liste
liste1

Aydede Renkli Şehirde Masalı ( Aydede ile ilgili masallar - Aydede ile ilgili masallar )

Ekleyen: ilketkinlik | Okunma Sayısı: 2458

Dağların arasındaki vadinin en derin yerinde geniş bir düzlük vardı. Bu düzlükte hayvanların hep bir arada yaşadığı büyük bir kasaba vardı. Hayvanlar buraya Renkli Şehir ismini vermişlerdi. Çünkü bu büyük kasabada her şeyin bir çok rengi vardı. Çiçekler çok renkliydiler, ağaçlar da öyle. Çimenler çok renkliydiler, hayvanların kendileri bile çok . renkliydiler. Her renkten, her sesten canlı burada huzur içinde yaşarlardı. Renkli Şehir'de hastalanan ya da yaralanan hayvanlar için rengarenk bir hastane vardı. Sonra hayvanların ihtiyaçlarını karşılamak için rengarenk bir market ve bir de dondurmacı vardı. Her hayvanın evi başka bir biçimde ve başka bir renkteydi. Rengarenk oyuncakları olan renkli bir . lunapark vardı. Bütün hayvanlar burada eğlenir, oyunlar oynarlardı.

 

Renkli hayvan şehrine hiçbir insan gelmezdi. Çünkü bu dağların arasındaki derin vadinin dibine kadar hiç kimse inemezdi. Dağların içinden geçen gizli yolu da kimse bilmezdi. Renkli şehre sadece Aydede, nadiren bir çocuk getirir, çocuk şaşkınlıktan ağzı bir karış açık, şehri gezer, bütün . hayvanlarla tanışır, oyunlar oynar, eğlenirdi. Sonra Aydede çocuğu tekrar geri götürürdü.

 

O sabah aydede yine sırtında küçük bir çocukla çıkagelmişti. Ayılar ve kurtlar ırmakta balık avlıyor, aslanlar güneşleniyorlardı. Renkli şehrin en yaşlısı olan Aksakal Aslan, 'Hoş geldin Aydede, bu seferki misafirimiz kimmiş bakalım' dedi. Aydede sırtındaki çocuğu yere indirerek, Aksakal aslan'ın yanına oturdu. 'Bu çocuk ekin'in erkek kardeşi Oğulcan' diyerek tanıştırdı Oğulcan'ı Aksakal Aslan, 'Memnun oldum Oğulcan' diyerek çocuğun suratını yaladı.

 

Oğulcan, 'Buranın kralı sen misin?' diye sordu Aksakal Aslan'a.

 

Aslan gülerek, 'Hayır, burada kral yoktur, burada bütün hayvanlar barış ve huzur içinde yaşarlar. Kimsenin de kral olma isteğinin olduğunu sanmıyorum' dedi.

 

Aydede, 'Oğulcan, her yerde bir kral olduğunu zannediyor ve her zaman da erkeklerin kral olduğunu düşünüyor' dedi ve devam etti, 'bu yüzden arkadaşlarıyla sürekli kavga ediyor, ablası ve kız arkadaşlarına hiç saygı göstermiyor' dedi.

 

Aksakal Aslan şaşkınlıkla, 'Gerçekten mi?' diye sordu. 'Böyle bir şeyi de ilk kez duyuyorum, nereden . çıkardı acaba bu düşüncelerini' diye merakla sordu Aydedeye , Aydede çocuğa dönerek, 'sen ne diyorsun Oğulcan' dedi. 'Bütün filmlerde kral var ve bütün filmlerde erkekler en güçlüdür, ben de bütün kızlardan daha güçlüyüm, ablamdan bile' diye cevap verdi Oğulcan.

 

Aksakal Aslan yine kahkahalar güldü, 'Sizin filmlerinizi bilmem ama burada öyle değil Oğulcan' diyerek devam etti, burada birbirimize karşı güce ihtiyacımız yoktur. Renkli şehirde güç, sadece çalışırken ve eğlenirken işimize yarar. Toprağı kazarken,eşyaları taşırken ve koşuştururken ayaklarımız için. 'Bu sohbet için teşekkür ederiz aksakal Aslan' dedi Aydede, 'Müsaade edersen, Ben Oğulcan'a renkli şehri gezdirmek istiyorum. Oğulcan'da Yaşlı aksakal'a eğilerek selam verirken, 'Sizi tanıdığıma çok sevindim Aksakal Amca. Aslan görünce çok korkacağımı sanırdım ama beni hiç korkutmadınız, teşekkür ederim' dedi ve Aydedeyle dolaşmaya çıktı.

 

Dışarıda çok güzel bir güneş tüm renkli şehir halkını ısıtıyordu. Anne ve baba hayvanlar birlikte çalışıyor, birbirlerine yardım ediyorlardı. Erkek ve kız çocuklar anne ve babalarına yardım ediyorlar ya da birbirleriyle neşe içinde oynuyorlardı. Aydede, Oğulcan'a gezdikleri yerlerde çalışan, dinlenen, oynayan renkli hayvanları gösteriyor ve şöyle diyordu, 'Görüyor musun, burada kimse kimseye emie vermiyor, zorlayarak bir şey yaptırmaya çalışmıyor. Anneler babalar birbirine yardım ediyor, erkek kardeşler ablalarına yardım ediyor ve onların sözlerini dinliyorlar. Annesine saygısızlık yapan hiçbir çocuk gördün mü? Oysa burada her türden hayvan var değil mi?' Oğulcan hala şaşkınlıkla masal ülkesine benzeyen bu şehri seyrediyordu.

 

Sonra Renkli Şehrin, renkli marketine girdiler. İçeride gezindiler. Renkli Şehrin, renkli hayvanları, dışarıda çalışarak elde ettikleri yiyeceklerin ve eşyaların fazlasını diğer hayvanlara lazım olur diye, getirip görevli kaplumbağalara teslim ediyorlardı. Bazı hayvanlar ise gelip ihtiyaçları olan, yiyecek ve eşyaları soruyorlar, varsa kendilerine yetecek kadar alıp gidiyorlardı. Aydede, Oğulcan'a, 'Bak, buradaki çocuklar hiç anne ve babalarına şunu da al, bunu da al, şunu da isterim, bunu da diye baskı yapıyorlar mı?, ağlayıp duruyorlar mı?' Oğulcan utanarak bu soruya cevap vermedi.  Aydede, 'Dilerim bundan sonra marketlere, bakkallara girdiğinde ablanı, anneni ve babanı her şeyden almaları için sıkıştırmazsın' dedi. Oğulcan'ın gözleri rengarek şekerlerdeydi. Aydede bunu gördü ve, 'İstediğini alabilirsin Oğulcan, ancak sadece bir tane' dedi, 'Yoksa hem dişlerin çürür, hem de miden ağrır. Sonra yemek de yiyemez hasta olursun' oğulcan peki anlamında başını salladı.

 

Sonra Aydede Oğulcan'ı sırtına alıp, evine götürmek için şehrin üzerine doğru yükseldi. Oğulcan şehirdeki bütün renkli hayvanlara el sallayarak, 'Hoşçakalın' diye bağırdı ve Aydedenin sırtında bulutlara doğru yükseldi.

• İlketkinlik Online Test Merkezi

• İlketkinlik Eğlence Merkezi

SON EKLENEN YAZILAR
1. Sınıf Türkçe Hızlı Okuma Metinleri - 10 Adet2. Sınıf Matematik Dört İşlem Problemleri1. Sınıf Türkçe 5n1k Okuduğunu Anlama, Cümle Oluşturma Etkinliği2. Sınıf Türkçe İsmin Halleri Çalışma Sayfası 42. Sınıf Türkçe Okuduğunu Anlama, 5N1K ve Dilbilgisi Etkinliği
1. Sınıf Matematik Yarım ve Bütün Etkinliği3. Sınıf Türkçe Önadlar Etkinliği2. Sınıf Türkçe İsmin Halleri Çalışma Sayfası 33. Sınıf Türkçe Adın Yerini Tutan Kelimeler Etkinliği4. Sınıf İngilizce Prepositions ( yer edatları ) Etkinliği
3. Sınıf Matematik Toplama İşlemi Problemleri3. Sınıf Matematik Karışık Problemler Etkinliği 23. Sınıf Matematik Çevre Problemleri Etkinliği1. Sınıf Türkçe 5N1K, Hikaye Yazma ve Hecelere Ayırma Etkinliği1. Sınıf Türkçe Tekerleme ve Dikte Çalışması
3. Sınıf Türkçe Cümlede Anlam ve Dilbilgisi Kuralları TestiÇember ve daire ile ilgili üniversite sınavında çıkmış sorular - 32 SoruÇemberin temel elemanları, Çemberde açılar, Çemberde Teğet, Dairenin çevresi ve alanı test soruları - 48 SoruÇember ve daire karışık çözümlü sorular, çember ve daire yazılıya hazırlık sorularıÇember ve dairede benzerlik çözümlü sorular, özet konu anlatımı
Dairenin çevresi ve alanı çözümlü sorular, özet konu anlatımıTeğetler dörtgeni, kirişler dörtgeni çözümlü sorular ve özet konu anlatımıÇemberde teğet, iki çemberin ortak teğetleri çözümlü sorular, özet konu anlatımıÇemberde açı, Çemberde iç açı - merkez açı - dış açı, Çemberde teğet çözümlü sorular, özet konu anlatımıÇemberin temel elemanları çözümlü test soruları, özet konu anlatımı

Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir. Sitemiz, 5651 sayılı yasada tanımlanan yer sağlayıcı olarak hizmet vermektedir. İlgili yasaya göre, site yönetiminin hukuka aykırı içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu nedenle, sitemiz uyar ve kaldır prensibini benimsemiştir. Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan bir biçimde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahipleri veya meslek birlikleri, fatih(at)ilketkinlik.com mail adresinden bize ulaşabilirler. Şikayet yerinde görüldüğü takdirde ihlal olduğu düşünülen içerikler sitemizden kaldırılacaktır.Sitemiz hiçbir şekilde kar amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.