liste
liste1

Diş Hekimliği Mesleği Hakkında Kısa Bilgiler

Ekleyen: ilketkinlik | Okundu : 3842
Kategori : Çeşitli Eğitim Kaynakları

Diş hekimliği, azdiş ve dudaklardan oluşan ağız boşluğu ve çevre dokularının hekimidir. Bu mesleği icra etmek isteyen kişiler de 5 yıllık bir süreçten oluşan diş hekimliği eğitimi alarak Diş Hekimi Diploması adı verilen yüksek lisans diplomasına sahip olan Diş hekimleridir.

 

Diş hekimliği fakültesini bitirerek diş hekimliği yapmaya hak kazanan işi ağızdiş ve çevre dokulara her türlü müdahaleyi yapmaya yetkin kişidir.Bunun yanı sıra 8 alt branşı olan diş hekimliğinin her hangi bir dalını seçerek bu dalda en az 4 senelik bir eğitim daha alıp sadece o dal üzerine hekimlik yapabilir.

 

Öğretiminin ilk iki yılında genellikle Biyoloji, Kimya, Fizik, Matematik gibi temel bilim dersleri verilir. Daha sonraki yıllarda okutulan lisans programına özgü dersler ise genellikle bu temel derslerle dolaylı olarak ilgilidir.Diş hekimliği fakültelerinin son üç yılında desler çoğunlukla uygulamalı olarak yapılır.


Gereken Nitelikler

Diş hekimliği programına girebilmek için üstün bir akademik yeteneğin yanı sıra fen derslerinde başarılı olmak gerekir. Diş hekimliği eğitiminin uygulamalı kısmı el ve parmak becerisi uzay ilişkileri yeteneği ve estetik görüş gerektirmektedir.

 

Bir diş hekimi hastaları ile iyi ilişki kurabilmeli onların güvenini kazanabilmelidir. Bunun için diş hekimi olmayı düşünen bir kimsenin hoşgörülü güleryüzlü olması ve insanlara içten ilgi duyması gerekir. Ayrıca bir diş hekiminin uzun süre ayakta çalışabilmesi için bedence güçlü olması beklenir. Diş hekimliği eğitimi oldukça masraflı bir eğitimdir. Öğrenciler uygulamalarda kullanacakları alet ve gereçleri kendileri sağlamak durumundadırlar ve bu da oldukça ağır bir mali yük getirmektedir.


Mezunların Kazandıkları Unvan ve Yaptıkları İşler

Diş hekimliği programının ilk iki yılını başarı ile tamamlayan öğrenciye "Temel Diş Hekimliği Bilimlerinde Önlisans Diploması" beş yıllık diş hekimliği fakültesini bitiren öğrenciye ise "Diş Hekimliği Yüksek Lisans Diploması" ve "Diş Hekimi" unvanı verilir.

 

Diş hekimi kliniğe gelen hastanın şikayetlerini dinler hastayı muayene eder gereğinde rahatsızlık veren bölgenin filmini çeker ve sağlıksız dişi saptar; dişin durumuna göre gereken tedaviyi yapar takma diş yapmak için ağız boşluğunun ölçüsünü alır takma dişi yapar veya yaptırır yapılan dişi ağız boşluğuna yerleştirir çarpık ve eğri dişleri düzeltmek için dişler üzerine ve çenelere bant tel vb. düzenekler koyar diş etleri hastalıklarını ilaç ya da ameliyatla tedavi eder. Diş hekimleri günümüzde yukarıda saydığımız işlerin herhangi birinde uzmanlaşmaktadırlar.


Çalışma Alanları

Diş hekimleri serbest çalışabilecekleri gibi bir devlet kuruluşunda da görev alabilirler.

 

Muayenehane açacak bir diş hekiminin önce Türk Tabibler Odasına başvurması Sağlık Bakanlığından muayenehane açma izni alması ve durumu Maliye ve Gümrük Bakanlığına bildirmesi gerekir. Resmi ve özel hastanelerde veya dispanserlerde çalışmak isteyen diş hekimleri ilgili kurumlara başvurur ve açık yerlere tayin edilirler. Diş hekimleri Türk Tabipler Odasına üye olmak zorundadırlar. Diş hekimlerinin bir kısmı da uzmanlık eğitimi görüp üniversitelerde görev almaktadırlar.

 

Serbest çalışmak isteyen bir diş hekiminin muayenehane açacak alet ve malzeme alacak kadar sermayesi olmalıdır.

Sitemizde Online Test Çözün

İlketkinlik Eğlence Merkezi

Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir. Sitemiz, 5651 sayılı yasada tanımlanan yer sağlayıcı olarak hizmet vermektedir. İlgili yasaya göre, site yönetiminin hukuka aykırı içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu nedenle, sitemiz uyar ve kaldır prensibini benimsemiştir. Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan bir biçimde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahipleri veya meslek birlikleri, fatih(at)ilketkinlik.com mail adresinden bize ulaşabilirler. Şikayet yerinde görüldüğü takdirde ihlal olduğu düşünülen içerikler sitemizden kaldırılacaktır.Sitemiz hiçbir şekilde kar amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

üst