liste
liste1

Cemal Süreya hayatı, eserleri - kısaca

Ekleyen: ilketkinlik | Okundu : 55
Kategori : Yazarların - Şairlerin Hayatı, Eserleri, Edebi Kişilikleri

Cemal SÜREYA (1931-1990)

Cemal Süreya hayatı ve eserleri

Cemal Süreya Erzincan'da doğdu, çocukluğunun ilk yıllarını bu kentte geçirdi. İlkokulu Bilecik ve İstanbul'da, ortaokul ve liseyi İstanbul'da okudu. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesinden mezun oldu. Maliye Bakanlığında müfettiş ve darphane müdürü olarak çalıştı. 25 yılı aşkın Türk Dil Kurumu üyeliğinde bulundu.

Çeşitli dergi ve gazetelerde yazıları yayımlandı. Türk edebiyatındaki en önemli olaylardan olan İkinci Yeni hareketinin önde gelen şairlerindendir.

Eserlerinden bazıları şunlardır: Üvercinka (şiir), Göçebe (şiir), Sevda Sözleri (şiir), Güz Bitiği (şiir), Sıcak Nal (şiir). Şapkam Dolu Çiçekle (deneme), Günübirlik (deneme), Günler (günlük)...

• İlketkinlik Online Test Merkezi

• İlketkinlik Eğlence Merkezi

Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir. Sitemiz, 5651 sayılı yasada tanımlanan yer sağlayıcı olarak hizmet vermektedir. İlgili yasaya göre, site yönetiminin hukuka aykırı içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu nedenle, sitemiz uyar ve kaldır prensibini benimsemiştir. Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan bir biçimde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahipleri veya meslek birlikleri, fatih(at)ilketkinlik.com mail adresinden bize ulaşabilirler. Şikayet yerinde görüldüğü takdirde ihlal olduğu düşünülen içerikler sitemizden kaldırılacaktır.Sitemiz hiçbir şekilde kar amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

üst