liste
liste1

Kan dolaşımının özeti ( 4. sınıf )

Ekleyen: ilketkinlik | Okunma Sayısı: 1525

Kan, kalp tarafından pompalanarak tüm vücudumuzu dolaşır. Kan da kalbimiz kasıldığında aynı şekilde kalpten pompalanarak tüm vücuda yayılır. Kan, vücudumuzda damar adı verilen kanallar içerisinde dolaşır. Kan damarlarının bir örümcek ağı gibi bütün vücudumuzu sarar. Vücudumuzdaki kan damarlarının genişlikleri farklıdır.

Küçük Kan Dolaşımı
Küçük kan dolaşımı, kalbin sağ karıncık kısmından çıkan kirli kanın akciğer atar damarını izleyerek akciğere gelmesi ve akciğerlerde temizlenmesi sonucunda kalbin sol kulakçık bölümüne dökülmesi olayına denir.

Küçük kan dolaşımı sağ karıncıkta başlar sağ karıncıktan gelen kirli kan akciğer atardamarına gider. akciğer atar damarındaki kirli kan akciğerlere gider. akciğerlerde temizlenerek akciğer toplar damara gider. akciğer toplar damardan gelen temiz kan sol kulakçığa gider ve olay gerçeklemiş olur.

Büyük Kan Dolaşımı
Bu dolaşımın amacı temizlenen kanı vücuda dağıtıp, kirli kanı kalbin sağ kulakçığına getirmektir. Sol karıncıktaki temiz kan aort atardamarıyla tüm vücuda gönderilir. Vücuttan toplanan kirli kan toplar damar ile kalbi sağ kulakçığına gelir. 

• İlketkinlik Online Test Merkezi

• İlketkinlik Eğlence Merkezi

Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir. Sitemiz, 5651 sayılı yasada tanımlanan yer sağlayıcı olarak hizmet vermektedir. İlgili yasaya göre, site yönetiminin hukuka aykırı içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu nedenle, sitemiz uyar ve kaldır prensibini benimsemiştir. Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan bir biçimde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahipleri veya meslek birlikleri, fatih(at)ilketkinlik.com mail adresinden bize ulaşabilirler. Şikayet yerinde görüldüğü takdirde ihlal olduğu düşünülen içerikler sitemizden kaldırılacaktır.Sitemiz hiçbir şekilde kar amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

üst