liste
liste1

Dünya'nın şekliyle ilgili bilim adamlarının farklı görüşleri - 3. Sınıf

Ekleyen: ilketkinlik | Okunma Sayısı: 1381

THALES (TALES)
Milattan önce 6. yüzyılda Milet'te (Aydın) yaşamıştır. Thales, Dünya'nın daire şeklinde olduğunu ve etrafının sularla çevrili olduğunu düşünüyordu.

PİSAGOR
Pisagor, Dünya'nın Güneş etrafında döndüğünü ve yuvarlak olduğunu ileri süren ilk kişiydi. Ancak Pisagor'un bu dediğine bilimle uğraşan kişilerin dışında inanan olmamıştı.

ARİSTO
Milattan önce 4. yüzyılda Makedonya'da yaşamıştır. Pisagor'dan iki yüzyıl sonra Aristo, gözlemleri sonunda Dünya'nın yuvarlak olduğunu kanıtladı.

BİRÛNİ (973-1048)
Orta Asyalı büyük Türk bilginidir. Dünya'mızın küreye benzediğini söylemiştir. Dünya'nın çapını bulmak için çalışmalarda
bulunmuştur. Birûni'nin tespit ettiği değerler bugünkü rakamlara çok yakındır. Birûni, Amerika kıtasının var olduğunu Chrostopher Colombus'dan (Kristof Kolomb) 500 sene evvel haber vermiştir.

İDRÎSÎ (1100-1166)
İdrîsî, Dünya'nın küre şeklinde olduğunu düşünüyordu. İdrîsî'nin çizdiği dünya haritası, o güne kadar bilinen en iyi dünya haritası örneğidir. Onun çizdiği dünya haritalarından Avrupalı kâşifler de faydalanmıştır. İdrîsî'nin haritalarının
Amerika'nın keşfi sırasında Kolomb tarafından kullandığı düşünülmektedir.

NİKOLAUS COPERNUCUS (NİKOLAS KOPERNİK) (1473-1543)
Güneş'in, Dünya'nın etrafında dönmediğini, Dünya'nın ve hatta gezegenlerin de Güneş'in etrafında döndüğünü ileri sürmüştür.

CHROSTOPHER COLOMBUS
Maceraperest bir denizci olan Kristof Kolomb Dünya'nın yuvarlak olduğunu kitaplardan okumuştu. 1492 yılında 3 küçük gemi ile birlikte yola çıktı. Devamlı batıya doğru gitti. Hindistan'a ulaştığını zannetti ama gittiği yer Amerika kıtasıydı. Eğer dünya yuvarlaksa yönünü değiştirmeden başladığı yere tekrar geleceğini biliyordu. Ama bunu başaramadan öldü. Ancak gemilerinden biri yola devam etti. Dünya'nın çevresini dolaşmış oldu.

GALİLEO GALİLEİ (GALİLE GALİLE) (1564-1642)
İcat ettiği teleskopla gök cisimlerini incelemiş, önemli astronomi keşifleri yapmıştır. Yaptığı gözlemlerle Kopernik'in
"Dünya ve diğer gezegenler, Güneş'in etrafında dönüyor." iddiasını desteklemiştir.

FERDİNAND MAGELLEAN (MACELLAN)
Macellan, dünyanın çevresini dolaşan ilk denizcidir. Bu seyahatleri sayesinde hem Dünya'nın yuvarlak olduğu ispatlanmış hem de Dünya'nın çevresinin uzunluğu belirlenmiştir.

• İlketkinlik Online Test Merkezi

• İlketkinlik Eğlence Merkezi

Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir. Sitemiz, 5651 sayılı yasada tanımlanan yer sağlayıcı olarak hizmet vermektedir. İlgili yasaya göre, site yönetiminin hukuka aykırı içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu nedenle, sitemiz uyar ve kaldır prensibini benimsemiştir. Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan bir biçimde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahipleri veya meslek birlikleri, fatih(at)ilketkinlik.com mail adresinden bize ulaşabilirler. Şikayet yerinde görüldüğü takdirde ihlal olduğu düşünülen içerikler sitemizden kaldırılacaktır.Sitemiz hiçbir şekilde kar amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

üst