liste
liste1

Kısa Gezi Yazıları Örnekleri - Evliya Çelebi'den Kısa Gezi Yazı Örnekleri - Örnek Gezi Yazıları

Ekleyen: ilketkinlik | Okunma Sayısı: 35445

Viyana'da Bîr Hastanın Ameliyatı
Viyana'da bir hastanın şakağına mermi girmişti. Doktor ve yardımcısı bu mermiyi çıkarmak için ameliyata başladılar. Ben de izin istedim ve sessizce onları izledim. Doktor öncelik*le hastanın alnının ortasından başlamak üzere baştaki deriyi iki tarafa doğru soydu. Ardından başının yan tarafından bir delik açtı. Sonra bir demir parçasıyla kafatasını kaktırarak a-yırdı. Kafatasının tam ortası keserin dişleri gibi birbirine geç*miş olduğu için tam ortadan ikiye bölündü. Ben hastaya da*ha yakından bakmak için yaklaştım bu arada mendille ağzı*mı kapattım. Doktor bana niçin ağzını bu şekilde kapattın de*yince: "Belki hapşırırım ve hastaya zarar verebilirim." deyin*ce doktor: "Sen doktor olmalıymışsın." dedi. Ardından dok*tor kurşunu çıkardı kurşunun yerini de bir süngerle temizle*di. Sonra da kemikleri eskisi gibi birleştirdi. Deriyi de kapattı. Ardından yüzlerce iri at karıncası getirdiler. Doktor karıncaları tek tek derinin bitiştiği yerlere yaklaştırıyordu. Karınca bu bi*tişen deriyi ısırır ısırmaz doktor karıncayı belinden kesiyordu. Böylece deriyi baştan başa kapattılar. Birkaç hafta sonra adam iyileşti karınca parçaları da kendiliğinden döküldü.


Erzurum'un Soğuğu
Halkın ağzında şöyle bir fıkra vardır: Bir dervişe "Nere*den geliyorsun?" demişler. O da "Kar rahmetinden geliyo*rum." demiş. Bunun üzerine "O ne diyardır?" demişler. Der*viş "Soğuktan insana zulüm olan Erzurum'dur." demiş. "Ora*da yaz olduğuna rast geldin mi?" demişler. Derviş "Vallahi 11 ay 29 gün sakin oldum. Halk hep yaz gelecek dedi. Ben göremedim." demiş. Bir diğer fıkra da şudur: Kedinin biri kara kışta bir dam*dan diğer dama sıçrarken havada donup kalmış. Sekiz ay sonra don çözülünce miyavlayarak yere düşmüş. Gerçekten de bir adamın eli yaş iken bir demir parçasına yapışsa derhâl donar. Elini demirden koparmak ihtimali ol*maz. Ancak bir miktar derisi yüzülerek demirden kurtulabilir.


İstanbul Hastaneleri'nden Fatih Hastanesi
70 oda 80 kubbe ve 200 memuru vardır. İpek altın işle*meli bürümcük gecelikleri vardır. Birisi hasta olsa hastaneye götürüp ona bakarlar ve ilaç verirler. Günde iki defa türlü türlü güzel yemekler verilir. Vakıf kuralları öylesine sağlamdır ki şöyle denilmiştir: "Eğer mutfakta keklik turaç ve sülün kuş*larının eti bulunmazsa bülbül serçe ve güvercin pişirilip has*talara bol bol verilsin." diye yazılıdır. Hastanelerde akıl has*talarının hastalıklarının geçmesi için müzikçiler ve okuyucular tayin edilmiştir.
İstanbul'daki Marifet Sahibi Üstadlar


Hezarfen Ahmed Çelebi
Önce Ok Meydanı'nın minberi üzerinde rüzgârın sert ol*duğu sırada kartal kanatlarıyla sekiz dokuz kere havada uça*rak talim etmiştir. Sonra Murad Han Sarayburnu'ndaki Sinan Paşa Köşkü'nde boğazı seyrederken Galata Kulesi'nin ta tepe*sinden lodos rüzgârıyla uçarak Üsküdar'a kadar uçabilmiştir.Lagarı Hasan Çelebi ve Bir Nükte
Murad Han'ın kızı dünyaya geldiği gece kurban keserek bayram ettiler. Bu Lagarı elli okka barut macunundan yedi kollu bir fişek yaptı. Sarayburnu'nda hünkârın huzurunda fi*şeğe bindi. Çırakları fişeği ateşlediler.
Lagarı: Padişahım Allah'a ısmarladık! İsa Peygamberle konuşmaya gidiyorum diyerek göğe yükseldi. Yanında olan fişekleri ateşleyip deniz yüzünü aydınlattı. En yukarı çıkıp da barutu bitince kartal kanatlarını açıp denize indi. Oradan yüzerek padişahın huzuruna geldi ve: "Padişahım İsa Pey*gamber size selam söyledi." diye şakaya başladı.


İstanbul Beyanındadır
Bu şehri Hazret-i Süleyman'ın kurduğu söylenir. Ayrıca Türklerin bu şehri almaları yüce Kur'an'daki "Kutlu Belde" tamlamasıyla anlatılır. Sözün kısası Türk gümbürtüsü Türk görkemi Türk vel*velesi Türk debdebesi ve Türk'ün zaferi olan bu beldenin yeryüzünde bir benzeri yoktur. Yunan ve öteki tarihçelerin İstanbul'un kuruluşunda söz birliği ettikleri hikâye şöyledir. Hazret-i Peygamber'in doğumundan 1600 yıl önce Haz*ret-i Süleyman insanlara cirilere kuşlara vahşi hayvanlara ve rüzgâra hükmederken bir padişah ona isyan etti. Hazret-i Süleyman bu padişahın ülkesine varıp onu tutsak etti. Ancak bu padişahın periler kadar güzel bir kızı vardı. Dul olan Süleyman Nebi padişahın kızıyla evlenince onu Rum il*lerine getirdi. Kız şeytanın aldatmasıyla durmadan ağlamak*ta idi. Süleyman Peygamber eşinin ağlamasının ve kederinin nedenini sorunca: "Ya Emİnallah! Dilerim ki benim için bura*da büyük bir saray yaptırırsın ben de geri kalan ömrümü orada daima ibadetle geçiririm." diyerek ricada bulundu. Hazret-i Süleyman uzun araştırmalardan sonra İstanbul top*rağına geldi. Şimdi Hünkâr Bahçesi denilen Sarayburnu'na gelip orada otağını kurdu bir gecede su ve havasının güzel*liğine vuruldu. Orada da büyük bir saray ve rengarenk bah*çeler içinde köşkler yaptırdı. Daha sonra da İstanbul için şöyle bir duada bulundu: "Bu şehir cihan yıkılıncaya değin bakımlı ve onarımh kalsın."


İstanbul'un Adlarını Söyler
İstanbul'un ilk yapısı Makdonye adını taşır. Andan Yan-ko bina ettiği için Yankovice dediler. Sonra İskender tekrar kurduğundan bu kez adı Aleksandri oldu. Ondan sonra da bir zaman Pozant dediler bir zaman da Zondovina Yağfuriye dediler. Dokuzuncu kez Kostantin yaptırdığı için Yunan di*linde Pozantiyum ya da Kostantiniye dediler. Nemçeliler Kos-tantinopol derler. Rus dilinde ise Terkuriye derler. Buna göre Grekler Grandoza Macarlar Zendovar Lehliler Kanatorya Çekler Albanar İskoçlar Herakliyan Felemenkliler Astagania İspanyollar Agrandoza Portekizler Kostia Araplar Kostantini*ye İranlılar Kayser-i Rum-i Zemin Hintliler Taht-i Rum Mo*ğollar Çarğrad Tatarlar ve Sakalibe ile Âl-i Osman'da yani Türkler de ise adı İslambol'dur. Türk'ün görkemi diye âleme ün salmıştır. Allah onu koruya!


Evliya Çelebi'nin Hayatı ve Kişiliği Hakkında
17. yüzyılda yaşamış medrese eğitimi görmüş çeşitli devlet görevle*rinde bulunmuştur. Devlet görevleri sırasında gezip gördüklerini kaleme almıştır. Bu gezintiler zaman zaman kesintiye uğrasa da kırk yılı aşmıştır. Gezdiği yerlerden derlediği bilgileri ve gözlemle*rini on ciltlik Seyahatnamesinde toplamıştır. Bu eserinde sade bir dil kullanmıştır. Bu eser tarih toplumbilim coğrafya ve folklar acısından oldukça önemlidir.

• İlketkinlik Online Test Merkezi

• İlketkinlik Eğlence Merkezi

SON EKLENEN YAZILAR
1. Sınıf Hayat Bilgisi Oyuncaklarım Sunusu1. Sınıf Türkçe Özel, Cins İsimler ve Eş, Zıt Anlamlı Kelimeler Etkinliği2. Sınıf Matematik Tablo Okuma, Zaman Ölçüleri, Sıra Bildiren Sayılar, Sayı Örüntüleri, Onluk-Birlik, Bütün-Yarım-Çeyrek, Geometrik Şekiller Testi2. Sınıf Türkçe 5N1K Okuma Anlama Etkinliği3. Sınıf Hayat Bilgisi Meslekler Etkinliği
1. Sınıf Matematik Onluk Birlik Etkinliği - 4 Adet1. Sınıf Türkçe Hızlı Okuma Metinleri - 10 Adet2. Sınıf Matematik Dört İşlem Problemleri1. Sınıf Türkçe 5n1k Okuduğunu Anlama, Cümle Oluşturma Etkinliği2. Sınıf Türkçe İsmin Halleri Çalışma Sayfası 4
2. Sınıf Türkçe Okuduğunu Anlama, 5N1K ve Dilbilgisi Etkinliği1. Sınıf Matematik Yarım ve Bütün Etkinliği3. Sınıf Türkçe Önadlar Etkinliği2. Sınıf Türkçe İsmin Halleri Çalışma Sayfası 33. Sınıf Türkçe Adın Yerini Tutan Kelimeler Etkinliği
4. Sınıf İngilizce Prepositions ( yer edatları ) Etkinliği3. Sınıf Matematik Toplama İşlemi Problemleri3. Sınıf Matematik Karışık Problemler Etkinliği 23. Sınıf Matematik Çevre Problemleri Etkinliği1. Sınıf Türkçe 5N1K, Hikaye Yazma ve Hecelere Ayırma Etkinliği
1. Sınıf Türkçe Tekerleme ve Dikte Çalışması3. Sınıf Türkçe Cümlede Anlam ve Dilbilgisi Kuralları TestiÇember ve daire ile ilgili üniversite sınavında çıkmış sorular - 32 SoruÇemberin temel elemanları, Çemberde açılar, Çemberde Teğet, Dairenin çevresi ve alanı test soruları - 48 SoruÇember ve daire karışık çözümlü sorular, çember ve daire yazılıya hazırlık soruları

Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir. Sitemiz, 5651 sayılı yasada tanımlanan yer sağlayıcı olarak hizmet vermektedir. İlgili yasaya göre, site yönetiminin hukuka aykırı içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu nedenle, sitemiz uyar ve kaldır prensibini benimsemiştir. Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan bir biçimde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahipleri veya meslek birlikleri, fatih(at)ilketkinlik.com mail adresinden bize ulaşabilirler. Şikayet yerinde görüldüğü takdirde ihlal olduğu düşünülen içerikler sitemizden kaldırılacaktır.Sitemiz hiçbir şekilde kar amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.