liste
liste1

Hz. Peygamberin Sadık Dostu Hz. Ebu Bekir Serbest Okuma Metni ( 6. sınıf )

Ekleyen: ilketkinlik | Okunma Sayısı: 689

İlk Müslümanlardan olan Hz. Ebu Bekir, 573'te Mekke'de doğmuştur. Hz. Ebu Bekir, Peygamberimizin en büyük destekçisi ve en yakın dostudur. Ayrıca onun hicretteki yol arkadaşı ve dört halifenin ilkidir.
Hz. Ebu Bekir, Hz. Peygamberin haber verdiği her şeyi tereddütsüz kabul ettiği için Sıddık lakabını almıştır. Örneğin Miraç Olayı kendisine haber verildiğinde "Eğer bu olayı bildiren gerçekten Hz. Peygamber ise doğru söylemiştir." şeklinde cevap vermiştir.

 

Hz. Ebu Bekir, Mekke Dönemi'nde İslam'ın yayılması ve güç kazanmasında önemli rol oynamıştır. Saygın ve dürüst kişiliğiyle Mekke'de önde gelen birçok kişinin İslam'a girmesine vesile olmuştur.

 

Hz. Ebu Bekir, Müslüman olan köleleri satın alıp hürriyetlerine kavuşturmuştur. Her fırsatta fakirlere yardımda bulunmuş ve Hz. Peygamberin mücadelesinde onun en büyük destekçisi olmuştur. Örneğin Hicret sonrasında Medine'de Mescid-i Nebevi'nin inşasına yardım etmiştir. Ayrıca Tebük Seferi için Hz. Peygamber, sahabelerden maddi destek istediğinde mal varlığının tamamını Allah yolunda bağışlamıştır.

 

Peygamberimizin hicretinde Hz. Ebu Bekir ona eşlik etmiştir. Hicret esnasında saklandıkları mağaraya Mekkeli müşrikler yaklaşınca Hz. Ebu Bekir Peygamberimize zarar gelmesinden endişelenmiştir. Bunun üzerine Peygamberimizin; Hz. Ebu Bekir'i; "…Üzülme, Allah bizimledir…" şeklinde teselli ettiği Kur'an-ı Kerim'de haber verilmiştir.

 

Hz. Peygamber, hastalandığında Hz. Ebu Bekir'in mihraba geçip imamlık yapmasını istemiş, kendisi de arkasında namaz kılmıştır. Resulullah vefat edince soğukkanlılığıyla ashabı yatıştıran da Hz. Ebu Bekir olmuştur.

 

Hz. Muhammed'in vefatından sonra halife seçilen Hz. Ebu Bekir, Müslümanlara şu konuşmayı yapmıştır:
"Ey insanlar! En iyiniz olmadığım hâlde size başkan olarak seçilmiş bulunuyorum. İdaremde isabetli olduğum sürece bana yardım edin. Doğruluktan ayrılırsam beni düzeltin. Doğruluk emanet, yalancılık hıyanettir. İçinizde zayıf olan, hakkını alıncaya kadar benim yanımda kuvvetlidir. İçinizde kuvvetli olansa ondan, başkasının hakkını alıncaya kadar benim yanımda zayıftır. Allah ve Resulüne itaat ettiğim sürece bana itaat edin. Şayet bu itaatten ayrılırsam bana itaat etmeniz gerekmez."

 

Hz. Ebu Bekir, iki yıllık halifeliğinde çok önemli hizmetlerde bulunmuştur. Bunların başında Kur'an-ı Kerim'in kitap hâline getirilmesi gelir. Ayrıca onun döneminde İslam birçok bölgeye yayılmıştır. Hz. Ebu Bekir, 634 yılında Medine'de vefat etmiş ve pek sevdiği Resulullahın yanına defnedilmiştir.
Mehmet BAYDAŞ

• İlketkinlik Online Test Merkezi

• İlketkinlik Eğlence Merkezi

SON EKLENEN YAZILAR
2016 - 2017 PANO SENE BAŞI 1. DÖNEM DAL ZÜMRESİELEKTRİK TESİSATI VE PANO "PANO" 2016-2017 YILLIK PLANIELEKTRİK TESİSATI VE PANO ZATE 2016-2017 YILLIK PLANI2016 - 2017 İnternet Programcılığı Yıllık Planı2016 - 2017 Grafik ve Animasyon Yıllık Planı
2016 - 2017 Açık Kaynak İşletim Sistemi Yıllık Planı2016 - 2017 Nesne Tabanlı Programlama Yıllık Planı ( 3 saatlik )2016 - 2017 Programlama Temelleri Yıllık Planı ( 3 - 4 Saatlik )2016 - 2017 Temel Elektronik ve Ölçme Yıllık Planı2016 - 2017 Bilişim Teknolojilerinin Temelleri (BTT) Yıllık Planı
2016 - 2017 Web Tasarım ve Programlama Yıllık Planı ( 10 - 12 Saatlik )2016 - 2017 Veritabanı Organizasyonu Yıllık Planı ( 2 - 3 Saatlik )2016 - 2017 Paket Programlar Yıllık Planı2016 - 2017 Bilişim Teknik Resmi Yıllık Planı2016 - 2017 Bilişim Teknolojileri alan zümre toplantı tutanağı
2015 - 2016 Bilişim Teknolojileri Alanı Sene Sonu Zümre Toplantı Tutanağı10. Sınıf Programlama Temelleri 2. Dönem 2. Yazılı Sınavı ve BEP4. sınıf matematik olasılık soruları3. Sınıf matematik sıvı problemleri ( 29 adet )2. Sınıf Matematik dört işlem, simetri, bölme işlemi, çıkarma işleminde verilmeyenler testi
4. Sınıf Türkçe 2. Dönem 3. Yazılı Soruları 2016Eba derste yaprak test paylaşımı resimli anlatımMantığın alanı ve ilkeleri konu anlatımı12. Sınıf Mesleki yabancı dil 2. dönem 2. yazılı soruları 112. Sınıf Mesleki yabancı dil 2. dönem 1. yazılı soruları 2

Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir. Sitemiz, 5651 sayılı yasada tanımlanan yer sağlayıcı olarak hizmet vermektedir. İlgili yasaya göre, site yönetiminin hukuka aykırı içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu nedenle, sitemiz uyar ve kaldır prensibini benimsemiştir. Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan bir biçimde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahipleri veya meslek birlikleri, fatih(at)ilketkinlik.com mail adresinden bize ulaşabilirler. Şikayet yerinde görüldüğü takdirde ihlal olduğu düşünülen içerikler sitemizden kaldırılacaktır.Sitemiz hiçbir şekilde kar amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

üst