liste
liste1

Görüşme ( Mülakat ) Nedir, Görüşmenin Amaçları, Görüşmede Uyulması Gereken Kurallar Nelerdir Konu Anlatımı

Ekleyen: ilketkinlik | Okunma Sayısı: 1557

GÖRÜŞME YAPMA (MÜLAKAT)
Herhangi bir konuda bilgi almak ya da belli bir işi gerçekleştirmek amacıyla; ilgili kimselerle yapılan karşılıklı konuşmalara görüşme (mülakat) denir.


Görüşme iki amaçla yapılır:
1.   Bilgi ya da görüş almak amacıyla yapılan görüşmeler:
Bilim, felsefe, sanat, dil, teknik, tarım vb. alanlarda yetkili olan kimselerle yapılan karşılıklı ko-
nuşmalardır. Bu tür görüşmeler, bir bilim adamının çalışma yöntemini öğrenmek; bir dil sorununu aydınlığa çıkarmak; yeni bir sanat akımından kamuoyunu haberli kılmak; teknik bir konu hakkında bilgi edinmek amacıyla yapılır.
Son zamanlarda, ülkemizde, güncel sorunlardan bilimsel konulara değin  her alanda görüşme yapılmakta; bunlar gazetelerde, dergilerde, radyo ve televizyonda yayınlanmaktadır.


2.   Belli bir işi gerçekleştirmek amacıyla yapılan görüşmeler:
Belli bir toplumda yaşayan her insan, toplumsal varlığını sürdürmek için, çeşitli işleri gerçekleştirmek  zorunluluğu duyar. Sözgelimi, öğrenci öğretmenle; işçi işverenle; memur amirle; subay erle; usta çırakla görüşmek, belli işleri gerçekleştirmek ister.


Bu tür görüşmeler yapılırken;
• Amacımızı açık bir dille ortaya koymalıyız.
• Davranışlarımızda ölçülü olmalıyız.
• Heyecanlanmadan, çekinmeden, doğal ve içten bir dille konuşmalıyız.
• Kendimizi övmemeliyiz.


Görüşme Yaparken Uyulması Gereken Kurallar:
1. Görüşmeden önce kendisiyle görüşülecek kişiye doğrudan doğruya, mektupla ya da telefonla başvurup görüşme dileğinde bulunmalı; görüşmenin konusunu, yerini, gün ve saatini saptamalıdır.


2. Görüşme gününden önce, “görüşme konusuyla ilgili” ayrıntılı bilgi edinmeli; görüşülecek kişiye yöneltilecek soruları hazırlamalıdır.


3. Görüşme günü, tam zamanında, görüşme yerinde bulunmalı; önceden hazırlanan sorular, görüşülecek kişiye uygun bir dille sorulmalıdır. Gerekirse, konunun iyice açığa çıkarılması için yeni, ek sorulardan da yararlanılmalıdır.


4. Görüşme sırasında, görüşleri alınan kişiyi yormamaya, bıktırmamaya özen göstermelidir.


5. Görüşme sırasında, sorularımıza verilen cevapların önemli ayrıntıları eksiksiz olarak yazılmalı; olanak varsa, görüşmeyi teyple saptamalı; sonra yazıya çekmelidir.


6. Görüşmeyi yazıya çekerken, cümlelerin açık, duru ve yalın olmasına dikkat etmeli; doğrudan anlatım bulunan bölümlerde konuşma işareti ( - ) ya da tırnak işaretinden ( “ “ ) yararlanılmalıdır.  

• İlketkinlik Online Test Merkezi

• İlketkinlik Eğlence Merkezi

SON EKLENEN YAZILAR
2016 - 2017 PANO SENE BAŞI 1. DÖNEM DAL ZÜMRESİELEKTRİK TESİSATI VE PANO "PANO" 2016-2017 YILLIK PLANIELEKTRİK TESİSATI VE PANO ZATE 2016-2017 YILLIK PLANI2016 - 2017 İnternet Programcılığı Yıllık Planı2016 - 2017 Grafik ve Animasyon Yıllık Planı
2016 - 2017 Açık Kaynak İşletim Sistemi Yıllık Planı2016 - 2017 Nesne Tabanlı Programlama Yıllık Planı ( 3 saatlik )2016 - 2017 Programlama Temelleri Yıllık Planı ( 3 - 4 Saatlik )2016 - 2017 Temel Elektronik ve Ölçme Yıllık Planı2016 - 2017 Bilişim Teknolojilerinin Temelleri (BTT) Yıllık Planı
2016 - 2017 Web Tasarım ve Programlama Yıllık Planı ( 10 - 12 Saatlik )2016 - 2017 Veritabanı Organizasyonu Yıllık Planı ( 2 - 3 Saatlik )2016 - 2017 Paket Programlar Yıllık Planı2016 - 2017 Bilişim Teknik Resmi Yıllık Planı2016 - 2017 Bilişim Teknolojileri alan zümre toplantı tutanağı
2015 - 2016 Bilişim Teknolojileri Alanı Sene Sonu Zümre Toplantı Tutanağı10. Sınıf Programlama Temelleri 2. Dönem 2. Yazılı Sınavı ve BEP4. sınıf matematik olasılık soruları3. Sınıf matematik sıvı problemleri ( 29 adet )2. Sınıf Matematik dört işlem, simetri, bölme işlemi, çıkarma işleminde verilmeyenler testi
4. Sınıf Türkçe 2. Dönem 3. Yazılı Soruları 2016Eba derste yaprak test paylaşımı resimli anlatımMantığın alanı ve ilkeleri konu anlatımı12. Sınıf Mesleki yabancı dil 2. dönem 2. yazılı soruları 112. Sınıf Mesleki yabancı dil 2. dönem 1. yazılı soruları 2

Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir. Sitemiz, 5651 sayılı yasada tanımlanan yer sağlayıcı olarak hizmet vermektedir. İlgili yasaya göre, site yönetiminin hukuka aykırı içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu nedenle, sitemiz uyar ve kaldır prensibini benimsemiştir. Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan bir biçimde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahipleri veya meslek birlikleri, fatih(at)ilketkinlik.com mail adresinden bize ulaşabilirler. Şikayet yerinde görüldüğü takdirde ihlal olduğu düşünülen içerikler sitemizden kaldırılacaktır.Sitemiz hiçbir şekilde kar amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

üst