liste
liste1

Dikiş Makinasını Kim İcat Etmiştir - Dikiş Makinasının Bulunuşu Hakkında Bilgi

Ekleyen: ilketkinlik | Okunma Sayısı: 1488

Dikiş bütün insanlık için öylesine önemli bir şeydi ki bu alanda pratik kolaylıklar ve seri yapım sağlayacak bir makinenin icadı kaçınılmaz bir sonuçtu. İşte bu noktada dikiş makinesinin kimin tarafından icat edildiği sorusu karşımıza çıkmaktadır.

 

Dikiş makinesinin icadının tarihçesi gerçekten tam anlamıyla trajiktir. İlk dikiş makinesi Thomas Saint adında bir İngiliz tarafından icat edilmiştir. 1790 yılında Thomas Saint daha ziyade deri üzerinde çalışmak amacıyla tasarlanmış bir makinenin patentini (buluş ruhsatını) aldı. Fakat hiç kullanılmayan bu makine mucidine en ufak bir yarar sağlamadı.

 

Daha sonra 1830 yılında Barthelemy Thimmonier adındaki yoksul bir Fransız terzisi modern makinelere daha çok benzeyen bir dikiş makinesi icat etti. Bu makine Fransada kullanıldı. Ancak el dikişiyle geçinen kalabalık topluluklar işlerini kaybetmek korkusuna kapıldılar.Makinelerin yapıldığı atölyeleri bastılar. Yerle bir ettiler. Thimmonier tam bir yoksulluk içinde öldü.

 

Hemen hemen aynı tarihte New Yorkta Walter Hunt adında bir adam kan camsı eğri bir iğneyle çalışan bir dikiş makinesi icat etmişti. Bu iğnenin ucunda bir delik vardı. İpliğin ilmiği bu delikten geçiyordu. Fakat Walter Hunt makinesi için patent almamak hatasını işledi.

 

Böylece 1851 yılı gelip çattı. New Yorkun ünlü eğlence merkezi Broadwaydeki "Orpheum" Tiyatrosunda yeni sahnelenecek bir operanın kostümleri hazırlanıyordu. Kostümleri hazırlamakla görevli iki dikişçi kız üzüntünün ağır bastığı bir telaş içindeydiler. Başrolü oynayacak sopranonun kostümü oyunun başlamasına iki saat kaldığı halde yetiştirilememişti. O esnada orta boylu esmer bir adam ilgililerin yanına geldi ve kostümü "yarım saat sonra" getireceğini söyledi. Nitekim bu sözünü gerçekleştirdi de.

 

Orta boylu esmer adamın adı İsaac Singerdi. Amerikaya Hollandadan göç etmişti. Mekanik işlere büyük merakı vardı. Önceleri küçük bir atölye açmış sonra işini genişleterek Bostonda bir fabrika kurmuştu. Halen elinde kendi tarafından tasarlanıp yapılmış bir dikiş makinesi vardı. İsaac Singerkendi yapımı dikiş makinesi için patent de almıştı. Fakat Elias Howe adında bir başkası ortaya çıkarak İsaac Singeri kendi buluşunu çalmakla suçladı. Avukatı George Blissin aracılığıyla büyük bir tazminat istedi.

 

Böylece açılan mahkeme tam üç yıl sürdü.Sonunda mesele anlaşıldı. Howeun elindeki makineon iki yıl önce tanımış olduğu Walter Hunta aitti. Walter Huntkendi buluşu olan makinenin planını Elias Howea vermişti. Daha önce de belirttiğimiz gibi.Huntın makinesi mekikliydi. Oysa İsaac Singerinki tamamen farklı geliştirilmiş bir dikiş makinesiydi.

 

Duruşmalar sonundadavayı İsaac Singer kazandı. Günümüzde en yaygın ölçüde kullanılan dikiş makineleri de onun adını taşımaktadır.

• İlketkinlik Online Test Merkezi

• İlketkinlik Eğlence Merkezi

Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir. Sitemiz, 5651 sayılı yasada tanımlanan yer sağlayıcı olarak hizmet vermektedir. İlgili yasaya göre, site yönetiminin hukuka aykırı içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu nedenle, sitemiz uyar ve kaldır prensibini benimsemiştir. Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan bir biçimde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahipleri veya meslek birlikleri, fatih(at)ilketkinlik.com mail adresinden bize ulaşabilirler. Şikayet yerinde görüldüğü takdirde ihlal olduğu düşünülen içerikler sitemizden kaldırılacaktır.Sitemiz hiçbir şekilde kar amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

üst