×
liste
liste1

İstiklal Milletimindir Konu Anlatımı ( Soru - Cevap Şeklinde )

Ekleyen: ilketkinlik | Okunma Sayısı: 3326

Düzenli Ordunun Kurulması
Mondros anlaşmasında itilaflar direniş olmaması için orduları terhis ettirmiş, silahları toplatmış haberleşme, tüneller ve tersanelerin denetimini almıştı. Tek düzenli ordumuz Kazım Karabekirin terhis etmediği 15. Kolordu idi.
Yurdumuz itilaflar tarafından işgal edilince halk tepkisini göstermiş ve silahlı direniş olan Kuva-i Milliye'yi kurmuştu.


Kuva-i Milliye birliklerinden düzenli orduya geçiş neden yapılmak istendi?
1)Kuva-i Milliye birlikleri düzenli birlikler değil eli silah tutan kişilerdi
2)Kuva-i Milliye düşmanı yurttan atabilecek güçte değil sadece düşman ilerleyişini yavaşlatıyordu. Çerkez Ethem "Düşman  ilerler,  sen  bir  tepeden  çıkıp  bir  tepeye  gidersin,  uğraşırsın.  Bu  iş  böyle  devam  edip  gider  sonunda  düşman  usanır  ve  barış  yapma  imkanı  arar" diyordu Ancak bu şekilde mücadele zor ve uzun olurdu.
3)Kuva-i Milliye birlikleri serbestçe davranıyor halktan zorla ihtiyaçlarını karşılıyordu.
4)Kuva-i Milliye batı cephesinde yenilirken doğudaki düzenli ordu kazanıyordu
Bu sebeplerle düzenli ordusunun kaldırılmasına karar verildi.Sivas'ta batı cephesi komutanlığına atanan Ali Fuat görevden alınarak Moskova elçiliğine gönderildi. Bu cephe ikiye ayrılarak batı kısmına İsmet İnönü güney kısmına da Refet Bele atandı.


Düzenli orduya geçmede hangi sorun ortaya çıkmıştır?
Düzenli orduya katılıp emir altına girmek istemeyen bazı Kuva-i Milliye liderleri sorun çıkarmış ve isyan etmişlerdir.
Bunlardan en önemlisi Çerkez Ethem'dir. Kendisini her şeyin üstünde gören ve  serbestçe hareket etmek isteyen Ethem tüm çabalara rağmen ikna edilememiş  ve isyankar olarak düzenli orduya karşı gelmiş ve en sonunda I. İnönü Muharebesinde  Yunanlılara sığınmıştır.


İnönü muharebelerinden önce Yunanlılarla ilişkilerimiz nelerdi?
Yunanlılar Paris konferansına dayanarak İzmir'e asker çıkarmış ve bölgede katliamlar yaparak işgallere başlamıştı.Halkta doğal olarak Kuva-i Milliye'yi oluşturarak mücadele etmiş yunanlılar aldıkları yerlerin sınırlarını belirlemek için Milne Hattını çizmişti. (Ayvalık-Umurlu arası).
Osmanlıya Sevr'i imzalattırmak içinse 22 Haziran'da tekrar saldırıya geçmiş ve Bursa'yı almışlardı.


I.  İnönü Muharebesinin sebebi nedir?
Bu sırada yeni kurulan düzenli ordu Çerkez Ethem ile uğraşıyordu. Bu karışıklıktan yararlanarak Eskişehir'den geçen demir yolunu ele geçirmek ve Ankara'yı alarak TBMM'yi dağıtmaktı.


I.  İnönü muharebesi nasıl gerçekleşmiştir?
6 Ocak'ta Eskişehir ve Afyon tarafına doğru yunan saldırısı ile başlamış ve 10 Ocak'ta Türk savunmasına karşı zor durumda kalan yunanlıların geri çekilmesi ile bitmiştir.


I.İnönü Muharebesinin sonuçları nelerdir?
Yeni kurulan düzenli ordunun ilk başarısıdır.
Yunanlılar çekildikten sonra Çerkez Ethem sorunu da halledilmiştir
İtilaf Devletleri Londra konferansını düzenlemiştir
Rusya ile Moskova anlaşması imzalanmıştır.
İstiklal marşı kabul edilmiştir.


Londra konferansı niçin düzenlenmiştir?
İtilaf devletleri savaşla kabul ettiremedikleri Sevr'i ufak değişikliklerle kabul ettirmek için toplamıştır.


Londra konferansına kimler katılmıştır?
23 Şubat'ta başlayan konferansa İngiltere,Fransa, İtalya, Yunanistan, Sadrazam Tevfik paşa ve TBMM adına Bekir Sami katıldı. İngiltere TBMM'nin de katılabileceğini söylemiş  M. Kemal doğrudan çağrılmadıkça gidilmeyecek denince İtalya aracılığı ile davet edilince Bekir Sami gönderilmiştir. Konferans ta Tevfik Paşa milletin asıl temsilcisi olarak TBMM'yi göstermiş ve sözü Bekir Sami'ye vermiştir.


Konferansın sonuçları nelerdir?
İtilaflar Sevr üzerinde bizde Misak-i Milli de ısrar edince 12 Martta konferans bitmiştir
İtilaf devletleri resmen TBMM'yi tanımış oldu
Misak-i Milliden ödün verilmeyeceği gösterildi.
İtilaf devletlerinin Türkler barışa yanaşmıyor propagandası etkisiz hale getirilmiş oldu.


Rusya niçin TBMM'ye yaklaşıyor ve yardım etmeye çalışıyordu?
1917 de Rusya da ihtilal çıktıktan sonra itilaf devletleri Bolşeviklerin düşüncelerinden hoşlanmamış ve Rusya'ya karşı tavır almaya başlamışlardı.Türklerin düşmanı ile Rusların düşmanı aynı idi.
Ayrıca Rusların gözü hala Doğu .Anadolu ve boğazlardaydı. Eğer buralara İngiltere ve Fransa yerleşirse onları çıkarmak daha zordu.
TBMM kurulduğunda da M. Kemal Lenin'e bir mektup göndermiş ve ortak hareket edilmesi gerektiğini belirtmişti.I. İnönü zaferinden sonra ise anlaşma yapılmıştır.


16 Martta Rusya ile yapılan Moskova anlaşmasında hangi maddeler imzalanmıştı?
1)İki devlet arasındaki daha önceki tüm anlaşmalar geçersiz sayılacak
2)Birinin tanımadığı anlaşmayı diğeri de tanımayacak
3)Rusya Misak-i Milliyi tanıyacak
4)iki ülke ekonomik mali alanlarda yardımlaşacak
5)Kars Ardahan TBMM'ye Batum ise Gürcistan'a verilecek


Moskova anlaşmasının önemi nedir?
1)Misak-i Milliyi ilk defa bir Avrupa devleti kabul ediyordu.
2)Bu anlaşma ile doğu sınırımız belli olmuş ve askerlerin geri kalanı da batıya aktarılmıştır.
3)Batum'un verilmesi ile Misak-ı Milliden ilk ödün verilmiş oldu.


II. İnönü Muharebesinin (23 Mart-1 Nisan 1921)sebebi nedir?
Yunanlılar I. İnönü muharebesi ile gerçekleştiremediklerini gerçekleştirmek ve intikamını almaktı.Bu amaçla 23 Mart'ta saldırmışlar ancak 1Nisanda tekrar yenilerek geri çekilmek zorunda kalmışlardır


II. İnönü muharebesinin sonuçları nelerdir?
İtalya Antalya ve Muğla'dan çekilmeye başladı
Fransa barış için anlaşma imkanı aramaya başladı ve Zonguldak'tan çekildi
M. Kemal "Siz orada sadece düşmanı değil, makus talihimizi de yendiniz" demiştir

• İlketkinlik Online Test Merkezi

• İlketkinlik Eğlence Merkezi

SON EKLENEN YAZILAR
Web tasarımı ve programlama 2. dönem 2. uygulama sınavı ve cevapları 2017 - 2018Veritabanı Organizasyonu 2. Dönem 2. Yazılı Soruları ve Cevapları 2017 - 2018Güvenli İnternet Sunusu2018 MEB LGS Nitelikli okulların listesiDeğerler Eğitimi İle İlgili Özlü Sözler
KADIN ÜST GİYSİLERİ DİKİMİ KURS PLANIANA DİLDE İLETİŞİM KURS PLANI12. sınıf Nesne tabanlı programlama 1. dönem 2. yazılı soruları 2017 - 201810. sınıf programlama temelleri 1. dönem 2. yazılı sınavı 2017 - 201810. sınıf paket programlar 1. dönem 2. uygulama sınavı 2017 - 2018
11. Sınıf Web tasarımı ve programlama 1. dönem 2. uygulama sınavı 2017 - 201811. Sınıf Veritabanı Organizasyonu 1. dönem 2. yazılı sınavı 2017 - 2018Derslerde Başarılı Olmak İçin Ne Yapmalıyım2017 - 2018 Web tasarımı ve programlama BEP Yıllık Planı2017 - 2018 Veritabanı Organizasyonu BEP Yıllık Planı
2017 - 2018 Temel Elektronik ve Ölçme BEP Yıllık Planı2017 - 2018 Bilişim Teknik Resmi BEP Yıllık Planı2017 - 2018 Programlama Temelleri BEP Yıllık Planı2017 - 2018 Paket Programlar BEP Yıllık Planı2017 - 2018 Grafik ve Animasyon BEP Yıllık Planı
2017 - 2018 Bilişim Teknolojilerinin Temelleri BEP Yıllık PlanıNesne Tabanlı Programlama 1. dönem 1. yazılı (3 saatlik)İnternet programcılığı 1. dönem 1. yazılı 2017 - 20182017 - 2018 Paket programlar yıllık planı2017 - 2018 Nesne tabanlı programlama yıllık planı ( 3 saatlik )

Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir. Sitemiz, 5651 sayılı yasada tanımlanan yer sağlayıcı olarak hizmet vermektedir. İlgili yasaya göre, site yönetiminin hukuka aykırı içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu nedenle, sitemiz uyar ve kaldır prensibini benimsemiştir. Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan bir biçimde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahipleri veya meslek birlikleri, fatih(at)ilketkinlik.com mail adresinden bize ulaşabilirler. Şikayet yerinde görüldüğü takdirde ihlal olduğu düşünülen içerikler sitemizden kaldırılacaktır.Sitemiz hiçbir şekilde kar amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

üst