liste
liste1

Hz. Osman'ın Cömertliği ve Yumuşak Huyluluğu Serbest Okuma Metni

Ekleyen: ilketkinlik | Okunma Sayısı: 620

Hz. Osman'ın Cömertliği ve Yumuşak Huyluluğu

Hz. Osman, ilk Müslümanlardandır. Hz. Ali ile beraber Peygamberimizin damadı olma şerefini taşıyan Hz. Osman aynı zamanda dört halifeden biridir. O; hayâsı, iffeti, cömertliği ve yumuşak huylu olmasıyla bilinen bir sahabedir.

Hz. Osman, ihtiyaç sahibi insanları her zaman gözetir ve onlara yardım ederdi. Örneğin Medine'de halkın su ihtiyacını karşılayacak sadece bir tane tatlı su kuyusu vardı. Rume adı verilen bu kuyu bir Yahudi'ye aitti. Yahudi bu suyu satarak geçimini sağlıyordu. Peygamberimiz bu kuyunun tüm insanların hizmetine sunulmasını arzu ediyordu. Hatta bunun için, "Kim Rume kuyusunu cennet karşılığında satın alıp Müslümanların hizmetine sunmak ister?" buyurarak Müslümanları teşvik etmişti. Bu çağrıyı duyan Hz. Osman, kuyuyu satın aldı ve insanların ücretsiz olarak kullanması için vakfetti.

Hz. Osman'ın Tebük Seferi'ndeki cömertliği dikkat çekicidir. Şöyle ki Hz. Peygamber 630 yılında Tebük'e doğru büyük bir sefer hazırlığına başlamıştı.

Düşmanın çokluğu ve mesafenin uzunluğunun yanı sıra arazi yapısı ve havanın sıcak oluşu bu seferin zorluk derecesini artırıyordu. Ayrıca Hicaz bölgesinde şiddetli bir kuraklık vardı. Ürünlerin hasat mevsimi de gelmişti. Bütün bunlar seferin zorluğunu ortaya koyuyordu. Peygamberimiz "Zorluk Ordusu" diye adlandırılan ordunun donanımı için tüm Müslümanları yardım etmeye çağırdı. Herkes imkânı ölçüsünde yardım etti. Hz. Osman ise tek başına, otuz bin kişilik ordunun üçte birini donattı. Hz. Osman'ın bu cömertliği Peygamberimizi duygulandırmış ve "Allah'ım! Ben Osman'dan razıyım. Sen de razı ol." diye dua etmiştir.

Hz. Osman cömert olduğu gibi aynı zamanda yumuşak huylu biriydi. O, hiç kimsenin kalbini kırmamaya özen gösterir, herkese şefkat ve nezaketle davranırdı. Nitekim bir gün Hz. Ebu Bekir onun yanına geldi ve ona selam verdi. Hz. Osman o anda dalgın olduğu için selamı almadı. Hz. Ebu Bekir bu duruma üzüldü ve ona bu davranışının nedenini sordu. Hz. Osman selamı duymadığını ifade etti. Ardından Hz. Ebu Bekir'in gönlünü kırdığını düşünerek ondan af ve özür diledi.

Hz. Muhammed hayâ ve iffet abidesi olan Hz. Osman'ı övmüştür. Örneğin Peygamberimiz bir gün evinde Hz. Ebu Bekir ve Hz. Ömer ile birlikte otururken Hz. Osman yanlarına geldi. Peygamberimiz onu hürmetle karşıladı.
Misafirleri gittikten sonra eşi Hz. Aişe, "Ey Allah'ın Resulü! Osman'a gösterdiğin bu ilginin sebebi nedir?" diye sordu. Bunun üzerine Hz. Peygamber şöyle buyurdu: "Meleklerin bile hayâ ettiği böyle bir kişiden nasıl hayâ etmeyeyim?"

Hz. Osman'ın halifeliği döneminde, Kur'an-ı Kerim kitap olarak çoğaltılmış ve Müslümanların yaşadığı şehirlere gönderilmiştir. Ayrıca o, güzel ahlakı, Kur'an ve sünnete bağlılığıyla Müslümanlara örnek olmuştur. Bütün Müslümanların sevgisini kazanan Hz. Osman 656 yılında vefat etmiştir.

• İlketkinlik Online Test Merkezi

• İlketkinlik Eğlence Merkezi

SON EKLENEN YAZILAR
2016 - 2017 PANO SENE BAŞI 1. DÖNEM DAL ZÜMRESİELEKTRİK TESİSATI VE PANO "PANO" 2016-2017 YILLIK PLANIELEKTRİK TESİSATI VE PANO ZATE 2016-2017 YILLIK PLANI2016 - 2017 İnternet Programcılığı Yıllık Planı2016 - 2017 Grafik ve Animasyon Yıllık Planı
2016 - 2017 Açık Kaynak İşletim Sistemi Yıllık Planı2016 - 2017 Nesne Tabanlı Programlama Yıllık Planı ( 3 saatlik )2016 - 2017 Programlama Temelleri Yıllık Planı ( 3 - 4 Saatlik )2016 - 2017 Temel Elektronik ve Ölçme Yıllık Planı2016 - 2017 Bilişim Teknolojilerinin Temelleri (BTT) Yıllık Planı
2016 - 2017 Web Tasarım ve Programlama Yıllık Planı ( 10 - 12 Saatlik )2016 - 2017 Veritabanı Organizasyonu Yıllık Planı ( 2 - 3 Saatlik )2016 - 2017 Paket Programlar Yıllık Planı2016 - 2017 Bilişim Teknik Resmi Yıllık Planı2016 - 2017 Bilişim Teknolojileri alan zümre toplantı tutanağı
2015 - 2016 Bilişim Teknolojileri Alanı Sene Sonu Zümre Toplantı Tutanağı10. Sınıf Programlama Temelleri 2. Dönem 2. Yazılı Sınavı ve BEP4. sınıf matematik olasılık soruları3. Sınıf matematik sıvı problemleri ( 29 adet )2. Sınıf Matematik dört işlem, simetri, bölme işlemi, çıkarma işleminde verilmeyenler testi
4. Sınıf Türkçe 2. Dönem 3. Yazılı Soruları 2016Eba derste yaprak test paylaşımı resimli anlatımMantığın alanı ve ilkeleri konu anlatımı12. Sınıf Mesleki yabancı dil 2. dönem 2. yazılı soruları 112. Sınıf Mesleki yabancı dil 2. dönem 1. yazılı soruları 2

Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir. Sitemiz, 5651 sayılı yasada tanımlanan yer sağlayıcı olarak hizmet vermektedir. İlgili yasaya göre, site yönetiminin hukuka aykırı içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu nedenle, sitemiz uyar ve kaldır prensibini benimsemiştir. Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan bir biçimde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahipleri veya meslek birlikleri, fatih(at)ilketkinlik.com mail adresinden bize ulaşabilirler. Şikayet yerinde görüldüğü takdirde ihlal olduğu düşünülen içerikler sitemizden kaldırılacaktır.Sitemiz hiçbir şekilde kar amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

üst