liste
liste1

Çok Partili Hayat Konu Anlatımı ( Soru - Cevap Şeklinde )

Ekleyen: ilketkinlik | Okunma Sayısı: 1516

Çok Partili Hayata niçin geçilmek istenmiştir?
Amasya genelgesinde millet egemenliğinde bir devlet kurulacağı söylenmiş ve 1920'de TBMM açılarak halkın istekleri meclise gelir olmuştu. Demokrasinin özellikleri Hürriyet eşitlik egemenlik ve siyasi partilerden oluşurdu. Bunlarda hürriyet eşitlik egemenlik sağlanmış sadece siyasi partiler kalmıştı. Bunu gerçekleştirmek için Siyasi partilerin kurulması gerekiyordu.


Cumhuriyet Halk Partisi nasıl kurulmuştur?
İlk TBMM de Kurtuluş savaşı kazanılmadan bazı gruplaşmalar olmuş ve Tesanüt İstiklal Islahat gibi gruplar olmuştu. Bu durum kararların hızlı alınmasını zorlaştırmıştır. M. Kemal tüm bu grupları Anadolu ve Rumeli Müdafai Hukuk adı altında birleştirdi.
Yeni seçimlerde kendi düşüncelerini açıklayarak bu düşüncede olanların milletvekili adayı olmasını sağladı ve 1 Nisan 1923'teki yeni mecliste çoğunluğu sağlayarak Anadolu ve Rumeli Mudafai Hukuk Grubu adını aldı. Daha sonra 9 Ağustos 1923te bu gruba Halk Fırkası adını verdi.
Önemi:Türkiye'nin ilk siyasi partisidir.


Terakkiperver Cumhuriyet fırkası niçin kurulmuştur?
1) Kazım Karabekir Rauf Ali Fuat gibi Komutanların Halk fırkasının inkılap hareketlerinden hoşlanmaması
2) Tek parti ile demokrasi olamayacağı düşüncesi.
3) Tek partide muhalefet olmamakta ve yaptıkları denetlenememekte idi.


Bu sebeplerden dolayı M. Kemal'in yakın arkadaşları Halk Fırkasından istifa ederek Terakkiperver(İlerici) Cumhuriyet Fırkasını kurdu.(17 Kasım 1924) Aynı zamanda askerlik görevlerinden de istifa ettiler.
İlk muhalefet partisi olan bu parti ekonomide libarelizmi istemiş inkılapçılık ve laiklik ilkelerine sıcak bakmamıştır.
Önemi: İlk  Çok Partili rejim denemesidir.


Terakkiperver Cumhuriyet partisi niçin kaldırılmıştır?
Şeyh Sait İsyanında  bu partinin elinin olduğu iddiası ile kaldırıldı.


Şeyh Sait İsyanı niçin çıkmıştır?
İngilizler ile Musul sorunumuz halledilememişti. İngilizlerin Türk ordusunun hazırlandığı sırada doğudaki halkı kışkırtması ile Cumhuriyet rejimine karşı olanlar ve Kürt topluluklar isyan etmiştir.


Şeyh Sait isyanı nasıl bastırıldı?
Bu isyanı fazla önemsemeyen Fethi Okyar hükümeti isyanın büyümesi ile istifa etti. Yeni Hükümeti İsmet İnönü kurdu ve 3Mart 1925 te Takrir-i Sükun Kanununu çıkardı. İsyanın ele başları tutuklanarak Hıyaneti Vataniye Kanununa göre İstiklal mahkemelerinde idamla cezalandırıldılar


Serbest Cumhuriyet Fırkası nasıl kurulmuştur?
1929'da dünyada ekonomik kriz olunca M. Kemal hem ekonomik alanda yeni fikirlerin ortaya atılarak hükümetin denetlenmesini istemesi hem de tam anlamı ile demokrasiye geçmek için arkadaşı Fethi(Okyar) Beye parti kurmasını istedi.
Fethi Beyde M. Kemalin halk partisi ile alakasının olmaması durumunda kuracağını söyleyerek 12 Ağustos 1930da partiyi kurmuştur.
Bu parti Cumhuriyetçilik laiklik milliyetçilik ve liberalizmi savunuyordu.


Serbest Cumhuriyet fırkası niçin kapatıldı?
Cumhuriyet yönetimini istemeyenlerin bu partiye katılımı ve kısa sürede büyümesi sonucu M. Kemal'i karşısına almak istemeyen Fethi bey partiyi kaldırmıştır17Kasım1930
Önemi: İkinci Çok partili hayat denemesidir ve başarısız olmuştur.

• İlketkinlik Online Test Merkezi

• İlketkinlik Eğlence Merkezi

Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir. Sitemiz, 5651 sayılı yasada tanımlanan yer sağlayıcı olarak hizmet vermektedir. İlgili yasaya göre, site yönetiminin hukuka aykırı içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu nedenle, sitemiz uyar ve kaldır prensibini benimsemiştir. Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan bir biçimde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahipleri veya meslek birlikleri, fatih(at)ilketkinlik.com mail adresinden bize ulaşabilirler. Şikayet yerinde görüldüğü takdirde ihlal olduğu düşünülen içerikler sitemizden kaldırılacaktır.Sitemiz hiçbir şekilde kar amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

üst