liste
liste1

Çocuğunuz sınava hazırlanıyor veli bülteni

Ekleyen: ilketkinlik | Okundu : 475
Kategori : Rehberlik Slayt Gösterileri ve Sunumları

ÇOCUĞUNUZ SINAVA HAZIRLANIYOR!...

Çocuğunuzu sınava hazırladığınız bu dönemde anne baba ve eğitimciler olarak fark edemediğimiz bazı noktalar olabilmektedir. Çocuğun başarısı onları sürekli destekleyen ve hayata hazırlamayı görev edinen anne babalara gurur vermektedir.

Bu zorlu süreçte bizlerin istek, beklentileri onlar için aşırı bir yük olabilmektedir. Anne babanın beklentilerinden ziyade çocuğun beklentilerini ön plana almak atılabilecek en önemli adımlardan birisidir. Kapasitesinin üzerinde ve onların ilgilerinden farklı beklentiler çocukları aşırı zorlamakta ve mutsuz edebilmektedir. Bunun yanı sıra başarıya verilen değer onlarda özgüven değil ya başaramazsam kuşkusu kazandırmaktadır. Bu nedenle çocuklarımıza başarıları için değil, kendisi için değer verdiğinizi her zaman belirtmelisiniz.

Çocuğunuz sınava hazırlanıyor veli bülteni

Unutmayalım ki; hayattaki sınavlar, sadece fen lisesine ya da üniversiteye girmek için verilmez. Hayatın her anı bir sınavdır ve hepsini kişiliğimizin değerleriyle vermemiz asıl olmalıdır. Çocuklarımıza destek olabilmek için onları gerçekten tanımanın çok önemi vardır. Çocuklarımızı tanımanın yolu, onlarla iletişimimizi arttırmak, onları dinlemek ve onlara değer vermekten geçer.

Çocuklarımızın duygularını ve düşüncelerini paylaşmalı, kendi duygu ve düşüncelerinizi de onlara aktarmalısınız. Çocuklarınızı dinleyin, anlayın ve hayatı onlarla paylaşın. Birini yeterince tanımak oldukça karmaşıktır ama ödülü de "birbirinizi anlamak ve sevmek" olarak çok değerlidir. Bütün bunlar bize sınava sadece çocukların değil anne-babaların da girdiğini göstermektedir. Anne-babalar da; en az çocuklar kadar, bazen onlardan da fazla kaygılı olabilmekteler. Hiç kuşkusuz bu sınavlar önemli. Ancak daha da önemli olan, çocuklarımızın kendisidir.

Çocuklara "doğru ve onların başarısını arttırabilecek şekilde" destek verebilmeniz için bazı öneriler:

- Çocuklarınızın okul, sınav, başarı ve devam durumunu takip edin.

- Çocuklarınızın evde verimli ders çalışabilmesi için uygun bir ortam hazırlayın.

- Öğrencilerinizin arkadaş gurubunu ve onlarla olan ilişkilerini kontrol edin.

- Cep telefonu, bilgisayar ve televizyon konusunda sınırlayıcı olun.

- Çocuklarınızla diyaloğunuzda sert, kırıcı ve eleştirici olmamaya özen gösterin.

- Kaygı, çocuğun yakın çevresindeki insanların kaygılı olması ve beklenti düzeyinin yüksek olmasıyla artar. Bu nedenle sınava karşı gerçekçi yaklaşın ve kaygılarınızı çocuğa yansıtmayın.

- Güven verici, rahatlatıcı, motive edici sözler kullanın.

- Çocuğunuzu başkalarıyla kıyaslamayın. Her çocuk kendi kapasitesine ve yeteneklerine göre değerlendirilmelidir.

- Sürekli "ders çalış", "hadi odana git" demeyin. Bu onun inatlaşmasına ve ders çalışmamasına neden olacaktır.

- Çocuğunuzun başarısı düştüğü zaman hemen yargılamayın önce nedenlerini öğrenin ve çözüm bulmasında yol gösterici olun.

- Önemli olan onun sevilip sayıldığı bir ortamda olduğunu hissetmesidir. Bunu sözlü olarak ifade edin.

- Sonuçlar ne olursa olsun yanlarında olduğunuzu ve onlara değer verdiğinizi göstermelisiniz.

Çocuğunuz sınava hazırlanıyor veli bülteni

Sınavların asla bir dönüm nokrası olmadığına, yaşantıdaki amaçlara ulaşmayı kolaylaştıracak bir araç olduğuna ilk önce siz inanmalısınız. Daha sonra bu fikri çocuklara benimsetmeli ve bu fırsatı iyi kullanabilmeleri için doğru biçimde destek olmalısınız.

Gelin başlangıç olarak bugünü seçelim. Okul-veli işbirliği ile çocuklarımız için elele verelim.

• İlketkinlik Online Test Merkezi

• İlketkinlik Eğlence Merkezi

Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir. Sitemiz, 5651 sayılı yasada tanımlanan yer sağlayıcı olarak hizmet vermektedir. İlgili yasaya göre, site yönetiminin hukuka aykırı içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu nedenle, sitemiz uyar ve kaldır prensibini benimsemiştir. Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan bir biçimde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahipleri veya meslek birlikleri, fatih(at)ilketkinlik.com mail adresinden bize ulaşabilirler. Şikayet yerinde görüldüğü takdirde ihlal olduğu düşünülen içerikler sitemizden kaldırılacaktır.Sitemiz hiçbir şekilde kar amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

üst