×
liste
liste1

Hayvanlarda beslenme ve barınma

Ekleyen: ilketkinlik | Okunma Sayısı: 147

HAYVANLAR

İnsanlar hayvanları daha kolay tanıyabilmek için, çeşitli gruplara ayırmışlardır. Bunlar memeliler, kuşlar, sürüngenler, böcekler, balıklar ve evcil hayvanlardır.

HAYVANLAR
MEMELİLER KUŞLAR SÜRÜNGENLER BÖCEKLER BALIKLAR EVCİL HAYVANLAR
İnek Kartal Yılan Arı Hamsi Kedi
Koyun Serçe Kertenkele Kelebek Sazan Koyun
Fil akbaba Kaplumbağa Karınca Köpekbalığı İnek
geyik leylek timsah sinek alabalık tavuk

HAYVANLARDA BESLENME

Bütün canlılar, yaşamlarını sürdürmek için beslenmek zorundadır. Canlıların beslenme şekilleri farklıdır. Bazı canlılar etle beslenir. Bazı canlılar otla beslenir. Bazı canlılar da hem etle hem de otla beslenir. Kediler ve köpekler etle beslenir. Koyunlar ve inekler otla beslenir. Tavuklar ve hindiler hem etle hem otla beslenir.

ETÇİL (etle beslenen) OTÇUL (otla beslenen) HEM ET HEM OTLA BESLENENLER
aslan koyun Hindi
çita inek ayı
kurt geyik karga
timsah ceylan tavuk
köpekbalığı fil kaplumbağa
yılan zürafa maymun
Köpek manda  
kedi zebra  

HAYVANLARDA BARINMA (YUVA)

Her canlının kendisine uygun bir yuvaya ihtiyacı vardır. Balıklar suda, kuşlar ağaçlarda, yırtıcı hayvanlar in ve mağaralarda yaşar. İnsanların yuvası ise evleridir. Evimiz bizi yazın sıcaktan, kışın soğuktan korur. Bizi güvende tutar. Hayvanların yuvaları da onları korur. Yavrularını o yuvalarda büyütürler. Ormanları yok edersek orada yaşayan canlılara yuva yapacak yer kalmaz. Sular kirlenirse su kenarında ve içinde yuva yapan canlılar ölürler. Bu nedenle çevreyi korumalıyız.

EVCİL HAYVAN BARINAKLARI
BARINAK ADI HAYVAN ADI
KOVAN arı        
AHIR inek manda      
AĞIL koyun keçi      
KÜMES tavuk kaz hindi ördek tavşan
KULÜBE köpek kedi      
AŞİYAN kuş        
HARA at        
KÖRE karınca        
örümcek        
ORMAN ceylan geyik      
AĞAÇ ağaçkakan sincap bülbül    
İN (MAĞARA) ayı kurt tilki    
GÖL alabalık        
OKYANUS / DENİZ balina hamsi çupra    

Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir. Sitemiz, 5651 sayılı yasada tanımlanan yer sağlayıcı olarak hizmet vermektedir. İlgili yasaya göre, site yönetiminin hukuka aykırı içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu nedenle, sitemiz uyar ve kaldır prensibini benimsemiştir. Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan bir biçimde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahipleri veya meslek birlikleri, fatih(at)ilketkinlik.com mail adresinden bize ulaşabilirler. Şikayet yerinde görüldüğü takdirde ihlal olduğu düşünülen içerikler sitemizden kaldırılacaktır.Sitemiz hiçbir şekilde kar amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

üst