×
liste
liste1

Elektrikli araç - gereçler ve görevleri, elektrik kaynakları

Ekleyen: ilketkinlik | Okunma Sayısı: 411
Kategori : 3. Sınıf Hayat Bilgisi Etkinlikleri

Elektrikli araç - gereçler ve görevleri

Elektrik bir enerji çeşididir. Elektrik enerjisi ile çalışan birçok alet, makine ve cihaz hayatımızın çeşitli alanlarında (evde, okulda, sanayide, hastanede…) kullanılmaktadır.

Elektrik enerjisi çeşitli cihazlarda diğer enerji türlerine (ısı, ışık, ses, hareket…) dönüşebilir. Günlük hayatımızda sıklıkla kullandığımız elektrikli araçları üçe ayırabiliriz.

1. Isınma Amaçlı : Bulunduğumuz mekanları ısıtmak için kullandığımız ısıtıcı, ütü, elektrikli soba ısınma amaçlı kullandığımız elektrikli araçlardır.

2. Aydınlatma Amaçlı : Güneş ışığının aydınlatma için yetersiz olduğu durumlarda ve gecelerde elektrikli aydınlatma araçları kullanırız. Ampuller, florsan lambalar, soksak lambaları, led ışıklar… aydınlatmada kullandığımız araçlardır.

3. Evlerde hayatımızı kolaylaştırmak için : Günlük hayatımızı kolaylaştırmak için kullandığımız bulaşık makinesi, çamaşır makinesi, fırın, buzdolabı, süpürge, mikser… elektrikle çalışan aletlerdir.

Elektrik iletişimde, sağlık alanında, eğitimde, sanayide, soğutma ve ısıtmada, aydınlatmada, ulaşımda olmak üzere hayatımızın birçok alanında kullanılmaktadır. Bu nedenle elektrik kesintileri birçok işimizin aksamasına neden olmaktadır.

Elektrik Kaynakları

Elektrik tek bir kaynaktan üretilmektedir. Elektrik enerjisinden farklı kaynakları bulunmaktadır. Bu kaynakların bazıları çok güçlü bazıları çok düşük elektrik üretmektedir.

Günlük hayatta kullandığımız araçların hepsi aynı kaynakla çalışmaz çünkü her aracın kaynağı farklıdır. Elektrik üreten kaynaklar kendi aralarında 4'e ayrılır.

1. Şehir elektriği
2. Pil
3. Batarya
4. Akü

1. Şehir elektriği

Elektrik santrallerinde üretilir ve özel yerleşim yerlerine taşınır. Çok güçlü bir elektrik kaynağı olan şehir elektriği prizlere kadar ulaşmaktadır. Cihazları çalıştırmak için fişleri prizlere takmak gerekir. Elektrik üreten yerlere elektrik santralleri denir.

Bu santraller :
1.Hidroelektrik santralleri (Su gücü ile elektrik üretilir.)
2.Termik santraller ( petrol, kömür,doğalgazdan sağlanan ısı enerjisi ileelektrik üretir.)
3.Nükleer santraller( uranyum ile elektrik üretilir.)
4.Rüzgar santralleri ( rüzgar gücü ile elektrik üretilir.)

Evlerimizdeki,televizyon, buz dolabı, fırın, ütü, süpürge, bulaşık makinesi, mikser, bilgisayar… şehir elektriği ile çalışır.

2. Pil

Şehir geriliminden daha düşük gerilimle çalışan alet ve araçlarda pil kullanılır. Pil düşük miktarda elektrik enerjisi üreten kaynaklardır. Piller kulanım amaçlarına ve yerine göre farklı büyüklükte olabilir.

Evlerde el feneri, saat, kumanda, radyo gibi araçlarda pil kullanılır. Bu aletlerin şehir gerilimi ile çalıştırmak tehlikelidir. Pillerin belli bir kullanım ömrü vardır. Biten piller yenileri ile değiştirilmelidir. Şarjlı piller tekrar tekrar kullanılabildikleri için tercih edilmelidir.

Alassandro Valta: ilk pili icat eden fizikçidir.

3. Batarya

En az iki pilin bir araya getirilmesiyle oluşturulan elektrik enerjisi kaynağıdır. Pilden fazla şehir geriliminden daha az akım oluşturmaktadır. Cep telefonu, tablet, dizüstü bilgisayar, telsizde kullanılır.

4. Akü

Pillere göre daha güçlü elektrik kaynaklarıdır. Otomobil, uçak, motosiklet,… gibi motorlu araçların elektrik ihtiyacı akülerden sağlanır. Ayrıca bunların dışında şehir geriliminin olmadığı durumlarda jeneratörler benzin ve mazot gibi kimyasal maddelerden elektrik üretirler.

• İlketkinlik Online Test Merkezi

• İlketkinlik Eğlence Merkezi

Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir. Sitemiz, 5651 sayılı yasada tanımlanan yer sağlayıcı olarak hizmet vermektedir. İlgili yasaya göre, site yönetiminin hukuka aykırı içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu nedenle, sitemiz uyar ve kaldır prensibini benimsemiştir. Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan bir biçimde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahipleri veya meslek birlikleri, fatih(at)ilketkinlik.com mail adresinden bize ulaşabilirler. Şikayet yerinde görüldüğü takdirde ihlal olduğu düşünülen içerikler sitemizden kaldırılacaktır.Sitemiz hiçbir şekilde kar amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

üst