×
liste
liste1

Esrarlı Ada / Jules Verne Kitap Özeti

Ekleyen: ilketkinlik | Okunma Sayısı: 5887

Esrarlı Ada - Jules Verne Kitap Özeti
8 Mart 1865 yılında Pasifik Okyanusu’nda bir hortum garip uğultularla devam etmektedirBu hortumun içinde top gibi bir balon vardırBalonun içinde beş kişi vardırBalon denize çok yakındırBu yüzden yolcular ceplerindeki altın paralara varıncaya dek herşeyi denize atarlarYolcular en sonunda balonun sepetini atmaya karar verirlerBunun sonucunda balon yelken gibi rüzgarın etkisiyle yükselmeye başlar ve yolcuları bir adaya çıkarırBalonda beş kişi olan yolcular adada dört kişilerdirMühendis Smith ve onun köpeği olan Top kaybolmuştur.


1865 yılının şubat ayında Amerikan iç savaşı devam etmektedirKuzeyli General Grant Richmont kentini kurtarmak isterken bir çok subayı ile düşmanın eline esir olarak düşmüştürBu insanlar yardım almak için bu balona binmişlerdirAncak hortum bu insanları bu ıssız adaya düşürmüştürYolculardan biri Yüzbaşı Cyrus Smith’tirMühendis ve bilim adamıdırYolculardan diğeri New York Herald gazetesinde muhabirlik yapan Gideon Spilet’tirCyrus Smith yanındaki zenci uşağının özgürlüğünü bağışlamıştırAncak zenci uşak olan Nebukadnazar efendisini yalnız bırakmamıştırDiğer bir yolcu ise iyi bir denizci olan Pencroff’tur

Adaya ayak basan yolculardan denizci olan Pencroff hemen bir ada üzerinde olduklarını anlamıştırYolcular mühendisi arama işini geç olduğu için ertesi güne bırakmışlardırErtesi gün Nebukadnazar efendisini büyük bir umutla arar. Arkasında ise Pencroff Spilet ve Herbert gelirAncak hiç kimseyi bulamazlar. Arama bittikten sonra Pencroff’un bulduğu granit kayalardan oluşan mağarayı barınak olarak kullanırlar.

 

Ertesi gün yolcular havlama sesiyle uyanırlarBu duydukları ses Top’un sesidirHemen sesin geldiği yöne doğru giderler ve orada Top’u ve Cyrus Smith’i buldularErtesi gün kendini toplayıp ayağa kalkar ve daha sonra hep beraber adayı incelerlerYapılan incelemelerden sonra Cyrus Smith uzun süre daha bu adada kalacaklarını söylerYolcular bu adaya Lincoln adını verirler. Yolcular büyük bir beceriklilik sonucunda bıçak fırın körük demirçelik ve çelik baltalar yaparlar.

 

Bir gece Pencroff’un yiyeceğinin içinden bir kurşun çıkar ve çok şaşırırlarBunun sonucunda Smith bu adaya insan uğradığını düşünür.

 

Bir gün yiyecek bulma işinden dönenler barınaklarında birilerinin olduğunu anlarlarBarınağa bakarlar ve bir çok maymun görürlerMaymunların hepsi kaçar ancak bir tanesini kaçmayı başaramazYolcular bu maymunu eğitmeye karar verirler.


Bir gün Mühendis Smith sekstans yapar ve bulundukların yerin enlemini ve boylamını ölçerBulundukları yer 153 derece doğu ve 37 derece güney paraleli üzerindedirAncak atlasta bu ölçülerde bir yerin olmadığını görürlerBu ölçülere en yakın olan yer Tabor Adası’dır. Uzun bir süredir uğraştıkları gemiyi en sonunda yaparlar ve geminin adını 'Uğurlar Olsun' koyarlar.

 

Bir gün denizde bir şişe bulurlar. Şişede 'kazaya uğradım…Tabor Adası…153 derece boylam…37 derece güney enlemi' yazıyordurYolcular bu kazazedeyi bulmaya karar verirler. Ertesi gün Pencroff Herbert ve Spilet yla çıkarlarTabor Adası’nda kazazedeyi bulurlar ve kazazedeyi kendi adalarına getirirlerAdam adını Ayrton olduğunu söyler ve sözlerine şöyle devam eder:

 

-20 Aralık 1854 yılında İskoçyalı Lord Glenervan 'Duncan' adlı buharlı gemisiyle Avustralya önlerine demir attıGemide Fransız coğrafya bilgini lordun karısıİngiliz ordusundan bir yüzbaşı ve Kaptan Grant’ın çocukları olan bir genç kız ve çocuk vardıBir gün üzerinde boylamı yazmayan ancak enlemi 37 derece olan bir mesaj buldularİşte gemi Kaptan Grant’ı aramak için Avustralya’ya gelmiştiLord ve arkadaşları bir çiftliğe geldiBen bu çiftlikte çalışır gibi yapıyordumGerçek amacımız ise birer haydut olan arkadaşlarımızla çiftliği yağmalamaktı.

Lord’a Kaptan Grant’ın tayfalarında olduğumu söyledim ve gemide ayaklanma çıkardımDaha sonra Duncan’ı ele geçirmek istedimDuncan’ın kaptanına lordun ağzından bir mektup yazdırdımDaha sonra gerçek kimliğim anlaşılınca Melbourne’ye gelip mektubu Kaptan Austin’e verdimAncak Fransız coğrafya bilgini mektubu yanlış yazdı ve böylece ben de yakalandınLord Kaptan Grant hakkında bütün bildiklerimi anlatmamı istediOna karşılık ben de beni yalnız bir adaya bırakmalarını istedimLord sözünde durdu ve Tabor Adası’na bıraktıŞans eseri Kaptan Grant ve iki denizciyle bu adada karşılaştık.


Bir gün adaya gelen korsanlar Ayrton’ı kaçırırlar ve adanın her yerini yakarlarBu sırada incelemede olan yolculara bir not gelir ve Ayrton’ı ararlar ve onu bir kulübede bulurlarKorsanlar ise ölürlerAyrton’ın korsanların nasıl öldüğüne bir anlam veremez.


Bir sabah dağın zirvesinden beyaz dumanların yükseldiğini görürlerSmith 'yanardağ faaliyetini gösterecek' derMühendis teller yardımı ile bir telgraf yapar ve telgraftan 'çabuk çiftliğe gelin' diye bir mesaj gelirYolcular hep birlikte çiftliğe giderlerDev bir mağaranın içine girerlerKayığa binip bir gemiye yaklaşmışlardır

 

Geminin içine giren yolculardan Mühendis Smith:
-Kaptan Nemo!Bizi çağırmıştınız işte geldik
-Demek adımı biliyorsun
-Sadece bu kadar da değilGeminizin adı da Natilus

 

Kaptan Nemo sinsi bir hastalığın pençesi altındaydıKaptan Nemo öyküsünü anlatır ve sonra 'Eee!şimdi söyleyin bakalım benim hakkımda ne düşünüyorsunuz?' der ve ölür.


Dışarı çıktıktan sonra Smith yanardağın faaliyete geçeceğini söylerErtesi gün yanardağda büyük bir patlama olurTam patlama sırasında Ayrton Duncan gemisini görürDuncan gemisi Kaptan Grant’ın oğlu Robert’ın yönetimindeydiKaptan Robert Kaptan Nemo’nun büyük bir fedakarlık yaparak Tabor Adası’na bir mesaj bıralır. Robert da bu mesaja göre bu adaya gelir ve bütün yolcuları alıp Amerika’ya geri getirir
Amerika’ya gelen yolcular burada da birbirlerinden ayrılmazlar.


Geniş bir çiftlik alarak burada çalışırlarSpilet de 'Yeni Lincoln Postası' adıyla yeni bir gazete çıkarır
Bu yolcular kalan hayatlarına böyle güzel bir macera eklemiş oldular.

 

3)Kişiler:
General Grant Cyrus Smith Gideon Spilet Nebukadnazar Pencroff Herbert Ayrton Kaptan Nemo RobertTop

 

4)Ana düşünce:
Bazı kişiler sevdikleri kişiler için bir çok engeller aşarlarBazen ise bu engelleri aşmak için bir çok kayıp verirler
Ancak bu kayıplar bu kişileri hiç etkilemezÇünkü o kişiler bu iyilikleri kayıp vereceklerini bildikleri halde yapmışlardır

 

5)Yapıtın dili:Türkçe

 

6)Genel Yargı:Her türlü şekilde engeller aşılabilir ve o engellerden doğan sonuçlara katlanılabilir

SON EKLENEN YAZILAR
Web tasarımı ve programlama 2. dönem 2. uygulama sınavı ve cevapları 2017 - 2018Veritabanı Organizasyonu 2. Dönem 2. Yazılı Soruları ve Cevapları 2017 - 2018Güvenli İnternet Sunusu2018 MEB LGS Nitelikli okulların listesiDeğerler Eğitimi İle İlgili Özlü Sözler
KADIN ÜST GİYSİLERİ DİKİMİ KURS PLANIANA DİLDE İLETİŞİM KURS PLANI12. sınıf Nesne tabanlı programlama 1. dönem 2. yazılı soruları 2017 - 201810. sınıf programlama temelleri 1. dönem 2. yazılı sınavı 2017 - 201810. sınıf paket programlar 1. dönem 2. uygulama sınavı 2017 - 2018
11. Sınıf Web tasarımı ve programlama 1. dönem 2. uygulama sınavı 2017 - 201811. Sınıf Veritabanı Organizasyonu 1. dönem 2. yazılı sınavı 2017 - 2018Derslerde Başarılı Olmak İçin Ne Yapmalıyım2017 - 2018 Web tasarımı ve programlama BEP Yıllık Planı2017 - 2018 Veritabanı Organizasyonu BEP Yıllık Planı
2017 - 2018 Temel Elektronik ve Ölçme BEP Yıllık Planı2017 - 2018 Bilişim Teknik Resmi BEP Yıllık Planı2017 - 2018 Programlama Temelleri BEP Yıllık Planı2017 - 2018 Paket Programlar BEP Yıllık Planı2017 - 2018 Grafik ve Animasyon BEP Yıllık Planı
2017 - 2018 Bilişim Teknolojilerinin Temelleri BEP Yıllık PlanıNesne Tabanlı Programlama 1. dönem 1. yazılı (3 saatlik)İnternet programcılığı 1. dönem 1. yazılı 2017 - 20182017 - 2018 Paket programlar yıllık planı2017 - 2018 Nesne tabanlı programlama yıllık planı ( 3 saatlik )

Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir. Sitemiz, 5651 sayılı yasada tanımlanan yer sağlayıcı olarak hizmet vermektedir. İlgili yasaya göre, site yönetiminin hukuka aykırı içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu nedenle, sitemiz uyar ve kaldır prensibini benimsemiştir. Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan bir biçimde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahipleri veya meslek birlikleri, fatih(at)ilketkinlik.com mail adresinden bize ulaşabilirler. Şikayet yerinde görüldüğü takdirde ihlal olduğu düşünülen içerikler sitemizden kaldırılacaktır.Sitemiz hiçbir şekilde kar amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

üst