liste
liste1

Kendini beğenme, kendini beğenmişlik konulu kompozisyon

Ekleyen: ilketkinlik | Okundu : 51
Kategori : Kompozisyon Örnekleri

Kendini beğenmekle, kendini beğenmişlik arasında sözel olarak hiç fark olmasa da söyleyen ve dinleyen kişi açısından anlamca farklılıklar taşıyabilir.

"Ben kendimi beğeniyorum" dediğinizde karşı taraf bunu:
"O kendini beğeniyor" olarak algılamaz da, "O, kendini beğenmiş biri" diye yorumlar.

Kendi beğenmek aslında, kişinin kendisine yönelik farkındalığını ifade eden bir durumdur. İyi ve kötü yönlerini bilme, kendi haliyle barışık olma, eksiklerinin farkına varma, kendini tamamlamaya çalışma, bir yandan da göze batan yönlerini törpüleme.. Yani kişinin içi ile iyi olma durumundan kaynaklı kendini sevmesidir.

Biraz da kendini bilme/sidir.. Kendini beğenmek için kendini bilmek gerekir. Kendini bilen ve kendini beğenen insan, yaşama karşı duyarlı ve her koşulda kendine güveni tamdır. Kendini bilmek, belli bir zihinsel olgunluğa erişmek, kendini değerlendirip anlamlı bir şekilde yorumlayabilmektir.

Hep bunu öğütleriz ya çevremize. Kendinin kıymetini bil, kendini sev, kendine değer ver, kendinle barışık ol diye. Kendini sevmeyen insan mutsuzdur, eziktir ve komplekslidir. Eksik taraflarıyla yüzleşme cesareti yoktur. Dışa yansıttığıyla içte yaşadığı bambaşkadır.

Buna karşılık "kendini beğenmişlik" başka bir anlam taşır. Kendini diğerlerinden üstün görme, kendini bir şey sanma, biraz da megaloman yani. Burada başkalarını hakir görme duygusu vardır. Kibir barındırır içinde. En çok da "Kendini bilmezlik" vardır. İletişim ve empati fakirliği, tahammülsüzlük yatar altında. "Kendini beğenmiş" dediğiniz zaman, üstünlük duygusu, beğenilme gereksinimi, hayranlık beklentisi ve narsistik özellikler de ön plandadır. Yaptığı her şeyi doğru görür. Bunun içinde insanların takdirini, onayını, sevgisini, beğenisini kazanmanın peşinde koşarlar.

• İlketkinlik Online Test Merkezi

• İlketkinlik Eğlence Merkezi

Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir. Sitemiz, 5651 sayılı yasada tanımlanan yer sağlayıcı olarak hizmet vermektedir. İlgili yasaya göre, site yönetiminin hukuka aykırı içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu nedenle, sitemiz uyar ve kaldır prensibini benimsemiştir. Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan bir biçimde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahipleri veya meslek birlikleri, fatih(at)ilketkinlik.com mail adresinden bize ulaşabilirler. Şikayet yerinde görüldüğü takdirde ihlal olduğu düşünülen içerikler sitemizden kaldırılacaktır.Sitemiz hiçbir şekilde kar amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

üst