıları şunlardır:

  1. Kadınlara seçme ve seçilme hakkı verildi.
  2. Medeni kanun ile kadın ve erkek eşitliği sağlandı.
  3. Laiklik ilkesiyle din ve vicdan hürriyeti getirildi.
  4. Eğitim zorunlu ve parasız hale getirildi.
  5. Düşünceyi söyleme hürriyeti.
  6. Yönetime katılma hakkı.
  7. Yeni yollar, köprüler, hastaneler ve fabrikalar yapıldı.
  8. Takvim, saat ve ölçülerde değişiklik yapıldı.
  9. Çağdaş kıyafetler giyilmeye başlandı.
  10. Mülk edinme hakkı.

Haklarımız olduğu gibi bazı sorumluluklarımız da vardır. ( Sorumluluk = yapmamız gereken ve yapabileceğimiz işlerdir. ) sorumluluklarımız yerine getirmeli, kurallara ve kaunlara uymalı, aile düzenini bozacak davranışlardan kaçınmalıyız. Ayrıca devletimize karşı olan sorumluluklarımızı da yerine getirmeliyiz.

• İlketkinlik Online Test Merkezi

• İlketkinlik Eğlence Merkezi

Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir. Sitemiz, 5651 sayılı yasada tanımlanan yer sağlayıcı olarak hizmet vermektedir. İlgili yasaya göre, site yönetiminin hukuka aykırı içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu nedenle, sitemiz uyar ve kaldır prensibini benimsemiştir. Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan bir biçimde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahipleri veya meslek birlikleri, fatih(at)ilketkinlik.com mail adresinden bize ulaşabilirler. Şikayet yerinde görüldüğü takdirde ihlal olduğu düşünülen içerikler sitemizden kaldırılacaktır.Sitemiz hiçbir şekilde kar amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

üst