liste
liste1

Cuma Namazının Önemi Serbest Okuma Metni

Ekleyen: ilketkinlik | Okunma Sayısı: 934

Cuma Namazının Önemi

Yavrularım! Sakın cuma deyip de geçmeyin. Cuma namazının Müslümanlıkta büyük önemi vardır. Bakınız, beş vakit namaz farzdır. İnsan bunları evde, dağda, camide, her yerde kılabilir. Yeter ki temiz bir yer olsun! Yalnız da kılabilir, cemaatle de kılabilir. Ama cemaatle kılmanın çok sevabı vardır.

Cuma namazı böyle değildir. Onu mutlaka camide ya da namaz için ayrılmış özel bir yerde, cemaatle kılmak farzdır. Cumanın farzından önce hatip minbere çıkarak cemaate karşı bir hutbe okur yani Müslümanlara öğüt verir. Camideki cemaatin bunu dinlemesi farzdır. Bir Müslüman hiç olmazsa haftada bir defa dinlediği hutbe ile nasihat alacak, Allah'ın buyruklarını duyacak. Anlayana, bu cumalar ne büyük nimettir!

Yavrularım! Cuma çok mübarek bir gündür. Bir Müslüman, bu mübarek günde camiye giderek cemaatle namaz kılmalı, hutbe dinlemeli, Kur'an dinlemeli, din kardeşleriyle birlikte Hakk'ın divanına durmalı, böylece yüreğinin pasını silmelidir.

Cuma gününü her Müslüman büyük bir sevinç ile karşılamalıdır. Cuma için hazırlanmak, tepeden tırnağa kadar yıkanmak çok faziletli ve sevaptır. Hastalık ve buna benzer bir özür olmadıkça cuma namazından geri kalmamak gerekir!
A. Hamdi AKSEKİ

• İlketkinlik Online Test Merkezi

• İlketkinlik Eğlence Merkezi

Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir. Sitemiz, 5651 sayılı yasada tanımlanan yer sağlayıcı olarak hizmet vermektedir. İlgili yasaya göre, site yönetiminin hukuka aykırı içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu nedenle, sitemiz uyar ve kaldır prensibini benimsemiştir. Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan bir biçimde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahipleri veya meslek birlikleri, fatih(at)ilketkinlik.com mail adresinden bize ulaşabilirler. Şikayet yerinde görüldüğü takdirde ihlal olduğu düşünülen içerikler sitemizden kaldırılacaktır.Sitemiz hiçbir şekilde kar amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

üst