liste
liste1

Hudeybiye Antlaşması, Maddeleri ve Mekke'nin Fethi

Ekleyen: ilketkinlik | Okunma Sayısı: 1041

Hudeybiye Antlaşması ve Mekke'nin Fethi

Peygamberimiz, Hendek Savaşı'ndan sonra Kâbe'yi ziyaret etmek istedi. Bu amaçla bin beş yüz kadar Müslümanla yola çıkarak Mekke yakınlarındaki Hudeybiye'ye geldi. Mekke'ye bir elçi göndererek amacının sadece Kâbe'yi ziyaret etmek olduğunu bildirdi. Ancak Mekkeliler Müslümanların bu isteğini kabul etmediler. Taraflar arasında yapılan görüşmelerden sonra 628 yılında “Hudeybiye Antlaşması” imzalandı.
Hudeybiye Antlaşması, Mekkeli müşriklerin Müslümanları resmen tanıdıkları ilk antlaşmadır. Bu antlaşmayla sağlanan barış ortamında birçok kabile Müslüman oldu. Böylece İslam dini hızla yayılma imkânı buldu. 

Hz. Muhammed'in tüm barışçı girişimlerine karşın bir süre sonra Mekkeliler antlaşmayı bozdular. Bunun üzerine Peygamberimiz Mekke'nin fethi için on bin kişilik bir ordu ile Medine'den yola çıktı. Mekke yakınlarına geldiğinde Mekkelilere haber göndererek kimseye zarar verilmeyeceği garantisi verdi. Bu iyi niyetli yaklaşımın da etkisiyle ciddi
bir direnişle karşılaşılmadan 630 yılında Mekke fethedildi. Peygamberimiz, Mekke'yi fethettikten sonra kendisine ve arkadaşlarına yapılan tüm haksızlıkları, zulümleri affettiğini bildirdi. 

Hudeybiye Antlaşması'nın Maddeleri

• Müslümanlar o yıl Kâbe'yi ziyaret etmeden geri dönecekler.
• Ertesi yıl Kâbe'yi üç gün süreyle ziyaret edecekler. Bu ziyaret esnasında Müslümanlar yanlarında kılıçtan başka silah taşımayacaklar.
• Mekkeli biri, Müslüman olup Medine'ye sığınmak isterse kabul edilmeyecek.
Medineli biri Mekke'ye gelerek sığınma hakkı isterse bu hak kendisine verilecek.
• Diğer Arap kabileleri istedikleri tarafla antlaşma yapma hakkına sahip olacak.

• İlketkinlik Online Test Merkezi

• İlketkinlik Eğlence Merkezi

Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir. Sitemiz, 5651 sayılı yasada tanımlanan yer sağlayıcı olarak hizmet vermektedir. İlgili yasaya göre, site yönetiminin hukuka aykırı içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu nedenle, sitemiz uyar ve kaldır prensibini benimsemiştir. Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan bir biçimde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahipleri veya meslek birlikleri, fatih(at)ilketkinlik.com mail adresinden bize ulaşabilirler. Şikayet yerinde görüldüğü takdirde ihlal olduğu düşünülen içerikler sitemizden kaldırılacaktır.Sitemiz hiçbir şekilde kar amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

üst