×
liste
liste1

Hz. Osman'ın Cömertliği ve Yumuşak Huyluluğu Serbest Okuma Metni

Ekleyen: ilketkinlik | Okunma Sayısı: 1421

Hz. Osman'ın Cömertliği ve Yumuşak Huyluluğu

Hz. Osman, ilk Müslümanlardandır. Hz. Ali ile beraber Peygamberimizin damadı olma şerefini taşıyan Hz. Osman aynı zamanda dört halifeden biridir. O; hayâsı, iffeti, cömertliği ve yumuşak huylu olmasıyla bilinen bir sahabedir.

Hz. Osman, ihtiyaç sahibi insanları her zaman gözetir ve onlara yardım ederdi. Örneğin Medine'de halkın su ihtiyacını karşılayacak sadece bir tane tatlı su kuyusu vardı. Rume adı verilen bu kuyu bir Yahudi'ye aitti. Yahudi bu suyu satarak geçimini sağlıyordu. Peygamberimiz bu kuyunun tüm insanların hizmetine sunulmasını arzu ediyordu. Hatta bunun için, "Kim Rume kuyusunu cennet karşılığında satın alıp Müslümanların hizmetine sunmak ister?" buyurarak Müslümanları teşvik etmişti. Bu çağrıyı duyan Hz. Osman, kuyuyu satın aldı ve insanların ücretsiz olarak kullanması için vakfetti.

Hz. Osman'ın Tebük Seferi'ndeki cömertliği dikkat çekicidir. Şöyle ki Hz. Peygamber 630 yılında Tebük'e doğru büyük bir sefer hazırlığına başlamıştı.

Düşmanın çokluğu ve mesafenin uzunluğunun yanı sıra arazi yapısı ve havanın sıcak oluşu bu seferin zorluk derecesini artırıyordu. Ayrıca Hicaz bölgesinde şiddetli bir kuraklık vardı. Ürünlerin hasat mevsimi de gelmişti. Bütün bunlar seferin zorluğunu ortaya koyuyordu. Peygamberimiz "Zorluk Ordusu" diye adlandırılan ordunun donanımı için tüm Müslümanları yardım etmeye çağırdı. Herkes imkânı ölçüsünde yardım etti. Hz. Osman ise tek başına, otuz bin kişilik ordunun üçte birini donattı. Hz. Osman'ın bu cömertliği Peygamberimizi duygulandırmış ve "Allah'ım! Ben Osman'dan razıyım. Sen de razı ol." diye dua etmiştir.

Hz. Osman cömert olduğu gibi aynı zamanda yumuşak huylu biriydi. O, hiç kimsenin kalbini kırmamaya özen gösterir, herkese şefkat ve nezaketle davranırdı. Nitekim bir gün Hz. Ebu Bekir onun yanına geldi ve ona selam verdi. Hz. Osman o anda dalgın olduğu için selamı almadı. Hz. Ebu Bekir bu duruma üzüldü ve ona bu davranışının nedenini sordu. Hz. Osman selamı duymadığını ifade etti. Ardından Hz. Ebu Bekir'in gönlünü kırdığını düşünerek ondan af ve özür diledi.

Hz. Muhammed hayâ ve iffet abidesi olan Hz. Osman'ı övmüştür. Örneğin Peygamberimiz bir gün evinde Hz. Ebu Bekir ve Hz. Ömer ile birlikte otururken Hz. Osman yanlarına geldi. Peygamberimiz onu hürmetle karşıladı.
Misafirleri gittikten sonra eşi Hz. Aişe, "Ey Allah'ın Resulü! Osman'a gösterdiğin bu ilginin sebebi nedir?" diye sordu. Bunun üzerine Hz. Peygamber şöyle buyurdu: "Meleklerin bile hayâ ettiği böyle bir kişiden nasıl hayâ etmeyeyim?"

Hz. Osman'ın halifeliği döneminde, Kur'an-ı Kerim kitap olarak çoğaltılmış ve Müslümanların yaşadığı şehirlere gönderilmiştir. Ayrıca o, güzel ahlakı, Kur'an ve sünnete bağlılığıyla Müslümanlara örnek olmuştur. Bütün Müslümanların sevgisini kazanan Hz. Osman 656 yılında vefat etmiştir.

• İlketkinlik Online Test Merkezi

• İlketkinlik Eğlence Merkezi

SON EKLENEN YAZILAR
Web tasarımı ve programlama 2. dönem 2. uygulama sınavı ve cevapları 2017 - 2018Veritabanı Organizasyonu 2. Dönem 2. Yazılı Soruları ve Cevapları 2017 - 2018Güvenli İnternet Sunusu2018 MEB LGS Nitelikli okulların listesiDeğerler Eğitimi İle İlgili Özlü Sözler
KADIN ÜST GİYSİLERİ DİKİMİ KURS PLANIANA DİLDE İLETİŞİM KURS PLANI12. sınıf Nesne tabanlı programlama 1. dönem 2. yazılı soruları 2017 - 201810. sınıf programlama temelleri 1. dönem 2. yazılı sınavı 2017 - 201810. sınıf paket programlar 1. dönem 2. uygulama sınavı 2017 - 2018
11. Sınıf Web tasarımı ve programlama 1. dönem 2. uygulama sınavı 2017 - 201811. Sınıf Veritabanı Organizasyonu 1. dönem 2. yazılı sınavı 2017 - 2018Derslerde Başarılı Olmak İçin Ne Yapmalıyım2017 - 2018 Web tasarımı ve programlama BEP Yıllık Planı2017 - 2018 Veritabanı Organizasyonu BEP Yıllık Planı
2017 - 2018 Temel Elektronik ve Ölçme BEP Yıllık Planı2017 - 2018 Bilişim Teknik Resmi BEP Yıllık Planı2017 - 2018 Programlama Temelleri BEP Yıllık Planı2017 - 2018 Paket Programlar BEP Yıllık Planı2017 - 2018 Grafik ve Animasyon BEP Yıllık Planı
2017 - 2018 Bilişim Teknolojilerinin Temelleri BEP Yıllık PlanıNesne Tabanlı Programlama 1. dönem 1. yazılı (3 saatlik)İnternet programcılığı 1. dönem 1. yazılı 2017 - 20182017 - 2018 Paket programlar yıllık planı2017 - 2018 Nesne tabanlı programlama yıllık planı ( 3 saatlik )

Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir. Sitemiz, 5651 sayılı yasada tanımlanan yer sağlayıcı olarak hizmet vermektedir. İlgili yasaya göre, site yönetiminin hukuka aykırı içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu nedenle, sitemiz uyar ve kaldır prensibini benimsemiştir. Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan bir biçimde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahipleri veya meslek birlikleri, fatih(at)ilketkinlik.com mail adresinden bize ulaşabilirler. Şikayet yerinde görüldüğü takdirde ihlal olduğu düşünülen içerikler sitemizden kaldırılacaktır.Sitemiz hiçbir şekilde kar amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

üst