liste
liste1

İçinde buna rağmen, bununla birlikte, ancak, ama, fakat, lakin geçen cümleler

Ekleyen: ilketkinlik | Okundu : 2073
Kategori : ile ilgili örnek cümleler

Aşağıda koyu yazılmış ifadeleri çıkarırsak cümle ya da paragrafların anlamında bir değişiklik olmaz. Bu ifadeler bir düşünceden diğerine geçerken düşüncenin farklılaştığını, değiştiğini bildiren ifadelerdir. Anlamı netleştirirler.

Yazılı ve sözlü ifadelerimizde bir düşünceden başka bir düşünceye geçiş yaparken, olumlu ve olumsuz yargı bildiren cümleleri, paragrafları birbirine bağlarken ya da iki şeyi benzerlik, farklılık, üstünlük özelliklerine göre karşılaştırırken çeşitli ifadeler kullanırız. Ama, fakat, lakin, ancak, bununla birlikte, buna rağmen gibi ifadeler bir metni oluşturan unsurlar arasındaki geçiş ve bağlantı ifadeleridir.


Hava hiç de soğuk değildi ama ben zangır zangır titremeye başlamıştım.
Matematik dersini seviyorum ama bazı konuları anlamakta güçlük çekiyorum.

Her söylediğin doğru olmalı fakat her doğruyu her yerde söylemek doğru değildir.
Araba hızlıydı fakat konforlu değildi.

Teknoloji hayatımıza sayısız faydalar sağlamıştır. Bununla birlikte, teknoloji kullanımı üzerindeki kontrolümüzü kaybetmememiz gerekmektedir.
Herkesin kendi düşüncesini söyleme hakkı vardır. Bununla birlikte bazen o fikrin ne olduğunu kimseye söylememek daha iyidir.

Birçok oyunda zaten koşmak, zıplamak gibi hareketler vardır. Bu nedenle çokça oynayan çocuk, çok da sağlıklı olur. Ancak günümüzde çocuklar dışarıda oynamak yerine mavi ışık (tablet, telefon ve bilgisayar ekranı) karşısında donup kalıyorlar.
Her sabah erken kalkıyorum ancak trafik nedeniyle işe hep geç kalıyorum.

Çok istedim, çabaladım lakin aradığımı bulamadım.
Yemek çok lezzetliydi lakin tuzu biraz fazlaydı.

Ne kadar da bitkindi buna rağmen bizi uğurlamaya kapıya kadar geldi.
Ona en sevdiği çiçeği aldım. Buna rağmen beni affetmedi.

Sitemizde Online Test Çözün

İlketkinlik Eğlence Merkezi

Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir. Sitemiz, 5651 sayılı yasada tanımlanan yer sağlayıcı olarak hizmet vermektedir. İlgili yasaya göre, site yönetiminin hukuka aykırı içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu nedenle, sitemiz uyar ve kaldır prensibini benimsemiştir. Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan bir biçimde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahipleri veya meslek birlikleri, fatih(at)ilketkinlik.com mail adresinden bize ulaşabilirler. Şikayet yerinde görüldüğü takdirde ihlal olduğu düşünülen içerikler sitemizden kaldırılacaktır.Sitemiz hiçbir şekilde kar amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

üst