×
liste
liste1

Hz. Muhammedin hayatından örnek davranışlar, örnek hikayeler, örnek kıssalar

Ekleyen: ilketkinlik | Okunma Sayısı: 1937

Bir gün Peygamberimiz arkadaşlarıyla oturup konuşurken yaşlı bir kadın ona, "Ey Allah'ın peygamberi, sana anlatacak bazı sorunlarım var. Yanıma gelir misin?" dedi. Peygamberimiz ona doğru dönerek; "Medine'nin neresine dersen geleyim. Derdini söyle, dinleyip sana yardımcı olayım." buyurdu. (Afzalur Rahman, Siret Ansiklopedisi, C I, s.58.)


Hz. Muhammed, İslam çağrısını yaymak için Bizans İmparatoruna da bir mektup yazmış ve onu İslam'a davet etmişti. Bu duruma şaşıran imparator ülkesinde bulunan Arap tüccarlardan birini sarayına çağırtmış ve ona şu soruyu sormuştu. "Siz peygamberlik iddiasından önce Muhammed'in hiç yalan söylediğini duydunuz mu?" Bunun üzerine tüccar, "Yalan söylediğini hiç duymadık." demişti. İmparator, "Şayet o, Allah'a karşı yalan söylemiş olsaydı, eminim ki insanlara karşı yalan söylemekten çekinmezdi." dedi. (Buharî, Bed'ül - Vahy, 6. hadis.)


Hz. Peygamber Taif halkını İslam'a davet etmeye gittiğinde Taifliler İslam'ı kabul etmedikleri gibi onu taşa tuttular. Atılan taşlardan Peygamberimizin ayakları yaralandı, kan içinde kaldı; yürüyemeyecek duruma gelen Peygamberimiz, yol kenarında bir üzüm bağına sığındı. Onun bu derece sıkıntıya düşmesi üzerine Yüce Allah, Cebrail'i göndererek isterse ona eziyet eden bu topluluğu cezalandıracağını bildirdi. Peygamberimizin kalbi, çok üzüntülü olduğu bu durumda bile Taiflilerin cezalandırılmasına razı olmadı. Allah'ın elçisi, Yüce Rabb'ine şöyle dua etti: "Hayır, ben onların cezalandırılmalarını istemem, ben isterim ki Allah, bu müşriklerin neslinden yalnız Allah'a inanan ve ona hiçbir şeyi ortak koşmayan insanlar meydana çıkarsın." (Buhârî, Bedü'l-Halk, 7. hadis).


KÂBE HAKEMLİĞİ
Peygamberimiz otuz beş yaşlarındaydı. Kâbe, sel vb. nedenlerle yıpranmıştı. Mekkeliler toplanıp Kâbe'nin tamir edilmesine karar verdiler. Bu kutsal yapıyı tamire başladılar. Sıra Mekkelilerce kutsal sayılan "Hacerü'l Esvet" adı verilen taşın yerine konulmasına geldi. Ancak her kabile, bu onurun kendisine ait olmasını istiyordu. Nerdeyse bu yüzden kavga çıkacak ve kabileler arasında savaş başlayacaktı. Sonunda, Kâbe'ye ilk girecek kişinin hakemliğine başvurma kararı alındı. Kâbe'ye ilk gelen kişi Hz. Muhammed'di. Herkes bu durumdan memnun oldu. Çünkü onun hakkı gözeten bir kişiliğe sahip olduğunu ve anlaşmazlığı adalete uygun olarak çözeceğini biliyorlardı. Peygamberimiz, bir yaygı üzerine taşı koyarak her kabileden bir kişinin bunun ucundan tutmasını istedi. Taş, konulacağı yere kadar bu şekilde getirildi. Sonra Hz. Muhammed, eliyle taşı alıp yerine koydu. Böylece çıkması olası bir çatışma tatlılıkla çözüme kavuşturuldu.


Peygamberimiz bir gün ensardan birinin hurma bahçesine girdi, orada bir deve vardı. Deve zayıflıktan inliyor ve gözlerinden yaşlar akıyordu. Peygamberimiz dayanamadı ve devenin yanına yaklaşıp gözyaşlarını sildi, hörgücünü ve kulaklarının arkasını şefkatle okşadı. Deve inlemesini kesip sakinleşti. Bunun üzerine hayvanlara karşı şefkatli ve merhametli olan Peygamberimiz:
— Bu devenin sahibi kim, diye devenin sahibini aradı.
Biraz sonra Medineli bir genç gelerek,
— O bana aittir ey Allah'ın Resulü! dedi.
Hz. Peygamber o genci ikaz ederek:
— Allah'ın sana lütfettiği bu deve hakkında Allah'tan korkmuyor musun? O senin kendisini aç bıraktığını ve çok çalıştırarak yorduğunu bana şikâyet ediyor, buyurdu. (Ebû Davud, Cihad, 44. hadis.)


Hz. Muhammed (s.a.v.), hayvanların yeminin, suyunun zamanında ve yeterli olarak verilmesini öğütlerdi. Kuş yuvalarının bozulmamasını, hayvanların aç ve susuz bırakılmamasını isterdi. Bir gün arkadaşlarıyla birlikte bir yolculuk sırasında dinlenmek için durmuşlardı. Durdukları yerde kuş yumurtaları buldular. Birisi yumurtaları alınca kuş korku içinde kanatlarını çırpmaya başladı. Peygamberimiz, yumurtaları alan adama hemen onları aldığı yere koymasını söyledi. (Afzalur Rahman, Siret Ansiklopedisi, C 1, s. 46.)

• İlketkinlik Online Test Merkezi

• İlketkinlik Eğlence Merkezi

SON EKLENEN YAZILAR
Web tasarımı ve programlama 2. dönem 2. uygulama sınavı ve cevapları 2017 - 2018Veritabanı Organizasyonu 2. Dönem 2. Yazılı Soruları ve Cevapları 2017 - 2018Güvenli İnternet Sunusu2018 MEB LGS Nitelikli okulların listesiDeğerler Eğitimi İle İlgili Özlü Sözler
KADIN ÜST GİYSİLERİ DİKİMİ KURS PLANIANA DİLDE İLETİŞİM KURS PLANI12. sınıf Nesne tabanlı programlama 1. dönem 2. yazılı soruları 2017 - 201810. sınıf programlama temelleri 1. dönem 2. yazılı sınavı 2017 - 201810. sınıf paket programlar 1. dönem 2. uygulama sınavı 2017 - 2018
11. Sınıf Web tasarımı ve programlama 1. dönem 2. uygulama sınavı 2017 - 201811. Sınıf Veritabanı Organizasyonu 1. dönem 2. yazılı sınavı 2017 - 2018Derslerde Başarılı Olmak İçin Ne Yapmalıyım2017 - 2018 Web tasarımı ve programlama BEP Yıllık Planı2017 - 2018 Veritabanı Organizasyonu BEP Yıllık Planı
2017 - 2018 Temel Elektronik ve Ölçme BEP Yıllık Planı2017 - 2018 Bilişim Teknik Resmi BEP Yıllık Planı2017 - 2018 Programlama Temelleri BEP Yıllık Planı2017 - 2018 Paket Programlar BEP Yıllık Planı2017 - 2018 Grafik ve Animasyon BEP Yıllık Planı
2017 - 2018 Bilişim Teknolojilerinin Temelleri BEP Yıllık PlanıNesne Tabanlı Programlama 1. dönem 1. yazılı (3 saatlik)İnternet programcılığı 1. dönem 1. yazılı 2017 - 20182017 - 2018 Paket programlar yıllık planı2017 - 2018 Nesne tabanlı programlama yıllık planı ( 3 saatlik )

Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir. Sitemiz, 5651 sayılı yasada tanımlanan yer sağlayıcı olarak hizmet vermektedir. İlgili yasaya göre, site yönetiminin hukuka aykırı içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu nedenle, sitemiz uyar ve kaldır prensibini benimsemiştir. Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan bir biçimde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahipleri veya meslek birlikleri, fatih(at)ilketkinlik.com mail adresinden bize ulaşabilirler. Şikayet yerinde görüldüğü takdirde ihlal olduğu düşünülen içerikler sitemizden kaldırılacaktır.Sitemiz hiçbir şekilde kar amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

üst